Το λάθος του Μαρτίνς και ο κωδικός “Τούμπα”

Όπως πολύ σωστά είπε στις δηλώσεις του και ο Μικέλ Αρτέτα αλλά και ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος το παιχνίδι με την Αρσεναλ κρίθηκε στις λεπτομέρειες .Και επειδή και στη ζωή και στον αθλητισμό οι λεπτομέρειες κάνουν τη διαφορά ο Ολυμπιακός ουσιαστικά έχει λίγες πιθανότητες για να κάνει κάτι καλό στη ρεβάνς του Εμιρέιτς.

Οι Πειραιώτες κάλλιστα θα μπορούσαν να  είχαν ανοίξει το δρόμο για τη νίκη στο πρώτο εξάλεπτο. Πρώτα με το σουτ του Βαλμπουενά στο 3ο λεπτό και εν συνεχεία ένα λεπτό μετά με τον Μασούρα.  Και όπως έχει φανεί, αν ο Ολυμπιακός δεν σκοράρει, εντός έδρας, γκολ  στο πρώτο εικοσάλεπτο μετά παίζει πρόβλημα.

Η Αρσεναλ, που δεν υποτίμησε καθόλου τον Ολυμπιακό αλλά  αιφνιδιάστηκε από την πίεση ψηλά, όσο πέρναγε η ώρα ισορροπούσε το ματς  και έψαχνε στιγμές που δύο τις είχε στο ημίχρονο με πρωταγωνιστή τον Λακαζέτ.

Στο β μέρος, ο Ολυμπιακός ήταν και πάλι πιο ζωντανός , η Αρσεναλ έμοιαζε βολεμένη και με την ισοπαλία, αλλά οι αλλαγές του Μαρτίνς της έδωσαν το δικαίωμα να αρχίσει να κυνηγάει το γκολ.  Ο Φορτούνης  δεν μπορούσε να κάνει τη διαφορά και η ομάδα, με την έξοδο του Μπουχαλάκη  είχε μείον ένα στο κέντρο και έπειτα η έμπνευση του  να βάλει μέσα τον Λοβέρα και να βγάλει τον Μασούρα ήταν καταστροφική.  Και αυτό γιατί μπορεί ο Μασούρας να μην είναι και δεν θα γίνει ΠΟΤΕ Γκαλέτι η Γιαννακόπουλος αλλά είναι ένας παίκτης που λειτουργεί σε αυτό που θέλει ο προπονητής. Τρέχει πάνω-κάτω κι βοηθάει ανασταλτικά. Το ότι δεν βάζει γκολ είναι προιόν αυτού του γεγονότος.

Στα αλήθεια σας λέω έβαζα στοίχημα ότι ο Μαρτίνς αντί του Μασούρα, θα έβαζε τον “μπαχαλάκια” Ραντζέλοβιτς  που θα απασχολούσε τον Σακά,  οποίος έκανε πολλά ανεβάσματα  και όταν  μπήκε ο Λοβέρα πλέον και με την Αρσεναλ να πιστεύει περισσότερο στη νίκη και με την είσοδο του Πεπέ  βρήκε τον χώρο και να σου ο Λακαζέτ για το 1-0.  Απλά κι ωραία. Και πάλι καλά που είχαμε το 0-1 γιατί αν ο Σα δεν αντιδρούσε σωστά στο σουτ του Λακαζέτ στο 85 και αν ο Σωκράτης δεν σημάδευε δοκάρι ένα 0-3 θα ήταν βαρύ και εν όψει Τούμπας.

Πλέον όμως ότι έγινε έγινε. Η Αρσεναλ τελείωσε μέχρι την άλλη εβδομάδα και τώρα υπάρχει Τούμπα.Και το μήνυμα του κόσμου είναι ξεκάθαρο. Το φώναξαν ,το  νιώθουν και το θέλουν. Νίκη μέσα στην Τούμπα.