Θρύλος …τυφώνας

Ενας πραγματικός τυφώνας ήταν ο Ολυμπιακός που στο πέρασμα του σάρωσε  τον ΠΑΣ επικρατώντας με 3-0. Εξαιρετικοί οι Πειραιώτες, με κορυφαίους τους Ποντένσε και Ροντινέι( δύο γκολ ο πρώτος  και γεμάτη εμφάνιση με γκολ ο δεύτερος), για τους Πειραιώτες που κοιτούν πλέον την Μπανσκα Τόπολα .

MVP:  Ο Ντάνιελ Ποντένσε είχε δύο γκολ και αυτά είναι αρκετά να του δώσουν τον τίτλο του mvp  έστω και αν ο Ροντινέι ήταν ΤΡΟΜΕΡΟΣ!

H στιγμή: Τα δύο γκολ του Ποντένσε ξεκλείδωσαν το ματς .

Ο αδύναμος κρίκος:  Ο Μπιελ έπαιξε 84 λεπτά,  έκανε φάσεις αλλά μέχρι εκεί.. Δεν είναι ουσιαστικός και αυτό είναι θέμα.

Το κοράκι:  Ο Μανούχος καθυστέρησε ,σωστά ,το παιχνίδι ελέω του πανό που ανέβηκε στους οργανωμένους του ΠΑΣ αλλά σε κάποια στιγμή ,στο δεύτερο μέρος, το πανό εμφανίστηκε (αν και δεν είχε κατέβει ποτέ, παρα μόνο καλύφθηκε) και ο ρέφερι μάλλον ήταν αλλού.

Πως ξεκίνησε:  O Ντιέγκο Μαρτίνεθ δεν άλλαξε το 4-2-2-2, με Πασχαλάκη, κάτω απο τα δοκάρια, και δεξιά προς αριστερά, Ροντινέι-Ντόη-Φρέιρε-Ορτέγκα.  Αλεξανδρόπουλος-Μαντί στα χαφ με Φορτούνη-Ποντένσε στα άκρα και τον Μπιελ κοντά στον Ελ Κααμπί.

Το ματς:

Το πρώτο εικοσάλεπτο βρήκε τον Ολυμπιακό να έχει τον απόλυτο έλεγχο του ματς  και κινητήριο μοχλό τον Κώστα Φορτούνη.

Ο 31 χρονος ήταν σε εξαιρετική κατάσταση, όπως και ο Ροντινέι, με πολλά ανεβάσματα, και την πρώτη καλή φάση με δική του σέντρα-σουτ αλλά τον Κλέιμαν να διώχνει.

Οι Πειραιώτες πέταγαν φωτιές στην επίθεση αλλά δεν είχαν το γκολ καθώς η μπάλα δεν έφτανε στον Ελ Κααμπί αλλά και ο Μπιελ δεν μπορούσε να τελειώσει  τις φάσεις που του  είχαν έρθει καθώς είτε με κακά τελειώματα ,εριτε με σουτ σε κόντρες το 0-0 παρέμενε.

Ο “Αόρατος”Ποντένσε εμφανίστηκε με δύο γκολ.

Οπως ξαφνικά έρχονται οι τυφώνες έτσι ακριβώς και ο τυφώνας Ντάνιελ Ποντένσε χτύπησε με δύο ανεμοστρόβιλους . Πρώτα στο 17, με Ορτέγκα να κινείται απο αριστερά και να βγάζει στον Πορτογάλο που σούταρε με δύναμη, η μπάλα κόντραρε σε πόδι αμυντικού τόσο  όσο να ξεγελάσει τον Κλέιμαν και το πέτυχε.

Εξι λεπτά μετά , ο Μπιελ έβγαλε για τον Πονένσε, απο θέση έξω δεξιά και σουτ με το αριστερό για το 0-2. Ανάμεσα στα δύο γκολ είχαμε την εξαιρετική μπαλιά -τρύπα του Μπιελ  για τον Ελ Κααμπί αλλά ο Κλέιμαν πρόλαβε τον Μαροκινό.

Ξύπνημα ο ΠΑΣ

Από το 25 και μετά ο ΠΑΣ πήρε μέτρα στο γήπεδο και άρχισε να απειλεί . Ηταν τότε που  ο Ροσέρο μπουκάρει στην περιοχή και γυρίζει παράλληλα, ο Παμλίδης προσπάθησε  να βάλει πλάτη τον Ντόη και να εκτελέσει σχεδόν από τη μικρή περιοχή αλλά δεν τα κατάφερε.

Η πίεση του ΠΑΣ κράτησε για περίπου 10 λεπτά και αυτό γιατί ο Ολυμπιακός είχε ρίξει στροφές. Στο 38 ,ήταν η σπουδαία ευκαιρία για τους Πειραιώτες με τη συνεργασία Φορτούνη-Ροντινέι και τελικό αποδέκτη της μπάλας για τον Κααμπί που έκανε προβολή αλλά η μπάλα πέρασε άουτ, ψηλά από τα δοκάρια του Κλέιμαν.

Με το πρώτο ημίχρονο να λήγει στο 0-2 και  κατοχή 65-35 για τους “Ερυθρόλευκους”.

Αλλαγές και Rotation

Ο Μαρτίνεθ έβγαλε τους Φορτούνη και Φρέιρε, για να τους ξεκουράσει ,εν όψει, Μπαντσκα Τόπολα) βάζοντας Γιόβετιτς και   Πορόζο αντίστοιχα.

Ο Ρυθμός,ωστόσο, δεν έπεφτε, ο Ολυμπιακός ήταν πάντα aggressive και στο 47 απείλησε  με την κάθετη του Αλεξανδρόπουλου για τον Μπιελ που βρέθηκε σε θέση βολής ,σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Τρία λεπτά μετά απο γέμισμα στην περιοχή του Ολυμπιακού, ο Μπάλαν έκανε κεφαλιά χωρίς να ανησυχήσει τον Πασχαλάκη.

Στο 53, ο Ελ Κααμπί πήγε να βάλει γκολ αλά Αναστόπουλου, από σέντρα του Ορτέγκα ,χωρίς να βρεί στοχο..

Ο Ρυθμός έπεφτε, οι δύο προπονητές έκαναν αλλαγές με σκοπό να μπορέσει το ματς να “ξυπνήσει” αλλά σε αυτό το…σκοπό μόνο ο Μαρτίνεθ μπορεί να χαμογελάει. Και αυτό γιατί ο Ολυμπιακός είχε τρείς ευκαιρίες και ένα γκολ .Στο 69, ύστερα απο κόρνερ, η κεφαλιά του Ντόη βρήκε σε ετοιμότητα τον Τσαούση που έδιωξε πάνω στη γραμμή, ενώ στο 76, ο Ροντινέι έκανε τελείωμα με το αριστερό ,αλλά ο Κλέιμαν κράτησε το 0-2 ,στο 89, ο Γιόβετιτς δεν βρήκε στόχο και στο 91, ο Βραζιλιάνος ολοκλήρωσε την εξαιρετική του εμφάνιση με ένα ωραίο γκολ ,σε δεύτερο χρόνο και διαγώνιο σουτ για το 0-3.

ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος): Κλέιμαν – Σόρια, Μπακαδήμας, Παντελάκης, Τσαούσης – Τζίμας(75 Γκάρο), Λιάσος(61 Μπεγκάρα), Μπιλμπάο – Ροσέρο(61 Εφορντ), Μπάλαν(75 Κόντε), Παμλίδης.

Ολυμπιακός (Ντιέγκο Μαρτίνεθ): Πασχαλάκης – Ροντινέι, Ντόη, Φρέιρε(46 Πορόζο), Ορτέγκα – Αλεξανδρόπουλος, Καμαρά, Φορτούνης(46 Γιόβετιτς), Ποντένσε (66 Καρβάλιο)– Μπιέλ,(84 Ελ Αραμπί) Ελ Κααμπί(66 Μασούρας).