Κώστας ΠαλαιολόγοςΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Το «φαινόμενο» Μπουχαλάκης! (videos)

Για τέταρτο διαδοχικό ματς της Super League ο εκ των αρχηγών του Ολυμπιακού είτε μοιράζει ασίστ, είτε σκοράρει, προσφέροντας πολύ σημαντικές υπηρεσίες.

Εάν υπάρχει ένα θετικό συμπέρασμα, που μπορεί να προκύψει για τον τεχνικό του Ολυμπιακού Πέδρο Μαρτίνς από το χθεσινό εξ΄ αναβολής ντέρμπι της πρεμιέρας κόντρα στην ΑΕΚ, αυτό δεν είναι άλλο από τη νέα εξαιρετική εμφάνιση του Ανδρέα Μπουχαλάκη.
Ο διεθνής Κρητικός μέσος και εκ ων αρχηγών των νταμπλούχων Ελλάδας διανύει μία καταπληκτική περίοδο φορμαρίσματος αναδεικνύοντας πολλές αρετές που το καθιστούν ξεχωριστό και παράλληλα ιδιαίτερα πολύτιμο για την ραχοκοκαλιά της φετινής ομάδας.
Η αλήθεια είναι ότι ο 30χρονος μέσος είχε βρεθεί στο στόχαστρο έντονης κριτικής στο ξεκίνημα της φετινής περιόδου, ωστόσο δεν το έβαλε κάτω. Δούλεψε πάρα πολύ, μόχθησε και με όπλο το σπουδαίο ποδοσφαιρικό του IQ, αλλά και την ποιότητά του , βρήκε ξανά τον εαυτό του και αποτελεί την «ήρεμη δύναμη». Όχι μόνο στο κομμάτι που αφορά μόνο τον ανασταλτικό τομέα, αλλά και σε αυτόν της δημιουργίας όσο και του σκοραρίσματος.
Απέναντι στους «κιτρινόμαυρους» ο Μπουχαλάκης στη φάση του 55ου λεπτού, έδωσε ασίστ – πάρε-βάλε στον Μάριο Βρουσάι, με τον νεαρό εξτρέμ να βρίσκει τον δρόμο προς τα δίχτυα του Τσιντώτα και να ανοίξει το σκορ.
Για όσους δεν το έχουν προσέξει, ο Μπουχαλάκης, κόντρα στην «Ένωση» έκλεισε μία τετράδα αγώνων πρωταθλήματος με Άρη (1-2, εκτός), Βόλο (4-1, εντός), Λαμία (0-6, εκτός), και ΑΕΚ (1-1 εκτός), όπου ο διεθνής χαφ είτε σκοράρει, είτε μοιράζει ασίστ. Και μάλιστα σε χρονικά σημεία όπου ο Ολυμπιακός το έχει απόλυτη ανάγκη!

Ενδεικτικά αναφέρουμε ότι στην αναμέτρηση του «Κλεάνθης Βικελίδης» πέτυχε και τα δύο γκολ του Ολυμπιακού (29’, 47’) αξιοποιώντας στο έπακρο τις τελικές πάσες του Κώστα Φορτούνη. Στην αναμέτρηση του »«Γ. Καραϊσκάκης»« κόντρα στον Βόλο στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους και με το σκορ στο 0-1 υπέρ των Θεσσαλών ο Μπουχαλάκης έβγαλε σέντρα – ξυραφιά για τον Μασούρα, με τον τελευταίο με κεφαλιά να ισοφαρίζει σε 1-1.

Την περασμένη Κυριακή στη Λαμία κόντρα στην ομώνυμη ομάδα πέτυχε στο 13ο λεπτό το … αγχολυτικό πρώτο γκολ, ανοίγοντας τον δρόμο προς το εμφατικό 0-6, ενώ στη χθεσινή αναμέτρηση ήταν ο δημιουργός του μοναδικού «ερυθρόλευκου» τέρματος.