ΜΠΑΣΚΕΤ

Την… πάτησε στις λεπτομέρειες

Ο Ολυμπιακός «πλήρωσε» το κενό διάστημα στην τελευταία περίοδο και ηττήθηκε 77-76 από το Περιστέρι.

Οι Έφηβοι του Ολυμπιακού ηττήθηκαν από το Περιστέρι 77-76, με την ομάδα των δυτικών προαστίων να κάνει αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση του τίτλου. Αφενός γιατί έχει το αβαντάζ στην ισοβαθμία με τον Προμηθέα, αφετέρου γιατί την Κυριακή αντιμετωπίζει τον ΚΑΟΧ Ευρώπη. Με νίκη κατακτά το πρωτάθλημα η ομάδα του Κώστα Παπαμάρκου.

Στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου ο Ολυμπιακός ήταν στο +2 (62-60) σε σχέση με τον ΓΣ Περιστερίου. Αλλά με ένα σερί 14-4, το Περιστέρι όχι απλά γύρισε το ματς, αλλά βρέθηκε στο +8 (74-66), 2:23 για το φινάλε του ματς. Εκεί οι «ερυθρόλευκοι» με αντεπίθεση διαρκείας και με σκόρερ του Νικολαΐδη και Κολοβέρο, επέστρεψαν στο ματς, μειώνοντας στο καλάθι (74-72) μέσα σε 39”.

Με το γκολ-φάουλ του Διαμάντη, 1:13 για το τέλος, το Περιστέρι απέκτησε ξανά ένα μαξιλαράκι ασφαλείας με το +4 (77-73). Ο Νικολαΐδης με κλέψιμο και τρίποντο μείωσε στον πόντο (77-76), αλλά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ολική ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 41-42, 60-62, 77-76

Γ.Σ. Περιστερίου (Κώστας Παπαμάρκος): Διαμάντης 5, Παπαδημητρίου 9(1τρ., 5ασ.), Βησσαρίου 15(2), Πατρινός, Πολύζος 2, Τόλα 8, Καραμανλής 11(2), Ευσταθιάδης 21 (16ρ.), Νάνος 6(1), Κακαβούλας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Τσαλδάρης): Δρίτσας 1, Νικολαΐδης 21(3τρ.,4ασ.,5κλ.), Κολοβέρος 24(3τρ.,6ρ.,4ασ.,4κλ.), Γιοβάνης, Μοσχόπουλος, Οικονομόπουλος 4, Μαυραντζώτου, Περρής 9(2τρ.), Τσολάκης 6, Τσάμης 11(1τρ.,7ρ.,4ασ.,2κοψ.).