ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Της «έσπασε» το αήττητο!

Πραγματοποιώντας μια ακόμα καλή εμφάνιση η ομάδα Μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού, επικράτησε με 53-78 της Νίκης Λευκάδας εκτός έδρας στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος και την ανάγκασε στην πρώτη εντός έδρας ήττα.

Οι «ερυθρόλευκες» πανηγύρισαν την 14η νίκη σε ισάριθμα ματς, διευρύνοντας το απόλυτα νικηφόρο σερί τους και συνεχίζουν να οδηγούν την κούρσα του πρωταθλήματος απολαμβάνοντας τη μοναξιά της κορυφήςΟ Θρύλος που αγωνίστηκε χωρίς τις τραυματίες Εβίνα Μάλτση και Μίλιτσα Γιοβάνοβιτς δεν δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση της Νίκης Λευκάδας και επέβαλε από την αρχή μέχρι το φινάλε την κυριαρχία του.

Πρώτη σκόρερ του αγώνα η Λινέτα Κάιζερ με 26 πόντους (11/12 διπ., 4/6 βολ.) και ακολούθησε η Στέλλα Καλτσίδου με 15! Στο πρώτο δεκάλεπτο οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν με 25-10 και με το επιμέρους 20-23 της 2ης περιόδου πήραν προβάδισμα 18 πόντων στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου το οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 30-48! Στην 3η περίοδο ο Θρύλος διατήρησε τον έλεγχο και έφτασε να προηγείται με 63-45 στη λήξη της ενώ στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικά για το τελικό 53-78 με το οποίο πέρασε νικηφόρα και από τη Λευκάδα!

Τα δεκάλεπτα: 10-25, 30-48, 45-63, 53-78

ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Νίκος Δουβίτσας): Χαιριστανίδου 6, Τελίδου 6, Καμπουράκη 10, Μπράουν, Αρώνη, Γούναρη 4, Ψυχογιού 7, Κάντυ 10, Παπαδοπούλου, Λιβιτσάνου, Στάρα 10

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ελένη Καπογιάννη): Γκοτζή 2, Σταμάτη 2, Μπόνη 4 (1 τριπ.), Κάϊζερ 26 (11/12 διπ., 4/6 βολ.), Δημητράκου 9, Παπαμιχαήλ 2, Χαλιβέρα 2, Τζόνσον 4, Κοσμά, Καλτσίδου 15 (1 τριπ.), Φουράκη 4