ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Θρύλος για ομίλους με σούπερ Γκούσταφσον

Το πρώτο βήμα έγινε. Ο Ολυμπιακός με «όπλο» την άμυνά του και με την Γκούσταφσον να κάνει… πάρτι στη ρακέτα της Σέπσι (29π.13ρ.), νίκησε 73-54 τη ρουμανική ομάδα. Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας έδειξαν πώς είναι σε πολύ καλή κατάσταση. Όπως και ότι από αυτές εξαρτάται η πρόκριση στους ομίλους της Euroleague Γυναικών. Το δεύτερο ματς για τον Ολυμπιακό είναι την Πέμπτη (13/10, 22:00) με τον Ερυθρό Αστέρα. Θρύλος για ομίλους με σούπερ Γκούσταφσον.

Με αρχή την άμυνα

Νευρικά άρχισαν το ματς τα κορίτσια του Ολυμπιακού. Στο πρώτο τρίλεπτο οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ (5-6), αλλά σερί 6-0 από τις «ερυθρόλευκες» με Στραουτμάνε, Σουκ και Νικολοπούλου έφερε το Θρύλο στο +5 (11-6, 5′). Αν και οι παίκτριες των πρωταθλητριών Ελλάδας έκαναν ορισμένα λάθη, στην επίθεση είχαν σημείο αναφοράς. Όταν η Σέπσι μείωσε σε 11-8 με την Κέιβ, «απάντησαν» με 9-2 και προηγήθηκαν 20-10 μετά το δίποντο της Σταμολάμπρου (9′). Η Γιέσπερσεν με 5 διαδοχικούς πόντους, διαμόρφωσε το 20-15 της πρώτης περιόδου. Οι «ερυθρόλευκες» οδήγησαν την ρουμανική ομάδα σε 6 λάθη, αλλά είχε θέμα με τα ριμπάουντ (7 με 14, εκ των οποίων τα 7 επιθετικά της Σέπσι).

«Ερυθρόλευκη» κυριαρχία

Τα κορίτσια του Ζίμπαρτς έκαναν ένα εξαιρετικό 7λεπτο, ως το 17′. Διάστημα που η άμυνά τους έκανε καλή δουλειά, ωστόσο στην επίθεση ήταν άκρως αποτελεσματικές. Με την Γκούσταφσον να δίνει λύσεις, έχοντας βοήθειες από Σταμολάμπρου και Νικολοπούλου. Έτσι, από το 22-19 που μείωσε η Σέπσι με την Γιέσπερσεν, ακολούθησε επί μέρους 15-4, για να φτάσει στο σκορ στο +14 (37-23) μετά το καλάθι της Γκούσταφσον. Εκεί, όμως, χάθηκε η συγκέντρωση και η ηρεμία. Βιαστικές επιθέσεις με αποτέλεσμα η ρουμανική ομάδα να «απαντήσει» με δικό της 2-8 και να κλείσει το ημίχρονο με σκορ 39-31. Ο Ολυμπιακός, πάντως, περιόρισε τα επιθετικά ριμπάουντ των αντιπάλων του, ενώ έκλεισε το ημίχρονο με 11 ασίστ και 58% (15/26) στο δίποντο.

«Θωρηκτό» Γκούσταφσον

Με λάθη και από τις δύο ομάδες άρχισε το τρίτο δεκάλεπτο. Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκες» έκαναν σερί 8-0 με την Γκούσταφσον (6π). και προηγήθηκαν 47-31 στο 25′. Αυτό το +16 ήταν η μεγαλύτερη τους διαφορά στο ματς. Κράτησαν την Σέπσι χωρίς καλάθι για 5:28, παίζοντας εξαιρετική άμυνα. Οδήγησαν τη ρουμανική ομάδα σε συνεχόμενα τρίποντα, αλλά βιαστικά. Η άμυνα του Ολυμπιακού «στραγγάλισε» την αντίπαλό του που πέτυχε μετά βίας 8 πόντους. Η Γκούσταφσον δεν είχε αντίπαλο και η Στραουτμάνε ανέβασε τη διαφορά στους 20 πόντους (58-38, 28′), για να κλείσει το δεκάλεπτο με 58-39. Η Αμερικανίδα σέντερ πέτυχε 14 πόντους στην 3η περίοδο. Ο Ολυμπιακός είχε 10 ασίστ παραπάνω (19/9).

Σούπερ Θρύλος

Η άμυνα της ομάδας του Ζίμπαρτς ήταν απίθανη. Με την Σέπσι να πετυχαίνει μόλις 4 πόντους. Ωστόσο, την ίδια ώρα η Γκούσταφσον ήταν ασταμάτητη. Επιπλέον, στο τέταρτο δεκάλεπτο βγήκε μπροστά και η Αγιούσο. Η Ισπανίδα γκαρντ με 7 πόντους ως το 35′ βοήθησε για να προηγηθούν οι «ερυθρόλευκες» με +26 (69-43). Με τη διαφορά σε αυτά τα επίπεδα, λογικό ήταν να κατεβάσουν… ταχύτητα οι κοπέλες του Ολυμπιακού. Όμως όχι και η Γκούσταφσον που σκόραρε ασταμάτητα (71-49, 37′), ενώ πέτυχε ένα ακόμα καλάθι (73-51) για να λήξει το ματς 73-54. Θρύλος για ομίλους με σούπερ Γκούσταφσον.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 39-31, 58-39, 73-54.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.