ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

To «γύρισε» στο τέλος η Ριέκα

Με γκολ του Ματέι στο 94’ η πρωταθλήτρια Κροατίας λύγισε με ανατροπή την Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ με 2-1 και θα φιλοξενήσει τον Ολυμπιακό με ανεβασμένη ψυχολογία στην κρίσιμη ρεβάνς της Τρίτης.

Την εύνοια της τύχης χρειάστηκε η Ριέκα, ώστε να αποφύγει έναν ακόμη «κάζο» και την τρίτη συνεχόμενη ήττα της στο πρωτάθλημα Κροατίας και να λυγίσει τελικά με 2-1 στο 94’ στην έδρα της την σθεναρή αντίσταση της Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ.

Η πρωταθλήτρια Κροατίας αν και βρέθηκε μέχρι το 80’ να χάνει στην έδρα της από την αξιόμαχη Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ, με αντεπίθεση διαρκείας στα τελευταία λεπτά κατάφερε να «γυρίσει» ένα θεωρητικά … χαμένο ματς και θα υποδεχθεί τον Ολυμπιακό με ανεβασμένη ψυχολογία στην κομβική ρεβάνς της προσεχούς Τρίτης για τα πλέι–οφ του Champions League.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησν καλύτερα κι ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 16’ με τον Ντολεζάλ, μεταφέροντας το άγχος στην πλευρά της Ριέκα.

Οι γηπεδούχοι, που προέρχονταν από δύο συνεχόμενες ήττες στις εγχώριες διοργανώσεις δεν είχαν το παραμικρό περιθώριο για νέα απώλεια βαθμών και πίεσαν για την ισοφάριση

Τελικά, κατάφεραν αρχικά στο 81’ να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια όταν ο Μπράνταριτς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για να πάρουν τελικά την νίκη στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με γκολ του Ματέι, ο οποίος λύτρρωσε την προσεχή αντίπαλο του Ολυμπιακού, ολοκληρώνοντας την ανατροπή

Με αυτόν τον τρόπο η Ριέκα έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί των τριών ηττών που «μετρούσε» το τελευταίο διάστημα σε όλες τις διοργανώσεις.

Ριέκα: Πρσκάλο, Μάρτιτς (55’ Χέμπερ), Ζούπαριτς, Πούντσεκ, Ζούτα, Μπράνταριτς, Ντόκοβιτς (72’ Μίσιτς), Βέσοβιτς, Ματέι, Τσέρνιτς, Γέλιτς (62’ Γκαβράνοβιτς)