ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧΑΝΤΜΠΟΛ

Το δεύτερο Θρυλικό ΓΛΕΝΤΙ στη Χαλκίδα

Θρύλε γερά-γερά, πρωτάθλημα ξανά. Ένας ονειρικός Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο, νίκησε και στο δεύτερο τελικό της Handball Premier την ΑΕΚ. Αυτή τη φορά επικράτησε 22-21 και έκανε το 2-0 στη σειρά των τελικών. Πλέον, θέλει μια νίκη για να στεφθεί πρωταθλητής. Το δεύτερο Θρυλικό ΓΛΕΝΤΙ στη Χαλκίδα.

Μεγάλο άγχος στο δεύτερο τελικό

Οι παίκτες του Γιώργου Καρασαββίδη στο πρώτο ημίχρονο είχαν μεγάλο άγχος. Ήταν αισθητό στην επίθεση. Βιαστικά σουτ, βεβιασμένες επιθέσεις, έλειπε το καθαρό μυαλό. Η ΑΕΚ προηγήθηκε 3-1 και 4-2, αλλά ο Παπαδόπουλος μείωσε σε 4-3 στο 5′. Ο Μοντόρο στο 8′ μείωσε ξανά στο γκολ (4-5), αλλά η ΑΕΚ βρέθηκε στο +2 (5-7). Πασσιάς και Μοντόρο σκόραραν για το 7-7 στο 16′. Εκεί ακολούθησε ένα διάστημα που η ΑΕΚ κέρδισε τρία σερί πέναλτι, το τρίτο κάτι παραπάνω από αυστηρό για να προηγηθεί 11-7. Καραμπουρνιώτης και Παπαδόπουλος μείωσαν σε 9-11 στο 29′, για να σκοράρει ο Μυλωνάς και το ημίχρονο να λήξει 12-9 υπέρ των «κιτρινόμαυρων».

«Φύλακας» Μπάουερ – ηγέτης Παπαβασίλης

Η ΑΕΚ διατήρησε ως το 33′ το (10-14). Εκεί ο διακόπτης γύρισε. Ο Μπάουερ άρχισε να κατεβάζει ρολά. Στην επίθεση, οι παίκτες του Θρύλου βρήκαν ρυθμό. Με τον εκπληκτικό Παπαβασίλη που έκανε ένα συγκλονιστικό ματς. Το 10-14 έγινε 15-14 με τον νεαρό να σκοράρει τρία συνεχόμενα γκολ. Ο Παπαδόπουλος είχε αρχίσει αυτό το σερί 5-0, με τον Σλαβούλιτσα να το διαμορφώνει στο 40′. Παρόλα αυτά, το άγχος ήταν μεγάλο. Παπαβασίλης και Καραμπουρνιώτης έφεραν το 17-15 στο 47′. Εκεί υπήρξε ένα διάστημα που κόλλησαν οι «ερυθρόλευκοι» και η ΑΕΚ ισοφάρισε 17-17 με τον Μυλωνά (50′).

Η καρδιά του Θρύλου

Ο Ολυμπιακός, όμως, ήθελε όσο τίποτα τη νίκη και το 2-0 στη σειρά. Με γκολ των Οστρούτσκο και Παπαβασίλη βρέθηκε στο +2 (19-17) στο 52′. Η διαφορά έφτασε και στα τρία γκολ (21-18) με ένα ακόμα τέρμα του Παπαβασίλη (55′). Η ΑΕΚ μείωσε σε 21-20 με τον Λέμος στο 57′, αλλά ο Δομπρής έδωσε ξανά… αέρα δύο γκολ (22-20) στο 58′. Ο Στεφάνοβιτς μείωσε σε 22-21 λίγο πριν μπούμε στο 59ο λεπτό. Οι άμυνες έπαιξαν ρόλο, αλλά και ο Μπάουερ. Ο Αυστριακός γκολκίπερ όταν έπρεπε δήλωσε «παρών». Με την μεγάλη επέμβαση στον Πλάθα, 19” πριν το τέλος, κρατώντας το 22-21 και δίνοντας τη νίκη στον Ολυμπιακό. Το δεύτερο Θρυλικό ΓΛΕΝΤΙ στη Χαλκίδα.

Τα πεντάλεπτα: 3-4, 4-6, 6-7, 7-8, 7-10, 9-12 (ημχ.) 13-14, 15-14, 15-15, 17-17, 21-18, 22-21.

Ολυμπιακός (Γ. Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Καραμπουρνιώτης 2, Παπαβασίλης 7, Μπούντιτς, Κανδύλας, Μπάγιος, Παπαδόπουλος 3, Δομπρής 2, Δεληχρήστος, Αραπακόπουλος 1, Πασσιάς 1, Μοντόρο 2, Σλαβούλιτσα 1, Μιχαηλίδης, Οστρούτσκο 3, Μπάουερ.

ΑΕΚ (Αλ. Αλβανός): Αραμπατζής 2, Στεφάνοβιτς 2, Τζηράς 1, Σεβέλεφ, Νικολαΐδης, Λέμος 1, Άντζελιτς, Μυλωνάς 2, Μπουκοβίνας, Πλάθα 1, Μόγια 1, Κοτσιώνης, Παπαδιονυσίου 1, Ουγκάλντε 3, Καλόμοιρος 3, Κεδέρης 4.

Διαιτητές: Κινατζίδης – Φωτακίδης, Δίλεπτα: 2-3, Πέναλτι: 2/2 – 3/3.