ΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Το χει ξανακάνει…

Αν και πάλεψε με πείσμα και πάθος ο Ολυμπιακός νικήθηκε από το άγχος του και γνώρισε την ήττα από την Βουλιαγμένη με 6-8 στην ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι και πλέον ετοιμάζεται να τα δώσει όλα για όλα για την μεγάλη ανατροπή προκειμένου να φέρει στα ίσα την σειρά των τελικών.

Οι ερυθρόλευκες που είναι συνηθισμένες σε ανατροπές είναι αποφασισμένες να τα δώσουν όλα για όλα την Δευτέρα στο κολυμβητήριο του προκειμένου να πάρουν την νίκη και να επιστρέψουν την σειρά στον Πειραιά.
Μια αποστολή που μόνο άγνωστη δεν είναι για τη συγκεκριμένη ομάδα η οποία έχει πραγματοποιήσει και στο πρόσφατο παρελθόν τέτοιες ανατροπές, αν θυμηθούμε το προπέρσινο 0-2 στη σειρά των τελικών, από τη Βουλιαγμένη που μετατράπηκε σε ένα εντυπωσιακό 3-2 από τον Θρύλο.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις φιλοξενούμενες να ανοίγουν το σκορ, μετά από τα δυο πρώτα λεπτά, με την Ξενάκη από το φουνταριστό, και ενώ στην προηγούμενη φάση η Γκόφερς έχασε μεγάλη ευκαιρία στην κόντρα για να δώσει το προβάδισμα στον Ολυμπιακό. Στη συνέχεια η Χυδηριώτη διπλασίασε τα τέρματα του Ν.Ο.Β. με το 0-2 να παραμένει μέχρι και 34’’ πριν την ολοκλήρωση της περιόδου, όταν η Μπάκλινγκ μείωσε σε 2-1. Τα πρώτα λεπτά του 2ου οκταλέπτου, κύλησαν χωρίς να προκύπτει κάποια ουσιαστική εξέλιξη ενώ στα 5:33, η Σταματοπούλου απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ το πέναλτι της Ράνεϊ. Οι «ερυθρόλευκες» που είχαν χαμηλό ποσοστό στον παίκτη παραπάνω, δυσκολεύονταν να πετύχουν το γκολ της ισοφάρισης και δεν αξιοποίησαν στο σημείο αυτό τις ευκαιρίες που δημιούργησαν με αποτέλεσμα να ολοκληρωθεί το οκτάλεπτο χωρίς σκορ, και το 1-2 να παραμένει.

Η εικόνα ενός κλειστού παιχνιδιού, με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο, διατηρήθηκε και στο 3ο οκτάλεπτο, με την Αβραμίδου να σκοράρει στα 6:04, και να ισοφαρίζει για πρώτη φορά σε 2-2. Στα επόμενα λεπτά το σκορ αυτό παρέμεινε και με το επιμέρους 1-0 ολοκληρώθηκε η 3η περίοδος.

Στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου και συγκεκριμένα στα 7:16, η Αλεξάνδρα Ασημάκη κέρδισε το πέναλτι από την Ράνεϊ και η Άλκηστη Αβραμίδου το εκτέλεσε εύστοχα δίνοντας με το δεύτερο προσωπικό της γκολ το πρώτο προβάδισμα στο Θρύλο με 3-2! Οι «ερυθρόλευκες» διεύρυναν το προβάδισμά τους στη συνέχεια με την Ελευθερία Πλευρίτου να σκοράρει στην παίκτρια παραπάνω στα 5:10, και να συμπληρώνει το 4-0 σερί για τον Ολυμπιακό που μετέτρεψε το 0-2 σε 4-2. Ωστόσο το προβάδισμα υπέρ των «ερυθρόλευκων» δεν διατηρήθηκε πολύ αφού ο Ν.Ο.Β. με δυο διαδοχικά γκολ από την Ράνεϊ (4:33) και την Ελληνιάδη (3:52) ισοφάρισε σε 4-4 και δίνοντας συνέχεια στη συγκλονιστική εξέλιξη. Το σκορ αυτό παρέμεινε στα λεπτά που ακολούθησαν με τον Ολυμπιακό να χάνει την ευκαιρία να σκοράρει στην τελευταία του επίθεση και να βγάζει την τελευταία άμυνα που διατήρησε το 4-4 και οδήγησε το ματς στη διαδικασία των πέναλτι.

Στη διαδικασία των πέναλτι, οι «ερυθρόλευκες» είχαν δυο ανεπιτυχείς εκτελέσεις με τις Ελευθερία Πλευρίτου και Χάνα Μπάγκλινκ έναντι μιας του Ν.Ο.Β. με τη Χυδηριώτη την προσπάθεια της οποίας απέκρουσε η Σταματοπούλου. Έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 6-8 με το οποίο η Βουλιαγμένη έφυγε με τη νίκη από το Παπαστράτειο.

Ολυμπιακός – ΝΟ Βουλιαγμένης 6-8 πεν. (4-4 κ.δ.) (1-2, 0-0, 1-0, 2-2, 2-4)

Ολυμπιακός (Χάρης Παυλίδης): Σταματοπούλου, Πλευρίτου Ελ. 1, Μπάκλινγκ 1, Ελευθεριάδου, Μανωλιουδάκη, Αβραμίδου 2+1, Ασημάκη, Πλευρίτου Μ., Γκόφερς, Πλευρίτου Β., Τσουκαλά 1, Μυριοκεφαλιτάκη, Δουρέκα Στ., Κανετίδου, Παπαναστασίου Δ.

ΝΟ Βουλιαγμένης (Αλεξία Καμμένου): Τζόνσον, Χαραλαμπίδη 1, Χυδηριώτη 1, Ελληνιάδη 1+1, Κοκκινάκη, Ξενάκη 1+1, Νίνου Ειρ., Πάτρα, Κώτσια, Διαμαντοπούλου Β., Ράνεϊ 1+1, Μαστρόκαλου, Κοτσιώνη, Νίνου Π., Γιαννοπούλου