Θρύλος σε κρίση…

Για ένα ακόμη παιχνίδι πρωταθλήματος, ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς, αφού γνώρισε νέα ήττα 0-1 από τον Ατρόμητο στο Καραϊσκάκη.

Οι πρωταθλητές Ελλάδος έδειξαν να έχουν πολλά προβλήματα στην τελική πάσα και στο τελείωμα, γεγονός που τους στέρησε κάτι καλό από το παιχνίδι. Εκμεταλλευόμενοι την επιθετική δυστοκία των ερυθρολεύκων και μία αντεπίθεση, οι Περιστεριώτες έφτασαν στην νίκη με γκολ του Ουάρντα. Αρνήθηκε πέναλτι στον Ολυμπιακό ο Αρετόπουλος σε μαρκάρισμα του Νασιμέντο πάνω στον Σεμπά.

Το παιχνίδι:

Ο Τάκης Λεμονής στον πρώτο αγώνα πρωταθλήματος με τον Ολυμπιακό, δεν διαφοροποίησε την διάταξη της ομάδας, αλλά χρησιμοποίησε “φρέσκους” παίκτες. Ο Προτό διατήρησε την θέση του κάτω από τα δοκάρια, ο Κούτρης επίσης στο αριστερό άκρο της άμυνας, την ώρα που ο Φιγκέιρας έπαιξε δεξιά. Αμυντικό δίδυμο στα στόπερ ήταν οι Σισέ – Νικολάου. Στα χαφ ξεκίνησαν οι Ρομαό – Μάρτινς με τον Οτζίτζα – Οφόε να κινείται λίγο πιο μπροστά τους. Αριστερά στα φτερά ξεκίνησε ο Μπεν, δεξιά ο Καρσελά και μπροστά ο Ούρος Τζούρτζεβιτς.

Οι πρωταθλητές ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι θέλοντας από νωρίς να επιβάλλουν τον ρυθμό τους. Ωστόσο ο Τάκης Λεμονής αναγκάστηκε να κάνει πολύ νωρίς, στο 12′ την πρώτη του αλλαγή και μάλιστα εσπευσμένα, αφού ο Μοχάμεντ Μπεν τραυματίστηκε και έδωσε την θέση του στον Μάρκο Μάριν.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε πολύ νωρίς να πάρει την κατοχή της μπάλας και προσπάθησε να βρει διαδρόμους προς την εστία του Γιαννιώτη βασιζόμενος και στα “φτερά” του, ειδικά από την πλευρά του δραστήριου Κούτρη που πήρε προσπάθειες και δοκίμασε αρκετές σέντρες. Παρόλα αυτά, η άμυνα του Ατρόμητου έδιωχνε την μπάλα, τις περισσότερες φορές προσωρινά αφού ο Ολυμπιακός επέστρεφε. Ο Οτζίτζα – Οφόε προσπαθούσε να φτιάξει το παιχνίδι και από τον άξονα εκμεταλλευόμενος τα τρεξίματα των εξτρέμ, αλλά η κατάληξη των φάσεων ήταν ίδια.

Έτσι χρειάστηκε να φτάσουμε στο 45ο λεπτό ακριβώς για να δούμε την πρώτη κλασσική ευκαιρία, με τον Κούτρη από αριστερά να σεντράρει και τον Τζούρτζεβιτς να μην μπορεί να πιάσει την κεφαλιά όπως θα ήθελε για να νικήσει τον Γιαννιώτη. Κάπως έτσι φτάσαμε στην ανάπαυλα χωρίς να υπάρχει σκορ στο Καραϊσκάκη.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως, όλα έμελλε να αλλάξουν. Η αδυναμία των πρωταθλητών να φτάσουν στην εστία του Γιαννιώτη δημιουργούσε σύγχυση με αποτέλεσμα να λείπει το καθαρό μυαλό από τις επιλογές τους. Παρά το γεγονός ότι εξακολουθούσαν να έχουν την κατοχή της μπάλας.

Έτσι, ο Ατρόμητος εκμεταλλεύτηκε μία από τις λιγοστές αντεπιθέσεις του και πέρασε μπροστά. Στο 63ο λεπτό, ο Ουάρντα κινήθηκε από αριστερά, απέφυγε τα μαρκαρίσματα και σέντραρε προς τον Κιβρακίδη. Αυτός με κεφαλιά – ψαράκι νίκησε τον Σίλβιο Προτό και παρά την προσπάθεια του Σισέ να διώξει στην γραμμή, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα. Κάπως έτσι ο Ατρόμητος πέρασε μπροστά στο σκορ και ο Ολυμπιακός βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ.

Παρά την είσοδο των Σεμπα και Εμενίκε, οι ερυθρόλευκοι δεν κατάφεραν να κάνουν κάτι αξιόλογο στο μισάωρο. Στο 79ο λεπτό, ο Αρετόπουλος έκλεισε τα μάτια σε μαρκάρισμα του Σεμπά από τον Νασιμέντο μέσα στην περιοχή και δεν υπέδειξε την εσχάτη των ποινών ως θα όφειλε.

Από κει και ύστερα ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να φτάσει σε κάποιο γκολ, με το 0-1 να μένει ως το τέλος. Μία ήττα που σίγουρα θα πρέπει να θορυβήσει έντονα τους πρωταθλητές ενόψει της συνέχειας που πρέπει να επιλύσουν τα αγωνιστικά τους προβλήματα.