Λίγοι για την …πρόκριση

Ενας κακός Ολυμπιακός, με πολλά αμυντικά προβλήματα και θέματα σημαντικά στο δημιουργικό κομμάτι γνώρισε την ήττα από την ΑΕΚ με 1-2, στον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.  Οι Πρωταθλητές απώλεσαν ευκαιρίες ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στην επανάληψη ήταν κακοί..

Ο Τάκης Λεμονής ξεκίνησε με 4-2-3-1 και εκπλήξεις που δεν τις περιμέναμε σε πρώτη φάση. Με τερματοφύλακα τον Καπίνο και από δεξιά προς αριστερά τους Φιγκέιρας-Μποτία-Ντα Κόστα-Ρέτσο σαν αριστερό μπακ,Ρομαό-Ανδρούτσο στη μεσαία γραμμή -Μάριν δεξιά στα φτερά -Σεμπά αριστερά  και τον Καρντόσο μοναδικό προωθημένο.

Η εντολή του Λεμονή ήταν πρέσινγκ ψηλά και κοντά οι γραμμές και μόλις  στο 41ο  δευτερόλεπτο, ο Ολυμπιακός απείλησε με σέντρα -σουτ του Ρέτσου απο αριστερά με τη μπάλα να παίρνει παράξενη τροχιά και να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 6ο λεπτό, και με τον Ολυμπιακό να δείχνει καλύτερος , η ΑΕΚ ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ .Με τον Μάνταλο να κάνει κομπίνα με τον Αραούχο σε φάουλ που εκτελέστηκε και τον Αργεντίνο να σκοράρει  μιας και πήρε τη μπάλα και τους παίκτες του Ολυμπιακού να είναι απόντες αμυντικά.

Η άμυνα του Ολυμπιακού,ανασταλτικά είχε πολλά  προβλήματα ανασταλτικά με την ΑΕΚ να πιέζει και τον Ανδρούτσο να κάνει αβίαστο λάθος με τον Αραούζο στο 11 να βγάζει σέντρα και τον Μάνταλο να μην προλαβαίνει την προβολή.

Στο 14, όμως οι Πειραιώτες κατάφεραν να ισοφαρίσουν. Με Καρντόζο -Μάριν να παλεύουν για να κρατήσουν τη μπάλα στην περιοχή, τον Σεμπά, από σέντρα του Γερμανού απο δεξιά, να στρώνει για τον Φιγκέιρας που έκανε ένα παράξενο σουτ ,με τη μπάλα να βρίσκει το κάθετο δοκάρι και να καταλήγει στα δίχτυα.

Με τον Μάριν να κάνει άνω-κάτω την άμυνα της ΑΕΚ και το οverlap από τον Φιγκέιρας να μην αντιμετωπίζεται, ο Πορτογάλος στο 22, έβγαλε σέντρα πάρτο-βάλτο για τον Γερμανό που σούταρε, αλλά η μπάλα βρήκε χαμηλά στο αριστερό οριζόντιο δοκάρι του Ανέστη.

Στο 32, ο Ολυμπιακός ζήτησε πέναλτι όταν σε σέντρα του Μάριν από δεξιά, η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Σιμόες αλλά ο Παπαπέτρου είπε “Παίζετε”

Οι Πειραιώτες συνέχισαν να έχουν κατοχή μπάλας και στο 42, απώλεσαν τεράστια ευκαιρία ,όταν ο Μάριν έβγαλε ωραία μπαλιά για τον Ρομαό που σε ρόλο φορ πλάσαρε, αλλά ο Ανέστης έδιωξε και στην επαναφορά ο Φορτούνης έστειλε τη μπάλα άουτ.

Ενα πρώτο ημίχρονο ,με τον Ολυμπιακό να έχει  δημιουργήσει φάσεις, να δικαιούται τουλάχιστον δύο ακόμα γκολ, αλλά να έχει και ανασταλτικά προβλήματα, χάνοντας ουσιαστικά ένα ημίχρονο.

Ο Λεμονής έβγαλε τον αρνητικό Ανδρούτσο και πέρασε τον Καμπιάσο σε ρόλο αμυντικού χαφ, δίπλα στον Ρομαο,με τον Ολυμπιακό να έχει κατοχή μπάλας αλλά από τη στιγμή που ο Φορτούνης  δεν είχε μπει στο πνεύμα του αγώνα και όλα έπρεπε να περνάνε μέσα από τον Μάριν, η δημιουργία είχε θέμα.

Ο Λεμονής έβαλε τον Καρίμ αντί του Καρντόζο ,αλλά στο 64, η ΑΕΚ ήταν αυτή  που πήρε κεφάλι στο σκορ,όταν από κόρνερ που εκτελέστηκε από τον Γκάλο, ο Βράνιες πήδηξε ψηλά ,έπιασε κεφαλιά με τη μπάλα να φτάνει στον   Πατίτο που μόνος του μέσα στην περιοχή σκόραρε.

Στο 66, ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να απαντήσει με τη σέντρα του Φορτούνη απο δεξιά και τον Σεμπά να κάνει την κίνηση με σουτ προς το τέρμα, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Οι Πειραιώτες συνέχιζαν να έχουν πολλά προβλήματα στην άμυνα και στο 69, ο Μάνταλος έπιασε σουτ έξω απο την περιοχή ,αλλά ο Καπίνο έδιωξε. Οσο πέρναγε η ώρα τα πρ’άγματα δεν ‘

Oλυμπιακός:Καπίνο-Φιγκέιρας-Ρέτσος-Μποτία-Ντα Κόστα-Ρομαό-Ανδρούτσος(46 Καμπιάσο)-Φορτούνης-Καρντόζο(61 Ανσαριφάρντ)-Μάριν-Σεμπά

ΑΕΚ: Ανέστης-Βράνιες-Γκάλο-Ντιντακ-Πατίτο(74 Γαλανόπουλος)-Τσιγκρίνσκι-Σιμόες-Γιοχάνσον-Μάνταλος(80 Αραβίδης)-Αραούχο-Χριστοδουλόπουλος