Θρύλος είσαι και τους ξηγήθηκες ωραία

Με εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο και το τρίτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο 31′ στο +15 (58-73) μετά το καλάθι του Σλούκα. Αλλά εκεί έδειξε επιπολαιότητα. Με αποτέλεσμα να μπλέξει στο φινάλε, καθώς η γαλλική ομάδα προηγήθηκε 80-79, 1:31 πριν το τέλος. Στο φινάλε, όμως, οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν ψυχραιμία στις βολές (8/8) και έφυγαν νικητές με 87-83 από το Πριγκιπάτο. Θρύλος είσαι και τους ξηγήθηκες ωραία.

Ο Σλούκας ήταν εκπληκτικός με 21 πόντους, ενώ καθοριστικός στο δεύτερο ημίχρονο και ο Βεζένκοφ που σταμάτησε στους 17 (9ρ.). Εξαιρετικός σε ένα ακόμα ματς της σειράς ο Γουόκαπ με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ. Κομβικός και ο Παπανικολάου που έκανε πάρα πολλές δουλειές (7π., 3ρ., 3 ασ., 3κλ.). Το τέταρτο ματς της σειράς θα γίνει την Παρασκευή στις 22:00. Με τον Ολυμπιακό να είναι μια νίκη μακριά από το Βελιγράδι πλέον.

Στοίχισαν οι χαμένες βολές

Οι «ερυθρόλευκοι» αυτή τη φορά δεν αιφνιδιάστηκαν από την Μονακό. Αν και έκαναν ορισμένα λάθη που δεν τους επέτρεψαν να φέρουν το ματς από την αρχή 100% στα μέτρα τους. Ο Ντόρσεϊ με τρίποντο ισοφάρισε νωρίς (3-3), αλλά αστόχησε στη βολή. Κι αυτό ήταν το μεγάλο πρόβλημα για τον Ολυμπιακό. Μόλις 2/7 βολές στο πρώτο δεκάλεπτο, την ώρα που η Μονακό είχε 10/14. Με τον Τζέιμς να έχει 8/8. Ο Λούντζης ήταν ο απρόσμενος παράγοντας. Μπήκε μέσα και σκόραρε 5 σερί πόντους (τρίποντο και δίποντο) για το 9-11. Ο Φαλ έκανε δουλειά στις δύο ρακέτες, αλλά φορτώθηκε με δύο επιθετικά φάουλ μέσα σε 20” και πήγε στον πάγκο. Με αποτέλεσμα το 14-18 (2:56 για το δεκάλεπτο) να γίνει 20-19 και στο φινάλε του δεκαλέπτου, το ανόητο φάουλ του ΜακΚίσικ στον Τζέιμς έφερε το 23-19.

Η περιφέρεια «μίλησε»

Με το ξεκίνημα του δεκαλέπτου ο Χολ έφερε την Μονακό στο +6 (25-19). Η είσοδος του Λιβιό βοήθησε και στις δύο πλευρές του γηπέδου, ειδικά στην άμυνα. Ο Γουόκαπ ήταν ανεβασμένος και με γκολ-φάουλ μείωσε στον πόντο (25-24). Εκεί ανέλαβε δράση ο Βεζένκοφ. Με επτά σερί πόντους μετέτρεψε το 28-24 σε 28-31. Σερί 7-0. Το ματς πήγε πόντο-πόντο για τα επόμενα λεπτά, αλλά ένα ακόμα σερί 7-0 του Ολυμπιακού με Γουόκαπ, Λιβιό και Ντόρσεϊ έφερε το 33-38. Η απουσία του Φαλ έδωσε χώρο δράσης στον Μοτεγιούνας, αλλά στο φινάλε του δεκαλέπτου ο Σλούκας το πήρε πάνω του. Με 7 διαδοχικούς πόντους διαμόρφωσε το 41-45 του ημιχρόνου.

Χαρακτήρα και σερί 12-0

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν συναρπαστικό. Με δύο γρήγορα τρίποντα από Ντόρσεϊ και Παπανικολάου ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο +8 (51-43) στα 92” από το ξεκίνημα. Τάιμ άουτ του Ομπράντοβιτς, αντίδραση των Γάλλων και σερί 8-0 για το 51-51 μέσα σε 81”. Εκεί, όμως, οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν χαρακτήρα. Έκαναν σερί 12-0, κρατώντας την Μονακό χωρίς σκορ για πέντε λεπτά. Με τον Βεζένκοφ κομβικό, τον Γουόκαπ να βάζει μεγάλο τρίποντο και τον Φαλ να παίρνει μπάλες στην επίθεση. Όλα αυτά διαμόρφωσαν το 63-51, 2:30 πριν λήξει το δεκάλεπτο. Η Μονακό προσπάθησε να μειώσει, αλλά πήραν τη σκυτάλη τα ελληνόπουλα. Σλούκας, Βεζένκοφ και Παπανικολάου διαμόρφωσαν το 56-71, για να μειώσει ο Χολ στο 58-71.

Έπαιξε με τη… φωτιά

Ο Σλούκας με δίποντο, 9:07 πριν το φινάλε, έφερε ξανά τη διαφορά στους 15. Εκεί όλα έδειχναν πώς είχαν κριθεί. Όμως, η Μονακό είναι ομάδα που δεν παρατάει το ματς. «Κυνηγάει» τις ανατροπές ακόμα κι εκεί που φαίνεται τρομερά δύσκολο να τις κάνει. Με τον Τόμας να γίνεται μπροστάρης, η γαλλική ομάδα απάντησε με σερί 11-0 για να μειώσει σε 69-73. Ο Σλούκας ξανά με δύο βολές ξεκόλλησε το σκορ του Θρύλου, ενώ σκόραρε ξανά για το +8 (69-77), 4:06 για το φινάλε. Νέο 11-2 από την ομάδα του Πριγκιπάτου με τον Λι να σημειώνει δύο τρίποντα και 80-79, 91” πριν τη λήξη. Οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν άμυνες, ενώ ήταν απόλυτα ψύχραιμοι από τη γραμμή των βολών (8/8). Ο Γουόκαπ του έδωσε παράσταση νίκης στα 10,5” και ο Σλούκας την «κλείδωσε» στα 3,9”. Έτσι επικράτησε 87-83 ο Ολυμπιακός με 87-83, κάνοντας το 2-1 στη σειρά, αποκτώντας ξανά το πλεονέκτημα της έδρας. Θρύλος είσαι και τους ξηγήθηκες ωραία.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 41-45, 58-71, 83-87.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε το στατιστικό του ματς.