ΘΡΥΛΟΣ μαινόμενος «τέλειωσε» την Μπαρτσελόνα

Μια από τις πιο σημαντικές νίκες της σεζόν έκανε απόψε ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 77-70 των Καταλανών στο ΣΕΦ. Έτσι έκαναν τεράστιο βήμα για να πάρουν το πλεονέκτημα της έδρας στην Ευρωλίγκα. ΘΡΥΛΟΣ μαινόμενος «τέλειωσε» την Μπαρτσελόνα.

Εξάλλου, η ομαδάρα του Μπαρτζώκα έκανε το 2-0 με τους Καταλανούς στη φετινή σεζόν. Δείχνοντας χαρακτήρα μετά το πολύ κακό και νευρικό πρώτο δεκάλεπτο. Επιπλέον το ίδιο έχει και κόντρα στη Ρεάλ. Με αποτέλεσμα να οδηγεί την κούρσα της βαθμολογίας, μετά από 27 αγωνιστικές.

• MVP: Γιαννούλης Λαρεντζάκης. Ο Έλληνας γκαρντ έκανε μεγάλο ματς, με καθοριστική προσφορά σε άμυνα και επίθεση (14π. με 4/5τρ.).
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Η άμυνα του Ολυμπιακού στο δεύτερο δεκάλεπτο με το σερί 12-0 που τον έβαλε ξανά στο ματς από το -11.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Άλεξ Αμπρίνες. Ο Καταλανός φόργουορντ ήταν αρνητικός, καθώς πέρασε (9:02) και δεν ακούμπησε (0 πόντοι, 5 φάουλ).
  • THE POINT: Ο πάγκος του Θρύλου απόψε ήταν καταλυτικός, μιας και προσέφερε τους 45 από τους 77 πόντους της ομάδας.

Δεκάλεπτο «εφιάλτης»

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν στο ματς με μεγάλη νευρικότητα. Με αποτέλεσμα τα πρώτα 5′ να έχουν μόλις 2/8 σουτ. Από την άλλη οι Καταλανοί έπαιζαν με δύο παίκτες. Τον Σανλί (7π.) και Μίροτιτς (8π.) που έκαναν όλη τη ζημιά στην άμυνα του Ολυμπιακού. Αν και ο Θρύλος μείωσε 7-9 με τη διείσδυση του Γουόκαπ, η Μπαρτσελόνα στο 8′ προηγήθηκε 15-7. Μεγάλη αστοχία στα σουτ με 4/17 (σ.σ.: 3/13 διπ.) για τους «ερυθρόλευκους». Αλλά και άμυνα με τα μάτια (σ.σ.: 8/11 δίποντα οι Καταλανοί). Έτσι, οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν διψήφια (+10) διαφορά στο 9′ (8-18). Ακόμη έκλεισαν το δεκάλεπτο με +9.

Άμυνα για Όσκαρ

Η Μπαρτσελόνα βρέθηκε και στο +11 (11-22) στο 11′. Όμως εκεί ο Μπαρτζώκας έβαλε μέσα τον Λαρεντζάκη. Μια εξαιρετική του άμυνα κι ένα τρίποντο, έβαλαν… φωτιά στο ΣΕΦ (14-22, 14′). Οι παίκτες του Μπαρτζώκα άρχισαν να παίζουν άμυνα, ενώ ανανέωναν τις επιθέσεις τους (σ.σ.: 7 επ. ριμπάουντ). Οι «ερυθρόλευκοι» κράτησαν την Μπαρτσελόνα χωρίς πόντο για περισσότερα από 5′. Ο Πίτερς (4π.) βοήθησε πολύ, ενώ ο Σλούκας ολοκλήρωσε το σερί 12-0 (23-22, 16′). Η πιεστική άμυνα του Ολυμπιακού οδήγησε την ομάδα του Γιασικεβίτσιους σε 3/12 σουτ στο δεκάλεπτο και μόλις 7 πόντους! Επίσης, τα 10 επιθετικά ριμπάουντ του Θρύλου ήταν καθοριστικά. Το ημίχρονο έκλεισε με το τρίποντο του ΜακΚίσικ σε «νεκρό» χρόνο.

Επιθετικός ρυθμός

Το ματς άνοιξε σε ό,τι αφορά το ρυθμό του. Κυρίως γιατί άρχισαν να μπαίνουν μακρινά σουτ και από τις δύο πλευρές. Ο Λαπροβίτολα με δύο διαδοχικά έβαλε μπροστά την Μπαρτσελόνα. Αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε με ΜακΚίσικ και Βεζένκοφ. Ο MVP του Φεβρουαρίου στην Ευρωλίγκα «ζεστάθηκε» (σ.σ.: 5 σερί πόντοι) για το 41-38 (26′). Το ματς ήταν για γερά νεύρα, αλλά ο Παπανικολάου με τρίποντο έδωσε… αέρα 5 πόντων (46-41) στο 28′. Βέβαια, ήταν ένα δεκάλεπτο με άριστη διαιτησία για τους Καταλανούς (σ.σ.: 1 φάουλ ως το 29′). Έτσι, δηλαδή με την παραπάνω διαφορά, έκλεισε το δεκάλεπτο.

ΘΡΥΛΟΣ μαινόμενος

Η Μπαρτσελόνα είναι ομάδα ρυθμού. Έτσι με δύο τρίποντα σε λιγότερα από 30” μείωσε στο καλάθι (53-51, 32′). Όμως, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν αποφασισμένοι. Είχαν μεγάλο πάθος. Έτσι βρέθηκε στο +8 με το τρίποντο του ΜακΚίσικ και το έμμεσο του Μπλακ (59-51, 33′). Οι διαιτητές έκαναν ό,τι μπορούσαν για να κρατήσουν την Μπαρτσελόνα στο παιχνίδι, καταλογίζοντας πολύ εύκολα φάουλ εις βάρος των παικτών του Θρύλου. Ωστόσο, υπήρχε δίψα. Το αποτέλεσμα ήταν να έχει ο Ολυμπιακός διαφορά +6 (63-57) στο 35′. Η άμυνα του Θρύλου ήταν πολύ καλή, αλλά η ποιότητα των παικτών της Μπαρτσελόνα έφερε δύο τρίποντο στο τέλος των επιθέσεων (σ.σ.: Κάλινιτς και Χίγκινς) για το 66-63 (37′). Αλλά εκεί «μίλησαν» ο Βεζένκοφ και ο Λαρεντζάκης με δύο μεγάλα τρίποντα (σ.σ.: 70-63 στο 38′ και 75-65 στο 39′), για να «κλειδώσουν» τη νίκη. ΘΡΥΛΟΣ μαινόμενος «τέλειωσε» την Μπαρτσελόνα.

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 29-27, 50-45, 77-70.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.