Της άλλαξε τα φώτα!4-2 ο Θρύλος την PSV

Σε ένα πραγματικό παιχνίδι ροκ ο Ολυμπιακός επικράτησε της Αιντχόφεν με 4-2 και έκανε το πρώτο βήμα πρόκρισης.  Τρελό πρώτο ημίχρονο με τους Πειραιώτες στο 3-2, έξυπνο ποδόσφαιρο στο ημίχρονο και ¨κλείδωμα” νίκης σε κρίσιμο σημείο.

Πως ξεκίνησε: Ο Πέδρο Μαρτίνς  ξεκίνησε με βασικό τον Εμβιλά που ξεπέρασε το πρόβλημα τραυματισμού του και τέθηκε στη διάθεση του προπονητή του.  Στο  4-3-3 κάτω από τα δοκάρια  θα είναι ο Σα,τετράδα στην άμυνα οι Λαλά -Μπα-Σωκράτης-Ρέαμπτσιουκ.  Τριάδα στη μεσαία γραμμή οι Εμβιλά-Καμαρά-Μπουχαλάκης με Βαλμπουενά-Μπρούμα  στα άκρα και φορ ο Ελ Αραμπί.

Το ματς:

Το πρώτο ημίχρονο ήταν απλά χορταστικό αλλά και σίγουρα πονοκέφαλος για τους δύο προπονητές που έβλεπαν τις επιθετικές τους γραμμές να πετάνε, αλλά την αμυντική τους λειτουργία να είναι κακή.

Τσουνάμι….

Αν το πρώτο 8λεπτο ήταν εντελώς  άνευρο δεν συνέβη το ίδιο στα επόμενα 37 λεπτά του πρώτου μέρους. Στο 9 ο Βαλμπουενά, από αριστερά και προς την περιοχή της PSV, εκτέλεσε αριστοτεχνικά το φάουλ  και ο Μπουχαλάκης με κεφαλιά, στην καρδιά της άμυνας των φιλοξενούμενων έκανε το 1-0.

Αμεση απάντηση

Πέντε λεπτά μετά και ενώ όλα έδειχναν πως ο Ολυμπιακός ελέγχει το ματς, ο Ζάχαβι έκανε ωραίο ελιγμό έξω από την περιοχή ,σούταρε, η μπάλα κόντραρε στον Παπασταθόπουλο και ξεγέλασε τον Σα για το 1-1.

Το γκολ των Ολλανδών  έφερε τρικυμία στην αμυντική λειτουργία των Πειραιωτων που έχασαν τον ρυθμό τους και οι Ολλανδοί με πολύ πίεση στην προσπάθεια οργάνωσης των “ερυθρόλευκων” πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο. Αποτέλεσμα ήταν στο 28ο λεπτό, ο Ζάχαβι να βρεθεί σε πλεονεκτική θέση αλλά το σουτ που έκανε έφυγε ψηλά άουτ.

Δύο λεπτά ,μετά η πίεση του Ελ Αραμπί στον Μάξ έφερε το κλέψιμο από τον Μαροκινό που την κατάλληλη στιγμή έβγαλε για τον Λαλά που έκανε το Overlap, αλλά το σουτ που έκανε βρήκε σε ετοιμότητα, χαμηλά τον Μβογκο.

Με το παιχνίδι να πηγαίνει πάνω -κάτω και την Αιντχόφεν να κάνει αναγκαστική αλλαγή λόγω τραυματισμού του Μποσαλί, σε χτύπημα με τον  Καμαρά(τη θέση του πήρε ο Μπάουμγκαρτλ), ο Ολυμπιακός βρήκε τρόπο να αντιδράσει  και να πάρει προβάδισμα, όταν ο Μπρούμα έκανε ωραία κίνηση και σέντρα οι αμυντικοί δεν έδιωξαν καλά και ο Εμβιλά με φαλτσαριστό σουτ έκανε το 2-1, λίγο έξω απο την περιοχή στο 37.

Ωστόσο, δεν πέρασαν παρά μόνο  δύο λεπτά για την Ολλανδική επιστροφή. Από κορνερ που εκτελέστηκε, ο Ζάχαβι βρέθηκε  μέσα στην περιοχή του Ολυμπιακού και αφού  Παπασταθόπουλος και Μπουχαλάκης απλά κοίταζαν, ο Ισραηλινός με καρφωτή κεφαλιά ισοφάρισε.

Μέγας είσαι Γιουσέφ

Και αφού στο 43, ο Ζάχαβι δεν μπόρεσε να κάνει το 2-3 απο πλεονεκτική θέση έγινε το 3-2. Ο  Ελ Αραμπί πίεσε τον Σανκαρέ και του έκλεψε τη μπάλα ,μπήκε μέσα στην περιοχή και πλάσαρε άψογα τον κίπερ της Αιντχόφεν για το προβάδισμα του Ολυμπιακού που στο 45+1 που θα μπορούσε να είναι και μεγαλύτερο αν στο 45+4 ,ο Καμαρά που έκλεψε τη μπάλα βγήκε στο τετ α τετ με τον Μβογκο ,αλλά ο Τέζε τον πρόλαβε στο σουτ και η μπάλα έφυγε κόρνερ.

Το β ημίχρονο ξεκίνησε με φάση για τους Ολλανδούς. Ο Βαλμπουενά παραχώρησε φάουλ λίγο έξω από την περιοχή του Ολυμπιακού, ο Ζάχαβι εκτέλεσε άψογα, αλλά τα ακροδάχτυλα του Σα έστειλαν τη μπάλα στο κάθετο δοκάρι του.

Οσο πέρναγε  η ώρα, ο Ολυμπιακός έριχνε τον ρυθμό, περιμένοντας τους Ολλανδούς, σε μία προσπάθεια να αιφνιδιάσει την κατάλληλη στιγμή την Αιντχόφεν.

ΣΕΦ ..Μαρτίνς

Με τον Μαρτίνς να βγάζει τον Βαλμπουενά  για τον Μασούρα σε μια προσπάθεια πίεσης προς την Αιντχόφεν αλλά και του απρόβλεπτου από τον Ελληνα άσο, ενώ αίσθηση προκάλεσε και η αλλαγή του Ελ Αραμπί με τον Φορτούνη που έπαιζε σαν ψευτοεννιαρι. Το ανακάτεμα απο τον Πορτογάλο στην ενδεκάδα έφερε Βρουσάι ,Χασάν και Ανδρούτσο αντί Εμβιλά Μπρούμα και Λαλά και κάπως έτσι ο Ολυμπιακός πήρε μπροστά.  Στο 81, ο Βρουσάι έβγαλε σέντρα -ξυράφι-χαμηλά για τον Χασάν, που πρίν οπλίσει, είδε τον Τέζε να του κλέβει την μπουκιά απο το στόμα  αλλά δύο λεπτά μετά , ο Μασούρας έκανε τη ζημιά. Ο Φορτούνης έβγαλε σέντρα, ο Μάξ  δεν έδιωξε καλά και ο Μασούρας με ωραίο σουτ έκανε το 4-2.

Οι Πειραιώτες συνέχισαν να είναι εξαιρετικοί στο κομμάτι του τρανζίσιον ,απείλησαν και πάλι με τον Χασάν απο ενέργεια του Φορτούνη , με τους Ολλανδούς  να προσπαθούν να επιτεθούν αλλά τα αμυντικά τους κενά ήταν πολύ εμφανή.

Η στιγμή: Το γκολ του Ελ Αραμπί για το 3-2 στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ήταν σημείο -κλειδί.

O Mvp:  Οι παίκτες είναι οι πρωταγωνιστές ,αλλά οι αλλαγές του Μαρτίνς  ήταν απλά κομβικές για να γίνει το 4-2.

Ο αδύναμος Κρίκος: Ο Μπα ,που και πάλι έβγαλε επιπολαιότητα, ειδικά στο πρώτο μέρος ωστόσο όσο πέρναγε ή ώρα βελτιωνόταν.

Ο Ρέφερι: Ο Εκμπεργκ δεν έκανε κάποιο λάθος

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Σα – Λαλά(80 Ανδρούτσος), Σωκράτης, Μπα, Ρέαμπτσιουκ – Εμβιλά(80 Βρουσάι), Καμαρά, Μπουχαλάκης – Βαλμπουενά(69 Μασούρας), Ελ Αραμπί,(74 Φορτούνης)  Μπρούμα(80 Χασάν)

Αϊντχόφεν (Σμιντ): Εμβογκό – Μαξ, Μποσκάγλι, Τέζε, Ντάμφρις – Ροσάριο, Τόμας, Σανγκαρέ (70 Φόρτεσεν- Μάλεν, Ζάχαβι , Γκέτσε(70 Ζούνιορ)