ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

ΘΡΥΛΟΣ νταμπλούχος και στο πινγκ πονγκ

Οι κούπες είναι αμέτρητες ΟΛΥΜΠΙΑΚΕ! Ο Ερασιτέχνης συνεχίζει στα ομαδικά αθλήματα να είναι ο κυρίαρχος. Ένα ακόμα πρωτάθλημα, ένα ακόμα νταμπλ για τον μεγαλύτερο πολυαθλητικό οργανισμό στην Ευρώπη. Η ομάδα της Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης Ανδρών κατέκτησε το πρωτάθλημα. Νικώντας στον τελικό τον Παναθηναϊκό με 3-1 σετ. ΘΡΥΛΟΣ νταμπλούχος και στο πινγκ πονγκ.

Πρωτάθλημα και Κύπελλο στον Ολυμπιακό

Ο Θρύλος έκλεισε με την καλύτερο τρόπο τη χρονιά σε ό,τι αφορά την Επιτραπέζια Αντισφαίριση των Ανδρών. Με την κατάκτηση του 15ο πρωταθλήματος στην ιστορία του τμήματος. Στον τελικό της Α1 που έγινε στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 3-1 σετ του Παναθηναϊκού και κατέκτησαν τον τίτλο. Μετά το Κύπελλο, οπότε η χρονιά κλείνει με νταμπλ και δύο κούπες με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό. Θυμίζουμε πώς στον τελικό του κυπέλλου Ελλάδας, ο Θρύλος είχε νικήσει 3-2 σετ τον ΠΑΟ!

Οι «ερυθρόλευκοι», με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιάννη Σγουρόπουλο, με δύο νίκες επί των Ντίγιας (3-0) και Γκάτσινα (3-2), αλλά και με μία επικράτηση του Πουκάρ κόντρα στον Κάμπος (3-1), κυριάρχησαν για άλλη μία φορά φέτος επί των «πράσινων» και έφτασαν στη νίκη στο ΣΕΦ, πανηγυρίζοντας πανάξια και θριαμβευτικά την κατάκτηση του 15ου πρωταθλήματος και του νταμπλ, για τη σεζόν 2021-22.

Η ομάδα του Γιώργου Χριστοφοράκη προηγήθηκε με 1-0, χάρη στη νίκη (3-0) του Σγουρόπουλου κόντρα στον Ντίγιας, αλλά δέχθηκε την ισοφάριση (1-1) από τον Παναθηναϊκό, μετά την ήττα (1-3) του Σιμπάεφ από τον Γκάτσινα. Ο Πουκάρ έδωσε ξανά προβάδισμα (2-1), κερδίζοντας με 3-1 τον Κάμπος των «πράσινων», με τον Σγουρόπουλο να κάνει σπουδαία ανατροπή από 2-1 και να επικρατεί του Γκάτσινα με 3-2, δίνοντας τη νίκη και τον τίτλο του πρωταθλητή. ΘΡΥΛΟΣ νταμπλούχος και στο πινγκ πονγκ.

Η εξέλιξη του αγώνα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – Παναθηναϊκός 3-1

• Σγουρόπουλος – Ντίγιας 3-0 (11-9, 11-8, 11-8)
  • Σιμπάεφ – Γκάτσινα 1-3 (11-4, 7-11, 5-11, 8-11)
  • Πούκαρ – Κάμπος 3-1 (8-11, 11-6, 11-6, 11-8)
  • Σγουρόπουλος – Γκάτσινα (9-11, 13-11, 10-12, 11-8, 11-9)