Θρύλος όπως τον ΘΕλ(ε)ις

Eνατη νίκη για τον Ολυμπιακό στην Ευρωλίγκα με 80-70 κόντρα στην Μπασκόνια με κορυφαίο τον Ρούμπιτ που σκόραρε 19 πόντους ,ενώ εξαιρετική ήταν η παρουσία των Σπανούλη (16 π.-4 σιστ, Ελις 11 π.-7 ριμπαουντ)

Το παιχνίδι ξεκίνησε έχοντας ένα ιδιαίτερο γρήγορο ρυθμό και από τη στιγμή που ο Πρίντεζης δεν μπορούσε να παίξει έχοντας πρόβλημα στα πλευρά , ο Ρούμπιτ ήταν σε φοβερή κατάσταση και με σερί πόντους οδηγούσε την επίθεση . Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 13-8 , αλλα οι Βάσκοι βρήκαν τον τρόπο και με τον Σενγκέλια σε καη κατάσταση, οπως και τον Σίλντς έφτασαν στο 15-14, ενω προηγήκαν και 20-21. Με την πρώτη περίοδο να λήγει στο 25-24.

Με τον Χαραλαμπόπουλο να παίρνει λεπτά συμμετοχής και τον Βεζένκοφ να βρίσκει το δρόμο προς το καλάθι , ο Ολυμπιακος προηγήθηκε με 30-24, αα οι Βάσκοι ξαναγύρισαν (30-30).

Το παιχνίδι κυλούσε με τον Ολυμπιαικό να έχει ελαφρύ προβάδισμα με την μπαγκέτα στο σκοράρισμα να έχει αναλάβει ο Σπανούλης  με 4 στα 4 τρίποντα. Τελικά το ημίχρον έληξε με 43-37.

Η τρίτη περίοδος  ξεκίνησε εντυπωσιακά για τον Θρύλο που στο 25 προηγήθηκε με 10 πόντους(50-40). Οι Πειραώτες είχαν καθίζηση στην επίθεση στα μέσα  της περιόδου,αλλά οι Βάσκοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 57-51 με ηγέτη τον Στάουσκας. Τελικά  το 59-51 μας έφερε στο δρόμο για την τέταρτη  περίοδο. Εκεί είχαμε τον τραυματισμό του Χαραλαμπόπουλου στον αστράγαλο ,ωστόσο ο Ρούμπιτ ήταν παρών για να  βοηθήσει την ομάδα του μαζί με την απίστευτα κακή εικόνα ,πλήν Στάουσκας για την Μπασκόνια να φέρνει τη διαφορά και στο +14.

Ο Ολυμπιακός παρά και πάλι το μπλάκ άουτ κάποιων λεπτων δεν απειλήθηκε (74-65) και τελικά φτάσαμε στο 80-70.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας):Ρότσεστι 2 (1/6 σουτ, 4 ασίστ), Μπάλντγουιν 2 (1/5 σουτ, 6 ασίστ), Πολ 3 (1), Χαραλαμπόπουλος 3 (1), Κόνιαρης (2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σπανούλης 16 (4/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μιλουτίνοβ 10, Βεζένκοβ 9 (1), Παπανικολάου 5 (1/6 τρίποντα), Ρούμπιτ 19 (5/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 7 ριμπάουντ), Έλις 11 (4/4 δίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ)

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς):Κρίστον 3 (1/6 σουτ, 3 ασίστ), Τζάνινγκ 5 (1/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Ντιόπ, Γκαρθία 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φαλ 2, Στάουσκας 14 (4/8 τρίποντα), Σενγκέλια 14 (4/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Σιλντς 14 (2), Πολονάρα 8 (2), Έρικ 5