ΘΡΥΛΟΣ είσαι και 32 πρωταθλήματα έχεις!

Η καρδιά του πρωταθλητή «μίλησε»! Γιατί ο Αυτοκράτορας του ελληνικού βόλεϊ την έχει πολύ μεγάλη! Λοιπόν, μετά από ένα συναρπαστικό τελικό που κράτησε 2 ώρες και 19 λεπτά, ο Θρύλος πήρε τη νίκη με 3-2 σετ. Αν και έχασε τον Δημήτρη Τζούριτς, στον δεύτερο σετ. Ακόμα κι αν ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε από 2-0 σετ σε 2-2 και οδήγησε τον 4ο τελικό στο τάι μπρέικ! Διότι έκανε μεγάλο ντεμαράζ από το 9-10 του πέμπτου σετ, για το 15-12 με τον άσσο του Ιντάλγκο. Έτσι πανηγύρισε τον τίτλο του πρωταθλητή και το νταμπλ. ΘΡΥΛΟΣ είσαι και 32 πρωταθλήματα έχεις!

Ο Ολυμπιακός πίεσε πολύ!

Παρότι η εκκίνηση στο ματς ήταν γεμάτη νευρικότητα, στη συνέχεια αυτό άλλαξε. Διότι ο Ολυμπιακός είχε δύο στοιχεία. Κυρίως είχε καλύτερη λειτουργία στο μπλοκ-άμυνα. Αλλά και καλύτερες επιλογές στην επίθεση. Επιπλέον, οδήγησε τους «πράσινους» να δώσουν 12 πόντους στο Θρύλο από λάθη τους! Αν συνυπολογίσουμε και το 69% στην επίθεση (11/16), ήταν λογικό που ο πρωταθλητής πήρε άνετα το πρώτο σετ. Μετά το αρχικό 2-4, ήρθε η ισοφάριση (6-6). Όπως και το προσπέρασμα (7-6) με τον Κουμεντάκη που πήρε διαδοχικούς πόντους για το 9-7. Με δύο σερί του Ιντάλγκο έγινε το 14-10, ενώ ο Ολυμπιακός κράτησε μια διαφορά ασφαλείας 3 πόντων ως το 18-15. Μετά ξέφυγε 20-15 με τον πρώτο χρόνο του Τζούριτς, όπως και 23-16 με το μπλοκ άουτ του Ιντάλγκο. Για να κλείσει το σετ με το σερβίς στο φιλέ του Μάρκου (25-17).

Φουλ επίθεση ο Θρύλος

Ακόμα πιο δυνατά άρχισε ο πρωταθλητής το δεύτερο σετ. Διότι κατάφερε να «χτίσει» μια διαφορά 4 πόντων (8-4) με Ιντάλγκο και Τζούριτς. Αν και ο ΠΑΟ μείωσε σε 9-7 από τις στιγμές αδράνειας του Θρύλου, εκείνος «απάντησε» ιδανικά. Έτσι με επίθεση του Τζούριτς και άσσο του Κουμεντάκη, προηγήθηκε 12-7, ενώ με το πλασέ του Στερν με +6 (14-8). Ωστόσο ένα απρόοπτο χάλασε το εξαιρετικό κλίμα. Δηλαδή ο τραυματισμός του Τζούριτς που αποχώρησε με θλάση. Παρόλα αυτά, ο Ολυμπιακός ήταν ιδιαίτερα στην επίθεση. Για να ξεφύγει 18-11 με το πλασέ του Κουμεντάκη και 21-12 με τον πρώτο χρόνο του Βαϊόπουλου. Μετά ο Στερν πήρε το 23-14 με μπλοκ άουτ, ενώ ο Σλοβένος τελείωσε το σετ (2-0), με 25-19. Ειδικότερα ο Θρύλος είχε 71% στην επίθεση (17/24)! ΘΡΥΛΟΣ είσαι και 32 πρωταθλήματα έχεις!

Έχασε το ρυθμό του!

Αντίθετα, στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός άρχισε καλύτερα. Διότι εκμεταλλεύτηκε την απουσία του Τζούριτς. Έτσι, ο Πετρέας πήρε πόντους με μπλοκ άουτ (2-4), ενώ ο Πρωτοψάλτης τον ίδιο τρόπο έκανε το 4-7. Αλλά ο Θρύλος μείωσε σε 6-7 άμεσα. Αν και η διαφορά ήταν στον πόντο ως το 11-12, εκεί οι «πράσινοι» εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός ότι οι παίκτες του Ολυμπιακού δεν είχαν καθαρό μυαλό. Για να αποκτήσουν προβάδισμα 5 πόντων (11-16), αλλά και 6 (12-18). Εντούτοις, ο Ολυμπιακός πίεσε περισσότερο στο μπλοκ. Επιπλέον, ο Τράβιτσα τέλειωσε θετικά το ράλι για το 15-18! Επίσης, ο Θρύλος μείωσε σε 18-20, όμως η χαμένη επίθεση του Ιντάλγκο έκανε το σκορ 19-24! Το αποτέλεσμα ήταν οι «πράσινοι» να πάρουν το σετ με 25-20 για το 2-1, μετά το χαμένο σερβίς του Κομητούδη. Καθώς είχαν μόλις 30% στην επίθεση (7/23).

«Αυτογκόλ»!

Επιπλέον, στο τέταρτο σετ η «μάχη» ήταν ακόμα πιο αμφίρροπη. Αν και ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά, ο ΠΑΟ επέστρεψε γρήγορα. Διότι το 6-2 του Θρύλου με τον πρώτο χρόνο του Παγένκ, ακολούθησε σερί 6-0 των «πράσινων» (6-8). Αλλά ο Θρύλος ισοφάρισε 8-8 με τον Στερν. Επιπρόσθετα, οι δύο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι ως το 11-11, αλλά το μπλοκ του Πετρέα στον Στερν έβαλε ξανά τον ΠΑΟ μπροστά (11-12). Ωστόσο, ο Σλοβένος διαγώνιος το πήρε πάνω του! Μιας και πήρε δύο διαδοχικούς άσσους για το 15-15, ενώ ο Ιντάλγκο έβαλε μπροστά το Θρύλο (16-15). Ακολούθως προβάδισμα του Παναθηναϊκού με τον άσσο του Πετρέα (17-18) και αντίδραση του Ολυμπιακού. Ισοφάριση με τον Στερν (18-18), μεγάλη άμυνα του Ιντάλγκο με βουτιά και μπλοκ του Κουμεντάκη (19-18). Αλλά η διακοπή στο ματς, για την εκκένωση του πετάλου, άλλαξε τις ισορροπίες. Το αποτέλεσμα ήταν ο ΠΑΟ με τον Ερνάντες και τον Φράγκο να πάρουν πόντους, για το 21-25 και το 2-2 στα σετ.

Το 32ο πρωτάθλημα του Ολυμπιακού!

Έτσι ο 4ος τελικός πήγε στο τάι μπρέικ. Όταν ο Ιντάλγκο πήγε στο σερβίς (σ.σ.: το 3-1 με άσσο του) για να βρεθεί ο Ολυμπιακός στο 6-1 με τον Στερν. Αλλά ο ΠΑΟ επέστρεψε για μια ακόμα φορά. Διότι μείωσε 7-5 με τον άσσο του Ερνάντες. Αλλά μετά το 9-6, οι «πράσινοι» έκαναν σερί 4-0 και με τον άσσο του Πετρέα προσπέρασαν 10-9. Όμως στο πιο κρίσιμο σημείο «μίλησε» και ο Παγένκ που ισοφάρισε με μπλοκ (11-10). Μετά ήταν η σειρά του Στερν. Καθώς έκανε το 10-10 και με μπλοκ το 12-10. Κατόπιν το 13-11! Για να τελειώσει το σετ (15-12), ο τελικός (3-2 σετ) και το πρωτάθλημα (32ο) με τον άσσο του Ιντάλγκο. ΘΡΥΛΟΣ είσαι και 32 πρωταθλήματα έχεις!

Τα σετ 3-2 σε 2.19: 25-17, 25-19, 20-25, 21-25, 15-12.

• 1ο σετ: 8-7, 16-13, 21-16, 25-17
  • 2ο σετ: 8-4, 16-10, 21-12, 25-19
  • 3ο σετ: 6-8, 11-16, 18-21, 20-25
  • 4ο σετ: 6-8, 16-15, 20-21, 21-25
  • 5ο σετ: 5-1, 9-10, 12-10, 15-12

** Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 52 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 40 λάθη αντιπάλου και του Παναθηναϊκού από 7 άσσους, 49 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 36 λάθη αντιπάλου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντανιέλ Καστελάνι): Παγένκ 8 (6/16 επ., 2 μπλοκ), Στερν 25 (21/40 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 10 (7/14 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 35% υπ. – 35% άριστες), Τράβιτσα 1 (1/4 επ.), Τζούριτς 6 (4/4 επ., 2 μπλοκ), Ιντάλγκο 14 (12/28 επ. 2 άσσοι, 42% υπ. – 38% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 25% υπ. – 15% άριστες), Βαϊόπουλος 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Κομητούδης, Δαλακούρας, Καρασαββίδης (λ.), Χανδρινός.

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κασαμπαλής, Κόβαρ 2 (2/8 επ, 80% υπ. – 70% άριστες), Ρανγκέλ 2 (2/5 επ.), Ερνάντες 20 (17/43 επ., 3 άσσοι), Βουλκίδης 9 (6/10 επ., 3 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 11 (9/24 επ., 2 μπλοκ, 38% υπ. – 33% άριστες) / Ζήσης (λ., 56% υπ. – 48% άριστες), Πετρέας 8 (3/4 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Μάρκου, Φράγκος 10 (10/23 επ., 56% υπ. – 50% άριστες), Κωστόπουλος (λ.), Κερν.