Με την ευχή του Αγίου …Νίκολα Μιλουτίνοφ

Το πρώτο βήμα για το Πρωτάθλημα  έγινε στο ΣΕΦ,με τον Ολυμπιακό να επικρατεί με 63-58 του Παναθηναϊκού σε ένα ματς όπου οι Πειραιώτες οφείλουν τη νίκη  στην φοβερή και επιβλητική παρουσία των Νίκολα Μιλουτίνοφ και Βασίλη Σπανούλη. Ο Σέρβος ήταν καθοριστικός σε μεγάλα κομμάτια του αγώνα αλλά κυρίως στο τέλος όταν  σκόραρε 4 πόντους για την ..επιστροφή από το -3 ,ενώ ο Σπανούλης είχε 11 πόντους, αλλά και 10 ασίστ.. Προκλητική η διαιτησία  υπέρ του Παναθηναϊκου αφήνοντας τους “Πράσινους” να παίζουν ανελέητο ξύλο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με ένα ιδιαίτερα γρήγορο ρυθμό ,με τον Ολυμπιακό να μην κρύβει εκπλήξεις στην πεντάδα που ξεκίνησε, σε αντίθεση με τον Παναθηναϊκό που παρέταξε Καλαθη-Φελντέιν-Χαραλαμπόπουλο-Σίνγκλετον και Μπουρούση.

Οι Πειραιώτες είχαν αρκετό εκνευρισμό απέναντι στην Πικ Εν Ρόλ άμυνα  που έβγαλε ο Πασκουάλ, και  προηγήθηκαν με 2-4.

Ωστόσο, με τον Σπανούλη να καθοδηγεί ,παρέα με τον Μάντζαρη που έβαλε  το τρίποντο για το 7-4, και εν συνεχεία τον Πρίντεζη που είχε 8 πόντους σερί , ο Ολυμπιακός  ξέφυγε με +9 ,(15-6)

Οι «Πράσινοι», όντας  άστοχοι από την περιφέρεια, έβαζαν την μπάλα στο καλάθι με σκοπό να «φορτώσουν» τους ψηλούς με φάουλ και το κατάφεραν ,με Μπίρτς  να έχει δύο φάουλ ενώ  Μιλουτίνοφ και   Γιάνγκ, είχαν από ένα .

Η πρώτη περίοδος έληξε στο 19-10, ενώ στη δεύτερη περίοδο οι διαιτητές άρχισαν να χρεώνουν  πανεύκολα τους παίκτες του Ολυμπιακού με φάουλ (Γιάνγκ 3) ,επιτρέποντας  στους παίκτες του Πασκουάλ να παίζουν ξύλο .

Οι Πειραιώτες άρχισαν να έχουν πρόβλημα στο σκοράρισμα με «σκοτωμένες» επιθέσεις στα 24’’  και παρά το ότι έπαιρναν τα επιθετικά ριμπάουντ καλάθι δεν έμπαινε.

Ετσι, ο Παναθηναϊκός ,όχι μόνο  σταδιακά άρχισε να μειώνει τη διαφορά, αλλα πέρασε και μπροστά με 26-27 ,με τον Φώτση που αποδείχτηκε «κλειδί» από όταν μπήκε..

Εκτοτε το παιχνίδι άρχισε να γίνεται ντέρμπι, με τους «Πράσινους» να έχουν ευστοχία από τα 6.75 σε σχέση με την πρώτη περίοδο , και κάπως έτσι φτάσαμε στο 35-33 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός  μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι βρίσκοντας λύσεις  στην επίθεση  είτε με τον Παπανικολάου, είτε τον Μιλουτίνοφ, ενώ η άμυνα του άρχισε να σφίγγει μη δίνοντας  την ευκαιρία στους παίκτες του Παναθηναϊκού  να σκοράρουν από μέσα.

Με ένα  σερί 4 -0 ο  Ολυμπιακός έφτασε στο 45-38 ,με πρωταγωνιστή τον Μιλουτίνοφ που βοηθούσε σε άμυνα και επίθεση, αλλά ο Παναθηναϊκός με δύο τρίποντα του Ρίβερς και ένα καλάθι του Σίνγκλετον επέστρεψε ,αν και το 3ο φάουλ του Γκίστ  έβγαζε πρόβλημα για τον Παναθηναϊκό που έκλεισε την Τρίτη περίοδο με ένα δίποντο από τον Σίνγκλετον από τη γωνία στο τέλος του χρόνου ύστερα από τάπα του Μπίρτς γα το 48-50.

Το παιχνίδι βάδιζε σε τεντωμένο σκοινί  με τον Ολυμπιακό να κάνει ένα 4-0  για το 52-50 ,αλλά η αστοχία  στην επίθεση και των δύο  με τον Σπανούλη να μοιράζει ασίστ αλλά να μη βρίσκει σκορ και τους παίκτες του Παναθηναϊκού να μην εκμεταλλεύονται αυτή την ευκαιρία, με τον Μπουρούσε με επιθετικό ριμπάουντ να κάνει το 53-54 τεσσερισήμισι λεπτά πριν το τέλος, ενώ  ο  Τζέιμς με καλάθι έκανε το +3(53-56).

Με ένα απίστευτο επιθετικό ριμπάουντ του Σπανούλη, άστοχη επίθεση του Τζέιμς  και τέσσερις πόντους  από τον Μιλουτίνοφ με δύο βολές και ένα καλάθι ,οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με  61-58.

Με μία εκπληκτική τάπα του Παπανικολάου στον Ρίβερς και δύο βολές του Σπανούλη για  το 63-58, το ματς  γύρισε  για τα καλά με τον Ολυμπιακό να κάνει το 1-0..

Ολυμπιακός: Παπαπέτρου 5, Μιλουτίνοβ 12, Πρίντεζης 12, Μάντζαρης 2, Σπανούλης 11 (10ασ), Γκριν 3, Μπιρτς 5, Γιανγκ 4, Ουότερς 2, Αγραβάνης, Παπανικολάου 7.

Παναθηναϊκός: Φελντέιν, Χαραλαμπόπουλος, Μπουρούσης 13 (11ρ), Σίνγκλετον 9, Καλάθης 5, Ρίβερς 16, Τζέιμς 6, Φώτσης 5, Παππάς, Γκιστ 2, Γκάμπριελ 2.