ΘΡΥΛΟΣ «ταυρομάχος» στη Βαλένθια

Αν και στο πρώτο ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι» ήταν ακόμα στο… Ηράκλειο, στο δεύτερο έδειξαν γιατί είναι η καλύτερη ομάδα στην Ευρωλίγκα. Πέτυχαν 57 πόντους, γύρισαν ένα ματς που βρέθηκαν ακόμη και στο -15 και νίκησαν 92-85 στην Βαλένθια. Έτσι ολοκλήρωσαν τα ματς στην Ισπανία με ένα εντυπωσιακό καρέ στην Ισπανία, μιας και είχαν νικήσει επίσης σε Μαδρίτη, Βαρκελώνη και Βιτόρια. ΘΡΥΛΟΣ «ταυρομάχος» στη Βαλένθια.

• MVP: Ο αρχηγός Κώστας Παπανικολάου. Μια ακόμη εξαιρετική του εμφάνιση. Με τεράστια προσφορά σε άμυνα και επίθεση (22π. με 6/10 σουτ).
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Το καταπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο. Με το «ερυθρόλευκο» σερί 15-0 και επί μέρους σκορ 30-13 στη συγκεκριμένη περίοδο, με ολοκληρωτικό μπάσκετ.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Κρις Τζόουνς. Ο Ολυμπιακός τον «εγκλώβισε» και τον κράτησε στους 5 πόντους με 2/7 σουτ σε 25:58.
  • THE POINT: Το +10 του Θρύλου στα ριμπάουντ (33-23) σε συνδυασμό με το εντυπωσιακό ποσοστά 76.9% στα δίποντα, με 20/26.

Είχε θέματα στη Βαλένθια

Ο ρυθμός του ματς στην αρχή δεν ήταν ευνοϊκός για τον Ολυμπιακό. Διότι οι Ισπανοί έφτασαν στο 2′ τους δέκα πόντους (10-4). Αν και ο Κάνααν μείωσε στον πόντο (10-9, 4′), οι «νυχτερίδες» έκαναν σερί 13-0 και με τον Ριβέρο προηγήθηκαν 23-9 (8′). Επιπλέον βρέθηκαν και στο +15, στο 9′, με τον Αλεξάντερ (25-10). Ωστόσο, δεν μπορούσε ο Ολυμπιακός να συνεχίσει με τόσο κακό πρόσωπο. Καταρχάς με 5-0 ως το τέλος της περιόδου και συνολικά με σερί 15-0 με εξαιρετικό Παπανικολάου.

Έτσι ισοφάρισαν 25-25 στο 13′ με τη βολή του Σλούκα από την τεχνική ποινή στον ισπανικό πάγκο. Όμως ένα «νεκρό» τετράλεπτο έφερε σερί 10-0 της Βαλένθια για το 35-25 (17′). Με θέματα σε άμυνα και επίθεση, οι «νυχτερίδες» προηγήθηκαν 45-30 στο 19′, για να κλείσει το ημίχρονο με σερί 5-0, όπως και στην πρώτη περίοδο.

ΘΡΥΛΟΣ «ταυρομάχος»

Όπως φάνηκε, στο ημίχρονο το τσιπάκι άλλαξε. Αν και η Βαλένθια συνέχισε με τον ίδιο τρόπο στα πρώτα 83” της 3ης περιόδου, η συνέχεια ήταν απίθανη! Καθώς ο Ολυμπιακός κυριάρχησε. Με μπροστάρη τον Γουόκπαπ (13π. στην περίοδο), ο Θρύλος έτρεξε σερί 15-0 και βρέθηκε μπροστά με 52-50 στο 27′. Ο Αμερικανός γκαρντ είχε κλείσει χωρίς πόντους το ημίχρονο, αλλά έδωσε το… σύνθημα. Συμπαραστάτης του ο ΜακΚίσικ (8π.), καθώς μαζί είχε 21 από τους 30 πόντους.

Επιπλέον, μετά το 52-52 του Τζόουνς (27′) ακολούθησε 13-6 από τους «ερυθρόλευκους» που κράτησαν την ισπανική ομάδα σε μόλις ένα καλάθι εντός παιδιάς σε 7 αγωνιστικά λεπτά. Επίσης, το γρήγορο 8-0 στην αρχή του 4ου δεκαλέπτου για το +15 του Ολυμπιακού (58-73, 32′) τέλειωσε το ματς. Όταν ο Πρέπελιτς μείωσε σε 69-75 (36′), πέντε διαδοχικοί πόντοι του Βεζένκοφ έριξαν τους τίτλους του τέλους. Στο φινάλε η ψυχραιμία από τη γραμμή των βολών καθόρισαν το τελικό σκορ. ΘΡΥΛΟΣ «ταυρομάχος» στη Βαλένθια.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 45-35, 58-65, 85-92

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.