Τιμωρός Γκριν!

175658

Με ένα ξέσπασμα στα τελευταία λεπτά από τον νεοαποκτηθέντα Έρικ Γκριν ο Ολυμπιακός, αν και δυσκολεύτηκε λίγο, κατάφερε να περάσει νικηφόρα από την Λευκάδα, επικρατώντας της Δόξας με 95-94.
Κορυφαίος για τους πρωταθλητές ο Βασίλης Σπανούλης, με 19 πόντους και 11 ασίστ, τη στιγμή που ο Ματ Λοτζέσκι είχε 16. Ο Γκριν που χάρισε την νίκη, πέτυχε 13 πόντους..

Με το ξεκίνημα της αναμέτρησης ο ρυθμός ήταν πολύ γρήγορος αλλά οι ερυθρόλευκοι μπήκαν δυνατά και πήραν γρήγορα τα ηνία του αγώνα. Η Δόξα όμως δεν έδειχνε διατεθειμένη να εγκαταλείψει εύκολα, με την πρώτη περίοδο να κλείνει ισόπαλη 26-26. Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι και ξέφυγε, αγγίζοντας το +7 με το τέλος του ημιχρόνου.

Το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου δεν προμήνυε αυτό που θα ακολουθούσε, αφού με τρίποντο του Μάντζαρη ο Ολυμπιακός πήγε στο +10 αλλά χαλάρωσε αρκετά, με αποτέλεσμα να δώσει στην Δόξα την ευκαιρία να ξαναμπει στο παιχνίδι. Τέσσερα λεπτά πριν την λήξη οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 85-85 και στη συνέχεια πήραν κεφάλι στο σκορ με πέντε πόντους (94-89).

Οι πρωταθλητές ωστόσο έδειξαν χαρακτήρα και ο Γκριν πήρε το όπλο του και με δύο απανωτά τρίποντα και μία πολύ καλή άμυνα χάρισε στην ομάδα την νίκη διατηρώντας παράλληλα το απόλυτο στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 26-26, 45-52, 65-81, 94-95