ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Το «ερυθρόλευκο» σερί σταμάτησε μετά από 137 νίκες

Νομοτελειακό ήταν να συμβεί αυτό κάποια στιγμή για την γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Θρύλου.

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε 62-61 από τον Παναθηναϊκό πληρώνοντας το κακό ξεκίνημα και το νευρικό φινάλε.

Οι «ερυθρόλευκες» μετρούσαν 137 συνεχόμενες νίκες σε όλες τις διοργανώσεις, εκ των οποίων οι 118 ήταν στο πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών. Οπότε κάποια στιγμή αυτό θα τελείωνε. Μια ημέρα θα συνέβαινε. Και έγινε σήμερα στο κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος». Στο ματς με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Σε ένα ματς που οι κοπέλες του Γιώργου Παντελάκη ηττήθηκαν από τα δικά τους λάθη. Το τραγικό ξεκίνημα και το κάκιστο φινάλε. Διότι στην τελευταία περίοδο ήταν υπερβολικά άστοχες, σημείωσαν μόλις 8 πόντους και τελικά έχασαν το ματς, με την Σταμολάμπρου να αστοχεί στην τελευταία επίθεση!

Τραγική εκκίνηση

Ο Γιώργος Παντελάκης επέλεξε για αρχική πεντάδα τις Σταμολάμπρου, Ντέιβις, Νικολοπούλου, Σπυριδοπούλου και Ρέιμερ. Οι «ερυθρόλευκες» ξεκίνησαν νευρικά και νωθρά το ματς. Με αποτέλεσμα να μην μπορούν να βρουν ρυθμό στην επίθεση. Πολλά λάθη, στην άμυνα δεν υπήρχαν σωστές θέσεις και ο ΠΑΟ βρέθηκε γρήγορα στα 6-0. Ο τεχνικός του Ολυμπιακού πήρε το τάιμ άουτ, αλλά τα προβλήματα δεν λύθηκαν. Χρειάστηκαν να περάσουν περισσότερα από τέσσερα λεπτά για να πετύχει ο Ολυμπιακός το πρώτο σουτ εντός παιδειάς με την Ρέιμερ και να μειώσει σε 10-4! Πολλά λάθη, κακές επιλογές στην επίθεση και το σκορ έφτασε και το +11 (15-4). Εκεί οι «ερυθρόλευκες» έδειξαν πώς είχαν… σφυγμό και αντέδρασαν. Νικολοπούλου και Σταμάτη με τρίπονα μείωσαν σε 15-10, για να κλείσει η περίοδος με 21-12 για τις «πράσινες».

Αντίδραση και αντεπίθεση

Ο Ολυμπιακός στη δεύτερη περίοδο άλλαξε δύο πράγματα. Έπαιξε πιο δυνατά στην άμυνα, ενώ άρχισε να βρίσκει λύσεις στην επίθεση με μεγαλύτερη συνέπεια. Έτσι, οι κοπέλες του Παντελάκη σιγά-σιγά κατάφεραν να «ροκανίσουν» τη διαφορά. Η Σπυριδοπούλου ήταν σε καλή ημέρα, η Σταμάτη σταθερή αξία, ενώ βοήθησε σημαντικά και η Αλεξανδρή από τη στιγμή που μπήκε στο ματς. Από την πλευρά των γηπεδούχων ήταν η Λύμουρα που σκόραρε, αλλά ο Ολυμπιακός είχε πλουραλισμό. Γρήγορο 8-2 και το σκορ στο 23-20. Ο ΠΑΟ ξέφυγε ξανά με 28-20, αλλά από εκείνο το σημείο το ματς είχε αλλάξει ρυθμό. Οι «ερυθρόλευκες» είχαν βρει τρόπο να το ελέγξουν. Με δικό τους σερί 7-0 πλησίασαν στον πόντο, οι «πράσινες» διατηρούσαν ισχνό προβάδισμα, αλλά ο Ολυμπιακός κατάφερε να γυρίσει το ματς και με το καλάθι της Κόστοβιτς, 58” για το ημίχρονο, πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα με 35-34, για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με 37-35 με τις βολές της Σταμολάμπρου.

Έφεραν το ματς στα μέτρα τους

Η άμυνα συνέχισε να είναι το σημείο αναφοράς για τα κορίτσια του Θρύλου. Στην επίθεση έβρισαν πιο εύκολα λύσεις. Το ματς, βεβαίως, είχε γίνει συναρπαστικό, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με το προβάδισμα να εναλλάσσεται. Από το 42-41 οι «ερυθρόλευκες» με μίνι σερί 7-0 χάρη σε Κόστοβιτς και Σπυριδοπούλου βρέθηκαν στο 48-42, 3:19 για το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, το μεγαλύτερό τους προβάδισμα στο ματς. Είναι γεγονός πώς καμμιά από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να φέρει το ματς 100% στα μέτρα της. Με αποτέλεσμα να κλείσει το δεκάλεπτο με το τρίποντο από την Νικολοπούλου, που διαμόρφωσε το 53-48. Καθοριστική σε αυτό το δεκάλεπτο η προσφορά της Σπυριδοπούλου, αλλά και η άμυνα, με τις «ερυθρόλευκες» να επιτρέπουν στις «πράσινες» να σημειώσουν μόλις 13 πόντους.

Με 8 πόντους σε μια περίοδο δεν κερδίζεις!

Το μεγάλο πρόβλημα για τον Ολυμπιακό στην τελευταία περίοδο ήταν ανάλογο με την πρώτη. Ποιό ήταν αυτό; Πώς οι «ερυθρόλευκες» κόλλησαν στην επίθεση. «Βραχυκύκλωσαν» και δεν έβρισκαν λύσεις. Δεν είχαν τρόπο να σκοράρουν εύκολα. Με αποτέλεσμα να το πληρώσουν αυτό το φινάλε. Σερί 6-0 σε 1:15 για τον ΠΑΟ και προσπέρασμα με 54-53. Η Κόστοβιτς με μια βολή ισοφάρισε 54-54, ενώ μετά σκόραρε ξανά με 1/2 βολές για να φέρει τον Θρύλο μπροστά στο σκορ με 55-54. Οι «πράσινες» πίεσαν και ξαναμπήκαν στη διεκδίκηση του ματς από τα λάθη που έκαναν τα κορίτσια του Γιώργου Παντελάκη. Με αποτέλεσμα από το 57-54 που σημείωσε η Ρέιμερ, 6 λεπτά για το τέλος, να ακολουθήσει ένα σερί 8-2 για τον ΠΑΟ που βρέθηκε στο +3 (62-59) με καλάθι της Ριντ, 44” για το φινάλε. Διάστημα που οι «ερυθρόλευκες» ήταν απελπιστικά άστοχες. Κομβικό σημείο ήταν το άστοχο τρίποντο από την Σταμολάμπρου, 1:09 για το τέλος, με το σκορ στο 60-59! Δύο βολές της ίδιας έφεραν το ματς στον πόντο, 62-61, 34” για το τέλος. Πολλά λάθη και από τις δύο ομάδες, με τον Ολυμπιακό να έχει την τελευταία επίθεση και ενώ έμεναν 8,9” για το τέλος. Στο φινάλε το σουτ το πήρε η Σταμολάμπρου, αλλά αστόχησε και έτσι ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στη Λεωφόρο.

Τα δεκάλεπτα: 21-12, 35-37, 48-53, 62-61.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να διαβάσετε και να δείτε το στατιστικό της αναμέτρησης…