Το κορυφαίο ημίχρονο του Θρύλου στην έδρα του ΠΑΟ

Από το 1959-60 είναι η πρώτη φορά που ο Ολυμπιακός βάζει 3 γκολ μέσα στο «σπίτι» του «αιωνίου» του αντιπάλου, στα πρώτα 45 λεπτά.

Ιστορική βραδιά για τον Θρύλο μέσα στη Λεωφόρο. Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς όχι μόνο δεν είδε χαλαρά το ματς με τον Παναθηναϊκό, αλλά μπήκε στον αγωνιστικό χώρο αποφασισμένη να δώσει χαρά στον κόσμο του Ολυμπιακού. Παίζοντας εξαιρετική μπάλα από το πρώτο ως και το 45ο λεπτό.

Ο πρωταθλητής πέτυχε τρία γκολ στα πρώτα 45 λεπτά στη Λεωφόρο. Με δύο γκολ του Μασούρα και ένα του Ελ Αραμπί. Κάνοντας ένα σούπερ πρώτο ημίχρονο. Και ήταν ένα 45λεπτο ιστορικής σημασίας και αξίας. Διότι για πρώτη φορά στην ιστορία των αγώνων ανάμεσα στους δύο «αιώνιους», από καταβολής Α’ Εθνικής (σ.σ.: 1959-60), o Ολυμπιακός πέτυχε τρία γκολ στο πρώτο μέρος.

Μια εξαιρετική εμφάνιση για τους «ερυθρόλευκους» που κυριάρχησαν από το πρώτο λεπτό, πέτυχαν δύο τέρματα με τον διεθνή εξτρέμ (σ.σ.: στο 7′ και το 12′), ο Σα απέκρουσε πέναλτι του Βιγιαφάνες στο 17′ και ο Μαροκινός σκόραρε στο 38′ για το 3-0 υπέρ του Ολυμπιακού, που είναι και το καλύτερο σκορ για τον Θρύλο σε εκτός έδρας ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ.