Θρύλος μαινόμενος διέλυσε την ΑΕΚ

Ο Ολυμπιακός είναι σε εξαιρετική κατάσταση. Ωστόσο, στο ελληνικό πρωτάθλημα η διαφορά δυναμικότητας με τις άλλες ομάδες είναι μεγάλη. Αλλά σημασία έχει πώς κόντρα στην ΑΕΚ και παρότι από νωρίς είχε φανεί η έκβαση του ματς, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν σοβαροί ως το φινάλε. Έτσι έφτασαν σε μια άνετη και ευρεία νίκη με 111-71, δηλαδή με 40 πόντους διαφορά. Θρύλος μαινόμενος διέλυσε την ΑΕΚ.

Θρύλος μαινόμενος

Δεν ήταν μόνο το γεγονός ότι νίκησε με 40 πόντους διαφορά. Ούτε πώς πέτυχε 111 πόντους. Αλλά το γεγονός ότι οι «ερυθρόλευκοι» έκλεισαν τον πρώτο γύρο με το απόλυτο. Ειδικότερα, δε, αυτό που μετρά είναι το εντυπωσιακό μπάσκετ που έπαιξαν για άλλη μια φορά. Καθώς κόντρα στην ΑΕΚ είχαν πέντε διψήφιους, ενώ όλο όσοι αγωνίστηκαν σκόραραν. Με τον μικρότερο χρόνο συμμετοχής να είναι 10:00 λεπτά και τον μεγαλύτερο 24:07 που ήταν ο Λούντζης.

• MVP: Ο Αϊζάια Κάνααν. Δεν έκανε απλά ατομικό ρεκόρ με 8/11 τρίποντα, αλλά κορυφαία επίδοση ευστοχίας σε τρίποντα στην ιστορία του συλλόγου.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Η σοβαρότητα που έδειξε ο Ολυμπιακός ως το φινάλε, σε ένα ματς που ήταν στο +30 από τα μισά του τρίτου δεκαλέπτου.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Κάμερον Μακγκρίφ. Ο φόργουορντ της ΑΕΚ πέρασε… απαρατήρητος καθώς είχε 6 πόντους με 1/8 σουτ σε 19:37, αλλά και 1 ριμπάουντ.
  • THE POINT: Το εκπληκτικό 65% στα τρίποντα του Ολυμπιακού με 21 εύστοχα σε 32 προσπάθειες. Θύμισε… Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς ο Θρύλος απόψε.

Ο Ολυμπιακός διέλυσε την ΑΕΚ

Με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο, όταν και οι «κιτρινόμαυροι» κατάφεραν να διατηρήσουν επαφή με το σκορ, η συνέχεια ήταν εντελώς διαφορετική. Διότι από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός πάτησε… γκάζι και κυριάρχησε ολοκληρωτικά και στις δύο πλευρές του παρκέ. Ήδη από την πρώτη περίοδο είχε φανεί αυτό. Στο 5′ η διαφορά ήταν στους 8 (17-9), αλλά οι «κιτρινόμαυροι» επέστρεψαν γρήγορα. Πέραν του Κάνααν, πολύ καλή παρουσία είχε και ο Λούντζης. Στη δεύτερη, όμως, ο Σλούκας πήρε μπροστά (11π.), έχοντας συμπαραστάτη τον Λαρεντζάκη (9π.). Το 10-0 στο τελευταίο τρίλεπτο και το +22 τέλειωσαν το ματς.

Ο Κάνναν έβλεπε το καλάθι λες και ήταν… βαρέλι στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Αμερικανός ευστόχησε σε 5 τρίποντα και είχε περισσότερους από τους μισούς πόντους του Θρύλου (σ.σ.: 28). Η διαφορά έφτασε και στο +34 (85-51) με τον Λούντζη στο 28′. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν με τον ίδιο τρόπο και στην τελευταία περίοδο. Όταν και προηγήθηκαν ακόμη και με +41 (106-65) με το έμμεσο τρίποντο του Πάπας (2:16), για να τελειώσει το ματς με ένα ακόμη τρίποντο του Λαρεντζάκη (5/7) για το τελικό 111-71. Θρύλος μαινόμενος διέλυσε την ΑΕΚ.

Τα δεκάλεπτα: 31-27, 60-38, 88-58, 111-71.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.