ΜΠΑΣΚΕΤΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧωρίς κατηγορία

Της….αμύνης τα παιδιά

vassilis-spanoulis-olympiacos-piraeus-eb16Η Μπαρτσελόνα «προσκύνησε» για ακόμα μία  φορά στο ΣΕΦ , με τον Ολυμπιακό να επικρατεί   με 59-52  πετυχαίνοντας τη νίκη που ήθελε  και πλέον πάει στο ΟΑΚΑ για να πάρει διπλό κόντρα στον Παναθηναϊκό κάτι που ζήτησε και ο κόσμος  που γέμισε το ΣΕΦ.  15 πόντους-6 ασίστ ο Σπανούλης-καθοριστικοί Μπίρτς και Παπαπέτρου.

Ο Ολυμπιακός  ξεκίνησε δυνατά  το ματς έχοντας γρήγορο ρυθμό,  ενώ στην άμυνα σκοπός των γηπεδούχων  ήταν να μπλοκαριστεί ο Ράις ,να μην βρεί εύκολα σουτ ο Ολεσον, αλλά και ο Τόμιτς να μην κάνει παιχνίδι μέσα στη ρακέτα.

Οι Καταλανοί  προηγήθηκαν με 2-5, αλλά με τον Σπανούλη να σκοράρει    και την άμυνα να δουλεύει εξαιρετικά  και γενικά τους Πειραιώτες να έχουν  καλή κυκλοφορία μπόρεσαν να βρουν λύσεις και να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο με 21-16 με τον Τόμιτς να είναι φορτωμένος με δύο φάουλ.

Η είσοδος του Ντόρσει ,έδωσε οντότητα μέσα στη ρακέτα για τη Μπαρτσελόνα ,ενώ ο Σφαιρόπουλος έβαλε  Γκριν και Χάκετ στην περιφέρεια. .Με τον πρώτο να σκοράρει πέντε πόντους και τον Χάκετ να προσθέτει άλλους δύο, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με +7 στο 16 (30-23) για να κλείσει  το ημίχρονο στο 32-25 που θα έπρεπε να είχε μεγαλύτερη διαφορά αν ειδικά ο Πρίντεζης  ήταν εύστοχος σε πολλά ελεύθερα σουτ  που  είχε, με τους Καταλανούς να τα περιμένουν όλα από τον Χόλμς που τελείωσε το πρώτο μέρος με 10 πόντους.

Στην επανάληψη, οι Πρωταθλητές  έκαναν το +10 με  τρίποντου του Σπανούλη  με τη διαφορά να φτάνει και στο +11 (39-28) με αιφνιδιασμό του Μάντζαρη.

Ο Ράις πέτυχε το πρώτο του καλάθι στο 26, ο  Χάκετ έκανε το 42-34, αλλά τα λάθη  στην επίθεση και η εχθρική διαιτησία  του Λα μόνικα που επέτρεπε το σκληρό παιχνίδι των Ισπανών και κράταγε τον Τόμιτς στο ματς  έφεραν το 44-38.

Ωστόσο, ένα καλάθι του Μιλουτίνοφ και ένα τρίποντο του Παπαπέτρου  έφεραν το  +11 με το τέλος της 3ης περιόδου (49-38).

Στην 4η περίοδο, ο Ολυμπιακός συνέχισε να βρίσκει λύσεις και από τα 6.75(Παπαπέτρου) ,  η Μπαρτσελόνα ήταν πολύ άστοχη σε ελεύθερα σουτ,με Ράις , Ολεσον και Περπερόγλου να είναι άστοχοι και όσο και αν ο Λαμόνικα πάλευε με διάφορα σφυρίγματα να κρατήσει  την Μπαρτσελόνα στο παιχνίδι ,με το σκορ στο 56-50 ,μία ασίστ του Πρίντεζη και το καλάθι του Μπίρτς έφεραν το 58-51 , που ουσιαστικά “τελείωσε” τις όποιες ελπίδες των Ισπανών..