Το μάτι γυαλίζει όπως τα ωραία χρόνια

Λίγο μετά το ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου στο χθεσινοβραδινό ματς του Ολυμπιακού με τη Ζαλγκίρις, στο ΣΕΦ, οι Λιθουανοί βρέθηκαν στο +14. Η κερκίδα δεν είχε σταματήσει να παροτρύνει την ομάδα. Έναν Ολυμπιακό που προέρχονταν από τη «μάχη» της Βαρκελώνης, η οποία είχε κριθεί στην παράταση. Έναν Ολυμπιακό που είχε παίκτες σωματικά κουρασμένους, αλλά και ψυχολογικά με τον τρόπο της ήττας από την Μπαρτσελόνα. Αλλά και έναν Ολυμπιακό που όχι δεν παράτησε το ματς, αλλά κατάφερε μέσα σε περίπου 15 λεπτά να βρεθεί από το -14 στο +14! Το μάτι γυαλίζει όπως τα ωραία χρόνια.

Ανατροπή βγαλμένη από τα ωραία χρόνια

Τις εποχές των τίτλων στην Κωνσταντινούπολη και το Λονδίνο, αλλά και των Final-4 που ακολούθησαν στη Μαδρίτη και την Πόλη. Εκείνος ο Ολυμπιακός είχε ένα χαρακτηριστικό. Δεν… δέχονταν να χάσει το ματς. Η ομάδα δεν παρατούσε μια αναμέτρηση. Ακόμα κι όταν της «στράβωνε» ένα ματς, υπήρχε και καθαρό μυαλό και θέληση για να το γυρίσει. Αυτό έγινε και χθες. Ο κόσμος έδωσε μεν την ώθηση από την εξέδρα, αλλά η δουλειά έγινε στο παρκέ. Έγινε γιατί υπήρχε και πάθος και θέληση για τη νίκη. Αυτό φάνηκε από την άμυνα. Όταν οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν άμυνα βάσει των δυνατοτήτων τους, κατάφεραν να βγάλουν εκτός αγώνα την ομάδα από το Κάουνας. Από το 17-31 το σκορ έφτασε να είναι 63-49! Με το επί μέρους σκορ σε περίπου μιάμιση περίοδο να είναι 46-18!

Όταν άρχισε να γυαλίζει το μάτι…

Παρά τη νευρική και νωθρή αρχή, από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που θέλουμε να βλέπουμε. Με τους παίκτες του Ολυμπιακού να τα δίνουν όλα στην άμυνα -στους αντίστοιχους της Ζαλγκίρις έβγαινε το… λάδι για να βάλουν ένα καλάθι. Ξεκίνησαν με 6/10 τρίποντα και μετά ακολούθησε 1/14! Πέραν του πάθους, της διάθεσης, της όρεξης, υπήρξε και η μπασκετική… τρέλα. Το μάτι των παικτών του Μπαρτζώκα άρχισε να γυαλίζει. Κι αυτό κράτησε για σχεδόν δύο δεκάλεπτα.

Ο Λαρεντζάκης μπήκε μέσα και έκανε τρομερή δουλειά σε άμυνα και επίθεση. Ο Μακ Κίσικ θέλησε να «χτυπήσει» στο ανοικτό γήπεδο. Ακόμα και ο ήρεμος -συνήθως- Φαλ μοίρασε τις τάπες του! Ακόμα και τον… ζεν Γουόκαπ, τον ανέβασε η εξέδρα και προσέφερε πολλά. Δεν θα αναφερθώ στον Βεζένκοφ και τον Σλούκα που ήταν σταθερά καλοί. Ο Ολυμπιακός πήρε πολλά, από πολλούς παίκτες του. Κι αυτό είναι που πιστώνεται στον Μπαρτζώκα που έχει αλλάξει τον Ολυμπιακό στην μετά-Σπανούλη εποχή. Θέλει χρόνο για να φτάσει η ομάδα εκεί που μπορεί. Διότι είναι ολοφάνερο πώς έχει πάρα πολύ μεγάλες δυνατότητες και προοπτικές.