ΒΟΛΕΪΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Τίποτα δεν λειτούργησε σωστά!

Λοιπόν, πισωγύρισμα για τον Ολυμπιακό απόψε. Όχι στη «μάχη» του τίτλου. Διότι ένα ματς στους τελικούς μπορεί να χαθεί. Αλλά η εμφάνιση που έκαναν τα κορίτσια ήταν κάκιστη. Το αποτέλεσμα ήταν η ήττα με 3-0 σετ στο «Μελίνα Μερκούρη» από τον ΠΑΟ. Εξάλλου με τον τρόπο αυτό, η σειρά δεν τελείωσε. Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκες» εξακολουθούν να έχουν το αβαντάζ. Διότι είναι μπροστά με 2-1 στις νίκες και θέλουν μια ακόμα. Ώστε να κατακτήσουν το 9ο πρωτάθλημα στην ιστορία τους. Άρα θα έχουν νέα ευκαιρία την Τετάρτη (24/4, 17:30). Τίποτα δεν λειτούργησε σωστά!

Εκτός… κλίματος!

Λοιπόν, μετά το αρχικό 2-2 με την Κούμπουρα, ο Ολυμπιακός «κόλλησε» επιθετικά. Καθώς το μπλοκ του ΠΑΟ περιόρισε τη δράση τόσο της «ερυθρόλευκης» διαγώνιας όσο και των ακραίων. Έτσι οι «πράσινες» ξέφυγαν με 3-7. Αλλά για μια ακόμα φορά η Μλεΐνκοβα ήταν εκείνη που έδωσε το… σύνθημα για την αντίδραση. Έτσι, η Τσέχα ακραία βοήθησε για το 6-8. Αλλά ξανά οι φιλοξενούμενες έχτισαν μια διαφορά 4 πόντων (7-11). Ωστόσο δεν διορθώθηκε κάτι στην πορεία. Επομένως, λογικά, το σκορ πήγε στο 10-18, αλλά και 12-22!  Για να τελειώσει το σετ με τον πρώτο χρόνο της Σάμανταν (15-25). Γιατί με 26% στην επίθεση και μόλις 10/39, δεν μπορούσε να είναι κάτι διαφορετικό.

Πάρα πολύ κακή επίθεση

Ωστόσο, ο Ολυμπιακός γύρισε το… διακόπτη και μπήκε με άλλο «μυαλό» στο δεύτερο σετ. Γιατί το άρχισε με άσσο της Νίζετιχ και μπλοκ της Μλεΐνκοβα (2-0). Αλλά κι αυτό ήταν για λίγο… Διότι οι «πράσινες» γύρισαν το σκορ. Επίσης, εκμεταλλεύτηκαν το κακό πρόσωπο που έδειχναν οι «ερυθρόλευκες. Το αποτέλεσμα ήταν το 11-7 με την Άτκινσον, όπως και το 12-18 με την ίδια. Όμως, στη συνέχεια το σκηνικό του ματς άλλαξε. Διότι από εκείνο το σημείο και μετά τα κορίτσια του Μιτσέλι αντέδρασαν. Μιας και πήραν άσσους οι Μλεΐνκοβα (12-17) και Φαριόλ (15-18). Μετά η Εμμανουηλίδου με μπλοκ (18-21) και άσσο έφερε το ματς στον πόντο (20-21). Ωστόσο με 25% στην επίθεση (8/32) δεν ήταν δυνατό να πάρει ο Ολυμπιακός σετ. Έτσι, το έχασε κι αυτό (22-25) με την επίθεση της Σαμαντάν.

Τίποτα δεν λειτούργησε

Επιπλέον, το τρίτο σετ άρχισε εντελώς στραβά. Διότι με την Σαμαντάν να κάνει… ζημιά στον Ολυμπιακό. Καθώς έκανε τρία μπλοκ, ενώ πήρε και Άτκινσον έναν άσσο για το 1-6! Αν και η Τσιτσιγιάννη έδωσε επιθετικές λύσεις (6-9), ήταν προσωρινό. Μιας και το πρόβλημα στην επιθετική λειτουργία έκανε… μπαμ! Εξάλλου ό,τι κι αν προσπάθησε να αλλάξει ο Μιτσέλι, δεν του βγήκε! Αξίζει να σημειωθεί πώς οι «ερυθρόλευκες» δεν είχαν καθόλου καθαρό μυαλό! Για την ακρίβεια, ο ΠΑΟ πήρε πόντο ακόμα και με την λίμπερό του, την Μπελιά (7-12)! Μετά η διαφορά μεγάλωσε για το 13-20 με το μπλοκ της Χατζηευστρατιάδου. Αν και ο Ολυμπιακός μείωσε 18-22 με την Φαριόλ, δεν είχε συνέχεια. Μιας και το τρίτο σετ (20-25) και το ματς (0-3) τέλειωσαν με το σερβίς στο φιλέ της Κούμπουρα. Τίποτα δεν λειτούργησε σωστά!

Τα σετ 0-3 σε 1.24: 15-25, 22-25, 20-25