Θρύλου αυτοχειρία

Ο Ολυμπιακός αποκλείστηκε από τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας με την ισοπαλία 1-1 στο Καραϊσκάκη σε ένα ματς -ρουλέτα. Με τον Ολυμπιακό να προηγείται στο 104 με γκολ-πέναλτι του Ελ Αραμπί για να ισοφαρίσει ο ΠΑΟΚ στο 110 με τον Τσόλακ.  Ματς-ρουλέτα  η αναμέτρηση με τον Μαρτίνς να κάνει αργά τις αλλαγές του.

Πως ξεκίνησε:  Ο Μαρτίνς δεν  επεφύλασσε εκπλήξεις για την ενδεκάδα και ξεκίνησε με 4-3-3 και τερματοφύλακα τον Βατσλικ. Από δεξιά προς αριστερά οι Λαλά-Σωκράτης-Σισέ-Ρεάμπτσιουκ. Μεσαία γραμμή,  Εμβιλά-Μπουχαλάκης- Μαντί. Τριάδα μπροστά οι Μασούρας-Γκάρι -Τικίνιο.

Το ματς:

Επιθετικός Ολυμπιακός-Υπομονετικός ΠΑΟΚ

O Oλυμπιακός ξεκίνησε πιο επιθετικά την αγώνα, όπως είχε ζητήσει ο Μαρτίνς , πιέζοντας στις πρώτες μπάλες αλλά χωρίς  να έχει εύκολη την δημιουργία που ερχόταν από βαθιές μπαλιές από την άμυνα και περιμένοντας ανεβάσματα απο Λαλά(κυρίως) και Ολεγκ.  Στο 11, ήταν η πρώτη καλή οσμή ευκαιρίας για τον Ολυμπιακό με σέντρα του Γκάρι ,από δεξιά, αλλά ο Τικίνιο ήταν ένα βήμα πίσω και  δεν μπόρεσε να πιάσει τη κεφαλιά.

Από την άλλη ο ΠΑΟΚ πρόσεχε την άμυνα και τους χώρους και περίμενε την κατάλληλη στιγμή να “χτυπήσει”. Η πρώτη φορά ήταν ένα σουτ του Ζίβκοβιτς που έφυγε ψηλά άουτ απο καλή θέση και αριστερά,ενώ στο 16 απο φάση η οποία ξεκίνησε απο επιθετικό φάουλ του Ακπομ στον Σωκράτη στη μεσαία γραμμή, η μπάλα έφτασε στον Μούργκ ο οποίος βρέθηκε σε θέση βολής αλλά αντί να σουτάρει έκανε σέντρα από δεξιά και μέσα στην περιοχή που έδιωξαν οι “ερυθρόλευκοι” αμυντικοί.

Ευκαιρίες με Μπουχαλάκη-Μαντί και παιχνίδι-σκάκι

Οσο πέρναγε η ώρα ο ρυθμός έπεφτε και αυτό ήταν κάτι που βόλευε τον ΠΑΟΚ. Στο 23, ο Σίντκλέι βρέθηκε σε θέση βολής από αριστερά, αλλά το πλάσέ δεν ανησύχησε τον Βατσλίκ ,με τον Ολυμπιακό να απαντά με  δύο σούτ απο Μπουχαλάκη και Μαντί  που ήταν καλά ως σκέψεις αλλά δεν βρήκαν στόχο.

Η απάντηση του ΠΑΟΚ ήρθε στο 34, όταν σε αντεπίθεση του ΠΑΟΚ, η μπάλα έφτασε στον Αουγκούστο που σούταρε, αλλά  η μπάλα πέρασε εκτός από το δεξί δοκάρι του Βατσλικ.

Το απίστευτο του Μασούρα

Με τη συμπλήρωση 40 λεπτών , ο Ολυμπιακός έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του ημιχρόνου. Ο Εμβιλά γέμισε προς την περιοχή του ΠΑΟΚ,ο Μασούρας πήρε τα βήματα του Λύρατζη και βρέθηκε μπροστά στον Πασχαλάκη που πρόλαβε τον Μασούθρα που σούταρε, αλλά ο κίπερ του ΠΑΟΚ έδιωξε με τα πόδια.  Με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με 0-0 και τον Δικέφαλο να χάνει με τραυματισμό τον Μπίσεσβαρ.

Παιχνίδι υπομονής

Ο Λουτσέσκου επέλεξε να βάλει τον Σοάρες, αντί του Μπίσεσβαρ, σε ένα πρώτο δεκάλεπτο ,στο β μέρος, που ήταν άνευρο ,άοσμο με τον Ολυμπιακό να έχει κατοχή και τον ΠΑΟΚ να περιμένει, έχοντας μία κεφαλιά του Ακπομ άουτ.

Πρώτη κίνηση ..Καρβάλιο

Αν και ο Ολυμπιακός ήταν ακίνδυνος επιθετικά, ο Μαρτίνς επέλεξε να κάνει την πρώτη αλλαγή στη μεσαία γραμμή με το Ζοάο Καρβάλιο, αντί του Μαντί στο 61, ενώ ο ΠΑΟΚ απάντησε με τον Μίτριτσα για τον Μούργκ. Ενα λεπτό νωρίτερα, ο Μασούρας είχε κοπεί απο τον Ινγκασον λίγο πρίν τελειώσει τη φάση.

Ο ΠΑΟΚ  απείλησε στο 64  με ένα σούτ του Μίτριτσα, χαμηλό,όχι πολύ δυνατό, με τον Βατσλίκ, όμως να διώχνει με υπερένταση .

Απίστευτη ευκαιρία ΠΑΟΚ και Ολυμπιακού σε δύο λεπτά!

Στο 70, ο Σισέ έκανε λάθος  λίγο πριν η μπάλα βγεί κόρνερ, ο Ζίβκοβιτς έκλεψε τη μπάλα και την έδωσε στον Λύρατζη που σούταρε για την εκπληκτική αντίδραση του Βατσλίκ. Δύο λεπτά μετά ο Τικίνιο βγήκε στην πλάτη της άμυνας και έβγαλε για τον Μασούρα που ,νικημένος από την κούραση πλάσαρε αδύναμα  και οι αμυντικοί του ΠΑΟΚ έδιωξαν με την εξέλιξη της φάσης να βγάζει τον Γκάρι σε θέση βολής, αλλά τον Πασχαλάκη να αντιδρά.

Ο Λουτσέσκου έβαλε και τον Ολιβέιρα, ενώ ο Μαρτίνς έπαιξε τα χαρτιά των Ελ Αραμπί και Αγκιμπού.

Ροντέο

Ο ρυθμός, στο τελευταίο δεκάλεπτο θύμιζε μπάσκετ. Στο 81, ο Πασχαλάκης νίκησε τον Λαλά σε σουτ απο κοντά ,ενώ ένα λεπτό μετά απο λάθος στη μεσαία γραμμή , ο Σοάρες πήγε να κρεμάσει τον Βατσλίκ που ήταν εκτός εστίας  και με υπερένταση αποσόβησε το γκολ στη φάση του αγώνα.

Γενικά και οι δύο κίπερ ήταν εξαιρετικοί ,πιο κομβικός ο Τσέχος. σε ένα 20 λεπτό προς το τέλος του αγώνα πού ήταν απίστευτο με ευκαιρίες, ένταση και δυο αναγκαστικές αλλαγές για τον ΠΑΟΚ με Μίτριτσα και Αουγκούστο. Πλέον τα πάντα θα κρίνονταν στην παράταση.

ΩΡΑ…Παράτασης

Με την κούραση να έχει κυριαρχήσει οι δύο ομάδες ήταν πολύ προσεκτικές.  Στο 98, ο Τέιλορ  σούταρε, κλέβοντας τη μπάλα  αλλά με φάουλ οι παίκτες του ΠΑΟΚ, με τη μπάλα να περνάει άουτ, ενώ στο 101 από φοβερή μπαλιά του Λαλά , ο Αγκιμπού βρέθηκε σε θέση βολής αλλά σούταρε άψυχα στον Πασχαλάκη.

Ελ Αραμπί σαν…Μπενζεμά

Στο 104, ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ με πέναλτι που κέρδισε ο Ελ Αραμπί απο τον Πασχαλάκη. Ο Μαροκινός πήρε τη μπάλα μέσα στην περιοχή και  αφού σε πρώτο χρόνο δεν μπόρεσε να τελειώσει τη φάση ,ελίχθηκε, και ο Πασχαλάκης τον ανέτρεψε. Ο Ισπανός Γκόμεθ δεν έδωσε στην αρχή την φάση ,αλλά στη συνέχεια βλέποντας το Var,  δεν μπορούσε να μην δώσει το καταφανέστατο πέναλτι. Με το..θύμα να εκτελεί αλά Πανένκα για το 1-0.

Απάντηση με Τσόλακ

Τρία λεπτά μετά την έναρξη του  β μέρους ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε. ο Σβάμπ άνοιξε για τον Ολιβέιρα που “έσπασε” τη μπάλα για τον Τσόλακ  οποίος είχε πάρει τη θέση του Σοάρες και ο  Κροάτης απο κοντά ισοφάρισε. Μάλιστα στους πανηγυρισμούς πήρε κόκκινη στον πάγκο του ΠΑΟΚ ο Αουγκούστο.

O Oλυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει και να επιστρέψει  στην πρόκριση αλλά δεν  τα κατάφερε και κάπως έτσι ο ΠΑΟΚ πήγε στον τελικό.

MVP:  Ο  Τόμας Βατσλίκ  κράτησε  το μηδέν στην κανονική διάρκεια ,δεν ευθύνεται στο γκολ και μαζί με τους Εμβιλά και Σωκράτη ήταν οι κορυφαίοι.

Η στιγμή:  Το γκολ στο ξεκίνημα του β μέρους της παράτασης που ήρθε απο το πουθενά.

Ο αδύναμος κρίκος:  Κακό ματς απο τον Μπουχαλάκη στο β μέρος

Ο Ρέφερι: Ο Ισπανός ήταν ακροβοδίκαιος

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά(110 Βρουσάι), Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μπουχαλάκης(110 Κούντε) , Μ. Καμαρά(61 Καρβάλιο), Μασούρας(87 Βαλμπουενά), Ροντρίγκες(75 Αγκιμπού), Τικίνιο(75 Ελ Αραμπί).

ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Λύρατζης, Ίνγκασον, Κρέσπο, Σίντκλεϊ, Αουγκούστο(88 Σβαμπ0, Κούρτιτς, Μπίσεσβαρ(46 Σοάρες, 105 Τσόλακ), Μουργκ(61 Μιτριτσα,89 Τέιλορ)), Α. Ζίβκοβιτς, Άκπομ(Ολιβέιρα).