ΘΡΥΛΟΣ μέσα στη Βαρκελώνη

Ολυμπιακός από «ατσάλι» στο Palau Blaugrana. Καθώς η ΟΜΑΔΑΡΑ του Μπαρτζώκα, με το… καλημέρα στη σειρά, έκανε το break! Μιας και νίκησε 77-75 και έκανε το 1-0 στη σειρά. Έτσι πήρε το πλεονέκτημα της έδρας στα χέρια του. Ωστόσο τίποτα δεν έχει τελειώσει. Αλλά οι πρωταθλητές Ελλάδας έδειξαν πώς μπορούν να πετύχουν το μεγάλο στόχο τους. Δηλαδή να φτάσουν στο Final-4 του Βερολίνου. Ειδικότερα «κλειδιά» ήταν η άμυνα, αλλά και η επιθετική πολυφωνία. ΘΡΥΛΟΣ μέσα στη Βαρκελώνη!

• Ο MVP: Φίλιπ Πετρούσεφ. Καταλύτης στο δεύτερο δεκάλεπτο (12π.) για το +10 του Ολυμπιακού, με 5ρ. και 1κλ.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Η άμυνα των «ερυθρόλευκων» λειτούργησε αρκετά καλά και κράτησε την Μπαρτσελόνα στους 75 πόντους.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Γιάν Βέσελι. Έπαιξε 20:38 και είχε μόλις 3 πόντους με 3/4 βολές! Επίσης έκανε και 3 λάθη!
  • THE POINT: Παρότι ο Θρύλος είχε 2 λάθη παραπάνω (19-17), πήρε 20-15 πόντους από αυτά. Συν τα 11 κλεψίματα.

Ο «πύργος» Φαλ

Εξάλλου, με δεδομένη την απουσία του Παπανικολάου, ο Μπαρτζώκας επέλεξε αρχική πεντάδα με τον Πίτερς στο «3». Ωστόσο ο κόουτς του Ολυμπιακού επέλεξε να παίξει η ομάδα του «σκληρή» άμυνα. Έτσι η Μπαρτσελόνα χρειάστηκε 5:26 για να πετύχει το πρώτο καλάθι εντός παιδιάς. Επιπλέον, επιθετικά η μπάλα πέρασε στη ρακέτα και τον Φαλ. Καθώς ο Γάλλος «πύργος» είχε τεράστιο πλεονέκτημα και το αξιοποίησε στο έπακρο! Άρχισε το ματς με δύο καρφώματα και τους 6 πρώτους πόντους (0-6, 4′). Επίσης, ο Γκος που ήρθε από τον πάγκο έδωσε λύσεις, ενώ πολύτιμες βοήθειες προσέφερε και ο Σίκμα για το 4-11 (6′). Όμως, οι βολές (7/7) κράτησαν τους Καταλανούς στο ματς στο δεκάλεπτο, με τα φάουλ να είναι 1-7!

«Ματ» με Πετρούσεφ

Βέβαια, ο Ολυμπιακός συνέχισε να «χτυπά» από μέσα. Αλλά με τον Ράιτ πλέον (4π.). Επιπρόσθετα, η προσωπικότητα του Πετρούσεφ μαζί με την ποιότητά του έκαναν τη διαφορά. Μετά το ξέσπασμα των Καταλανών που έκαναν επί μέρους 10-4 (30-27, 13′). Διότι ο Σέρβος φόργουορντ/σέντερ (ήταν καταλυτικός για να πάρει ξανά ο Θρύλος τα ηνία στο σκορ (30-32, 14′). Ακολούθως, ο Κάνααν με τα τρίποντά του συνέβαλλε για το 34-42 (19′). Επίσης, ο διψήφιος Πετρούσεφ (12π.) έδωσε… αέρα 10 πόντων στο Θρύλο (34-44, 1:01). Πριν πετύχει μια βολή ο Ερνανγκόμεθ διαμορφώσει το σκορ του ημιχρόνου. ΘΡΥΛΟΣ μέσα στη Βαρκελώνη!

Με «υπογραφή» Γκος

Βέβαια, το πλάνο του Ολυμπιακού είχε αφετηρία την άμυνα. Μιας και αυτή είναι η βάση του παιχνιδιού των «ερυθρόλευκων». Ειδικότερα αυτοθυσία και 2 ακόμα κλεψίματα ως το 25′. Αλλά και παιχνίδι στο ανοικτό γήπεδο, όταν υπήρχε ευκαιρία. Έτσι, έκανε ο Σίκμα που διαμόρφωσε το +10 ξανά (37-47, 22′). Αν και οι Ισπανοί προσπάθησαν να φτιάξουν… κλίμα, ο Θρύλος διατήρησε την ψυχραιμία του. Καθώς έβαζε και μεγάλα σουτ με ΜακΚίσικ και Γκος. Αξίζει να σημειωθεί πώς ο τελευταίος ήταν κομβικός για το 47-60 (27′). Όμως η συγκέντρωση χάθηκε για περίπου 2 λεπτά. Το αποτέλεσμα ήταν η διαφορά να πέσει στους 7, στο φινάλε της περιόδου, με τη βολή του Κάνααν.

ΘΡΥΛΟΣ στη Βαρκελώνη

Πράγματι, οι Ισπανοί επεδίωξαν να πιέσουν παραπάνω. Πιο συγκεκριμένα, πάνω στην μπάλα. Παρόλα αυτά, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν… σφυγμό! Αν και οι Καταλανοί μείωσαν στους 3 (58-61, 33′), οι πρωταθλητές Ελλάδας «απάντησαν» ιδανικά. Αρχικά μέσα από την άμυνά τους. Επιπλέον, με τις βολές των Κάνααν και Φαλ. Μετά με πόντους από τον ΜακΚίσικ, για το νέο διψήφιο προβάδισμα (59-69, 35′).

Ωστόσο σε εκείνο το σημείο οι «ερυθρόλευκοι» υπέπεσαν σε λάθη και έτσι οι Καταλανοί πλησίασαν (67-69, 37′). Ακολούθως τρίποντο του Κάνααν και γκολ-φάουλ του Μιλουτίνοφ για το +8 (67-75, 38′). Όμως η Μπαρτσελόνα μείωσε 72-75 (1:03). Αλλά ο Θρύλος έβαλε άμυνα και κέρδισε φάουλ με τον Πετρούσεφ που τραυματίστηκε. Πιο συγκεκριμένα, ο Λαρεντζάκης με μεγάλη ψυχραιμία έκανε το 72-77 (35.9”). Μια βολή του Ερνανγκόμεθ και ένα δίποντο του Πάρκερ, διαμόρφωσαν το τελικό 75-77. ΘΡΥΛΟΣ μέσα στη Βαρκελώνη!

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 35-44, 54-61, 75-77.

• Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.