Το #mexritelous συνεχίζει να δικαιώνεται

Δώδεκα χρόνια μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδας κόντρα στον ΠΑΟ, στο Ελληνικό, η ιστορία επαναλήφθηκε. Ανήμερα της επετείου εκείνου του ματς. Η κούπα κατέληξε σε ερυθρόλευκα χέρια. Και πώς να μην συνέβαινε αυτό! Η καλύτερη ομάδα πήρε την κούπα στα «Δύο Αοράκια». Διότι «στραγγάλισε» αμυντικά τον αντίπαλο στο τελευταίο δεκάλεπτο. Οι «ερυθρόλευκοι» κατέκτησαν τον τίτλο με τον τρόπο τους. Το #mexritelous συνεχίζει να δικαιώνεται.

Η πρώτη κούπα αποτελεί δικαίωση

Το μπάσκετ του Ολυμπιακού πέρασε πολλά τα τελευταία χρόνια. Επέλεξε να διεκδικήσει το δίκαιό του. Με το #mexritelous. Δύο σεζόν στην Α2 μπάσκετ, αλλά αυτό δεν πτόησε κανέναν. Στο παρελθόν δεν είχαν αφήσει στο Θρύλο να πάρει αρκετούς τίτλους. Βλέπετε, στο ελληνικό μπάσκετ τα πράγματα ήταν διαφορετικά. Αλλά οι αδερφοί Αγγελόπουλοι και ο οργανισμός του Ολυμπιακού στο μπάσκετ αποφάσισαν πώς μόνο έτσι θα μπορούσε να γυρίσει σελίδα το άθλημα. Η κίνησή του ώθησε τις εξελίξεις. Με αποτέλεσμα να έρθει αλλαγή στη διοίκηση της Ομοσπονδίας. Νέος άνεμος. Τα «ωραία» του παρελθόντος τέλειωσαν. Μια νέα εποχή ξεκίνησε. Η πρώτη κούπα της νέας εποχής. Ήρθε σήμερα. Αποτελεί δικαίωση. Σημαίνει πολλά. Διότι θα δώσει ακόμα μεγαλύτερη ώθηση για το μέλλον. Να έχει και συνέχεια ό,τι συνέβη στο Ηράκλειο.

Το μπάσκετ είναι άθλημα των «κοντών»

Το ματς γύρισε από την άμυνα του Ολυμπιακού. Ο Μπαρτζώκας, όταν η ομάδα του βρέθηκε στο -12, επέλεξε να πάει σε πεντάδα με τρία γκαρντ. Μόνο μέσα από την άμυνα θα μπορούσε να γυρίσει ο Θρύλος αυτό το ματς. Όπως και συνέβη. Με τον Γουόκαπ να αναλαμβάνει να οργανώσει και να περιορίσει αμυντικά τον Νέντοβιτς. Μέχρι και κόψιμο σε σουτ του Σέρβου έκανε. Ο Μακ Κίσικ με σημαντικά καλάθια και βοήθεια στην άμυνα. Για το τέλος άφησα τον Ντόρσεϊ. Ο ομογενής σημείωσε 11 πόντους και συνολικά 13 στο δεύτερο ημίχρονο, εκ των οποίων οι 7 στο τελευταίο δεκάλεπτο. Αλλά και μια εξαιρετική άμυνα στον Σαντ Ρος, 67 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Οι τρεις τους ήταν καθοριστικοί στην «ερυθρόλευκη» ανατροπή και στο 34-14 των τελευταίων 15 λεπτών στο ματς.

Δεν πρέπει να αποκλίνει από τις αρχές του

Το είπε και ο Μπαρτζώκας στις δηλώσεις μετά το ματς. Θα έπρεπε η ομάδα του να πιέσει περισσότερο στην άμυνα, στο τελευταίο κομμάτι του ματς. Ειδικά στο τελευταίο δεκάλεπτο. Αυτό απέδωσε. Αν σκεφτούμε πώς στο τρίτο είχε μόλις δύο φάουλ, το ένα επιθετικό. Στο διάστημα 30′-40′ όλα ξεκινούσαν από τον αμυντικό τομέα. Αυτός οδήγησε τον ΠΑΟ σε 0/5 δίποντα και 0/8 τρίποντα. Το πιο σημαντικό ήταν πώς επρόκειτο για σουτ που έγιναν με κακές προϋποθέσεις, απόρροια της καλής άμυνας. Δεν γίνονταν να συνεχίσει ο ΠΑΟ να έχει τόσο καλά ποσοστά ως το τέλος. Το παιχνίδι των «ερυθρόλευκων» αρχίζει και τελειώνει από την άμυνα. Από εκεί παίρνει ενέργεια για την επίθεση. Έτσι γύρισε το σκορ, έτσι ήρθε ο πρώτος τίτλος της σεζόν. Το #mexritelous συνεχίζει να δικαιώνεται.

Υ.Γ. Θρύλε η Κρήτη το δεύτερό σου σπίτι! Δεν υπήρχε περίπτωση να χάσει στο Ηράκλειο ο Ολυμπιακός το Κύπελλο Ελλάδας.