ΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Την έπνιξε στο νησί

Πυροβολώντας ασταμάτητα ο Ολυμπιακός διέλυσε την Χίο με 4- 26 και συνέχισε την νικηφόρα πορεία του στο Ελληνικό πρωτάθλημα. Οι ερυθρόλευκοι δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους νησιώτες  που πάλεψαν όσο μπορούσαν το παιχνίδι. Ο Θοδωρής Βλάχος μάλιστα από ένα σημείο και μετά πραγματοποίησε αρκετές αλλαγές και σχήματα εν όψει του μεγάλου τελικού του Super Cup την ερχόμενη Παρασκευή.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο Ιωνικό κολυμβητήριο της Χίου, δείχνοντας την ανωτερότητα του αλλά και τις διαθέσεις του να πραγματοποιήσει μια πολύ καλή εμφάνιση πριν τη διεκδίκηση ενός ακόμα τίτλου. Οι «ερυθρόλευκοι», που αγωνίστηκαν χωρίς τους Φουντούλη, Μπούσλιε και Ομπράντοβιτς, προηγήθηκαν πολύ γρήγορα με 6-0 χάρη στα τέρματα των Γενηδουνιά (2), Δερβίση (2), Γούνα και Μυλωνάκη που διαμόρφωσαν το 6-0 του πρώτου οκταλέπτου. Οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου, συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στη δεύτερη περίοδο.
Ο Μουρίκης διεύρυνε το προβάδισμα, στο συν επτά, σκοράροντας στην κόντρα. Οι γηπεδούχοι σκόραραν για πρώτη φορά στο 3:01 του δεύτερου οκταλέπτου για το 1-10, για να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με 12-1. Γενηδουνιάς, Νικολαίδης και Γούνας, έγραψαν το 16-2 στην τρίτη περίοδο, η οποία έληξε με το σκορ στο 19-3. Η εικόνα του αγώνα δεν θα μπορούσε να αλλάξει και ο Ολυμπιακός έφτασε στη νίκη και το «7Χ7» στο πρωτάθλημα, με χαρακτηριστική άνεση, όπως δείχνει και το τελικό 26-4
Τα οκτάλεπτα:0-6, 1-6, 2-7, 1-7

ΝΟ ΧΙΟΥ (Μάκης Μικέδης): Γρηγοριάδης, Μιμίδης Στ. 2, Καρακούρος M. 1, Τζελάτης, Παππάς, Μιμίδης Μ., Κανδιόγλου, Μόκκας, Σωτηριάνος, Γαβαλάς Σπ., Γκίλλας, Ντούλος 1, Καρακούρος Ι., Κόλλιας, Γδύσης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Πάβιτς, Μυλωνάκης 2, Σκουμπάκης 1, Γενηδουνιάς 4, Νικολαϊδης 4, Δερβίσης 3, Μουρίκης 3, Γούνας 5, Αργυρόπουλος 3, Κάκαρης 1, Γαλανόπουλο