ΘΡΥΛΟΣ είσαι και το έδειξες ξανά

Με χαρακτήρα πρωταθλητή οι «ερυθρόλευκες» κράτησαν το πλεονέκτημα της έδρας και πάνε στον Άγιο Θωμά για να το σηκώσουν. Οι κοπέλες του Ολυμπιακού νίκησαν 3-1 σετ τις «πράσινες» στον τρίτο τελικό και απέκτησαν μεγάλο προβάδισμα για τον τίτλο. ΘΡΥΛΟΣ είσαι και το έδειξες ξανά.

Θρυλική ανατροπή

Η αλλαγή που έκανε ο Παρίζι στις ακραίες λειτούργησε. Η Κόστα, σε αντίθεση με την Άγκοστ στους δύο πρώτους τελικούς, ήταν πιο ενεργητική στο παιχνίδι. Η Βραζιλιάνα μπήκε καλά στο ματς. Πήρε τους δύο πρώτους πόντους του Ολυμπιακού, για να αναλάβει δράση η Σάλας με δύο διαδοχικές επιθέσεις (5-4). Εν συνεχεία, με δύο σερί πόντους της Γιώτα και τον άσσο της Χριστοδούλου προηγήθηκε 8-5, ενώ η Γιώτα με μπλοκ έκανε το 9-5. Με το νέο πόντο της Χίπε ο Θρύλος βρέθηκε στο +5 (11-6). Ο ΠΑΟ μείωσε σε 11-9, αλλά ξανά η Χίπε έδωσε τη λύση (12-9), ενώ πέτυχε και το 15-11 και το 18-15 με μπλοκ άουτ. Ο ΠΑΟ προσπέρασε 18-19, αλλά οι «ερυθρόλευκες» αντέδρασαν. Με Χίπε και το μπλοκ της Χριστοδούλου προηγήθηκε 23-21. Η Σάλας έκανε το 24-23 και η χαμένη επίθεση της Γκρόθες το 25-23 για το 1-0 στα σετ.

Αποφασιστικές όταν έπρεπε

Στο δεύτερο σετ τα κορίτσια του Ολυμπιακού δεν μπήκαν καλά. Βρέθηκαν στο 0-3, αλλά η Χίπε μείωσε σε 2-3. Με τις Κόστα και Χριστοδούλου ο Θρύλος προσπέρασε 5-4. Η Εμμανουηλίδου με μπλοκ έκανε το 7-6, ενώ η Σάλας με μπλοκ άουτ το 8-7. Οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες ως το 12-12. Εκεί με τρεις πόντους της Σάλας και ενδιάμεσα τον άσσο της Κόστα ο Ολυμπιακός έκανε το 16-12. Η Χίπε έκανε το 19-16 και η Κόστα με μπλοκ το 20-16. Ο ΠΑΟ επέστρεψε (21-21), αλλά η Κόστα και το μπλοκ της Εμμανουηλίδου έκαναν το 23-21. Με μπλοκ της Κόστα έγινε το 24-22, ενώ η Σάλας τέλειωσε το σετ με 25-22 για το 2-0.

Στο φινάλε «κόλλησαν»

Το τρίτο σετ είχε εντελώς διαφορετική εικόνα. Οι «ερυθρόλευκες» ξεκίνησαν δυνατά και προηγήθηκε 4-1 με δύο πόντους της Χίπε και τον άσσο της Γιώτα. Η Εμμανουηλίδου έκανε το 5-3, με την Κόστα να παίρνει το μπλοκ άουτ για το 7-4. Ο ΠΑΟ πλησίασε στον πόντο (9-8) και προσπέρασε 10-11 με το μπλοκ άουτ της Χαντάβα. Χίπε και Κόστα (άσσος) ισοφάρισαν σε 14-14. Τα λάθη στην επίθεση, όμως, επέτρεψαν στις «πράσινες» να αποκτήσουν το προβάδισμα (14-16) το οποίο δεν έχασαν ξανά ως το τέλος του σετ. Αν και η Χίπε μείωσε σε 17-18, εκεί οι φιλοξενούμενες έκαναν μίνι σερί 7-3 και πήρε το σετ με το μπλοκ στη Χίπε για το 20-25.

Με καρδιά πρωταθλητή

Κακή εκκίνηση στο τέταρτο σετ για τις «ερυθρόλευκες» που βρέθηκαν στο 2-5. Εκεί με Χριστοδούλου και το μπλοκ της Σάλας μείωσαν σε 4-5. Το λάθος της Γκρόθες έφερε την πρώτη ισοπαλία (6-6). Η χαμένη επίθεση της Σάλας διαμόρφωσε το 7-10, αλλά με δύο πόντους η Χίπε μείωσε σε 9-11, αλλά η χαμένη επίθεση της Γερμανίδας έκανε το 10-14. Χαμένο σερβίς της Σταπενένκο, φιλέ της Παπαφωτίου και πόντος της Χίπε για το 15-16. Οι «πράσινες» βρέθηκαν στο 17-20, αλλά η Κελεσίδη με επίθεση και άσσο έκανε το 19-20, ενώ η Εμμανουηλίδου με μπλοκ το 20-20. Λάθος της Παπαφωτίου και προσπέρασμα (21-20). Η Χίπε πήρε το μπλοκ άουτ (22-22). Η Χριστοδούλου με πλασέ το 24-23, η χαμένη επίθεση της Χαντάβα το 25-24 και η Σάλας τέλειωσε το ματς για το 26-24 και τη νίκη με 3-1 σετ. ΘΡΥΛΟΣ είσαι και το έδειξες ξανά.

Τα σετ 3-1 σε 120′: 25-23, 25-22, 20-25, 26-24.

1ο σετ: 8-5, 16-13, 20-21, 25-23

2ο σετ: 8-7, 16-12, 21-20, 25-22

3ο σετ: 8-6, 14-16, 18-21, 20-25

4ο σετ: 7-8, 12-16, 21-20, 26-24

• Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 58 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 55 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

Ολυμπιακός (Κάρλο Παρίζι): Γιώτα 7 (5/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 8 (3/15 επ., 5 μπλοκ), Σάλας 17 (14/46 επ., 3 μπλοκ, 53% υπ. – 37% άριστες), Μαριάνα Κόστα 15 (10/36 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 46% υπ. – 29% άριστες), Χριστοδούλου 5 (3/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χίπε 23 (22/53 επ., 1 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 67% υπ. – 53% άριστες), Μιλεντίγιεβιτς, Γενιτσαρίδη (0/3 επ.), Κελεσίδη 2 (1/2 επ., 1 άσσος).

Παναθηναϊκός (Μπράνκο Γκάιτς): Χατζηευστρατιάδου 8 (3/12 επ., 5 μπλοκ), Κωνσταντίνου 12 (11/20 επ., 1 άσσος), Κρος 9 (6/19 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκρόθες 12 (11/49 επ., 1 μπλοκ, 41% υπ. – 18% άριστες), Παπαφωτίου, Χαντάβα 23 (18/48 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 42% υπ. – 17% άριστες) / Ρόγκα (λ, 57% υπ. – 33% άριστες), Στεπανένκο 8 (6/17 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μεταξά.