ΜΠΑΣΚΕΤΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧωρίς κατηγορία

Το 4ο ντάμπλ ήρθε στο λιμάνι

Την δική της ιστορία στο χώρο του Ελληνικού μπάσκετ, γράφει η ομάδα μπάσκετ του Θρύλου. Οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν και στον δεύτερο τελικό του ΠΑΟΚ με 96-39, έκαναν το 4-0 στις νίκες και έτσι κατέκτησαν το 4ο διαδοχικό πρωτάθλημα και νταμπλ.

Με την 113η σερί του νίκη στις εγχώριες διοργανώσεις, ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του για την φετινή χρονιά, με μία ακόμα κούπα! Οι «ερυθρόλευκες» δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα απέναντι στον ΠΑΟΚ, όπως και με τις υπόλοιπες ομάδες στο ελληνικό πρωτάθλημα, και το δεύτερο διαδοχικό ροζ φύλλο αγώνα ήρθε άνετα.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι με τις Παυλοπούλου, Τόμας, Σταμάτη, Κοσμά και Τίκβιτς και γρήγορα προσπέρασε με 10 πόντους στο τετράλεπτο (12-2). Η Τόμας ήταν πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ η Παυλοπούλου με λέι απ έγραψε το 14-2, με το σερί του Θρύλου να φτάνει στο 14-0 (16-2). Οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 16-11, με το Ολυμπιακό να κλείνει το δεκάλεπτο στο 19-11.

Οι «ερυθρόλευκες» ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τρίποντο της Σταμολάμπρου έφτασα τη διαφορά στους 13 (27-14), με την Τζόνσον έπειτα από κλέψιμο και λέι απ να κάνει το 29-16. Το γκολ φάουλ της Νικολοπούλου έκανε το 32-16 με την Τζόνσον και πάλι να στέλνει τη διαφορά στους 18 ποντους. Ο Θρύλος πρόσθεσε τέσσερις πόντους ακόμα για τα 38-16, με το ημίχρονο να τον βρίσκει μπροστά με 48-23 και να χρειάζεται ακόμα 20 αγωνιστικά λεπτά για την κατάκτηση του πρωταθλήματος και του 4ου σερί αήττητου νταμπλ του.

Στο ίδιο μοτίβο κινήθηκε και το τρίτο δεκάλεπτο για τον Ολυμπιακό. Ένα αρχικό 5-0 σερί έφερε το 53-23 με τρίποντο της Παυλοπούλου, με τις «ερυθρόλευκες» να μην αφήνουν το πόδι από το γκάζι και να προηγούνται με 63-29 με δίποντο της Τζόνσον. Το σερί του Θρύλου συνέχισε με αμείωτο ρυθμό, το ματς πήγε στο 68-29, με την Σπυριδοπούλου να πραγματοποιεί το 70-30, ένα λεπτό πριν το τέλος της περιόδου.

Οι δύο ομάδες πέρασαν με το σκορ στο 75-30 στην τέταρτη περίοδο, με τις «ερυθρόλευκες» να ξεκινούν δυνατά και να κρατούν την ίδια απόδοση στο παρκέ. Με την Νικολοπούλου αρχικά και την Σπυριδοπούλου στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 84-36, η Τόμας πρόσθεσε ένα τρίποντο και γρήγορα η διαφορά εκτοξεύθηκε πάνω από τους 50 πόντους. Αυτζή και Λίτση έκαναν το 94-39, με τις παίκτριες του Παντελάκη να δίνουν σόου παρκέ του Δ.Α.Κ. Γλυφάδας και να κατακτούν άλλο ένα ακόμα πρωτάθλημα!

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 48-23, 75-30, 96-39