ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Θρύλος είσαι!

Καρδιά και ψυχή Πρωταθλητή Ευρώπης έδειξε ο Ολυμπιακός, επικρατώντας με 6-5 της Σπαντάου και πήρε το εισιτήριο της πρόκρισης για τα ημιτελικά.

Με την ομάδα του Θοδωρή Βλάχου να συγκεντρώνεται πλέον στον αυριανό πολύ σημαντικό αγώνα κόντρα στον νικητή του ζευγαριού Έγκερ – Μπαρτσελονέτα.
Η εξαιρετική αμυντική λειτουργία και η καταπληκτική ημέρα στην οποία βρέθηκε ο Γιόζιπ Πάβιτς, σε συνδυασμό με την εκτελεστική δεινότητα του Κώστα Γεννηδουνιά χάρισαν στον νταμπλούχο Ελλάδας το εισιτήριο της πρόκρισης

Πολύ συγκεντρωμένος μπήκε ο Ολυμπιακός στο ν αποψινό προημιτελικό, δείχνοντας διάθεση να επιβάλλει τους δικούς του κανόνες από τα πρώτα κιόλας λεπτά.
Με «όπλο» την πολύ πιεστική τους άμυνα οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου έπιασαν από τον … λαιμό τους αντιπάλους τους
Μόλις στο πρώτο λεπτό ο Φουντούλης με γκολ από ην περιφέρεια άνοιξε το σκορ για τον Ολυμπιακός έπαιζε παθιασμένα και κυνηγούσε την κάθε διεκδικούμενη φάση
Το 2-0 για τον Θρύλο πέτυχε ο Γούνας στον παίκτη παραπάνω 5’54’’ πριν το τέλος του πρώτου οκταλέπτου
Μάλιστα, οι «ερυθρόλευκοι» θα μπορούσαν να πετύχουν και άλλα τέρματα στο πρώτο οκτάλεπτο χάνοντας μοναδικές ευκαιρίες να ανεβάσουν σε υψηλότερα επίπεδα τον δείκτη του σκορ, με αποκορύφωμα τη απώλεια του πέναλτι από τον Φουντούλη το σουτ του οποίου αποκρούστηκε από τον Μπάκσα.

Ο Θρύλος μπήκε πολύ δυνατά και στο δεύτερο οκτάλεπτο με τον Κώστα Γενηδουνιά να γράφει το 3-0 με σουτ από την περιφέρεια 6’39’’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου

Οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου συνέχισαν να παίζουν πολύ πιεστική άμυνα και στο 14΄το σουτ του Αλέξανδρου Γούνα από την περιφέρεια συγκλόνισε το οριζόντιο δοκάρι
Η Σπαντάου μείωσε σε 3-1 με το σουτ του Ντέντοβιτς 1’51’’ πριν το τέλος του δευτέρου οκταλέπτου

Ο Αργυρόπουλος με όμορφο γκολ έκανε το 4-1 για τον Ολυμπιακό στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, για να μειώουν οι Γερμανοί σχεδόν αμέσως σε 4-2 στον παίκτη παραπάνω με γκολ του Κούπερς,
Οι Γερμανοί μπήκαν πολύ πιο γερά στο ματς όταν 3’ 40’’ πριν το τέλος της τρίτης περιόδου μείωσαν σ 4-3 με τον παίκτη παραπάνω

Μάλιστα, η αγωνιστική πρώτη των «ερυθρόλευκων» συνεχίστηκε κι έτσι οι Γερμανοί ισοφάρισαν το σκορ σε 4-4 πάλι στον παίκτη παραπάνω με τον Σταμ.

Ο Ολυμπιακός όμως βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να αντιδράσει κι έκελισε προηγούενος το τρίτο οκτάλεπτο με 5-4 χάρη σε γκολ του Κώστα Γεννησουνιά στον παίκτη παραπάνω 14’’ πριν το τέλος της περιόδου

Το ματς συνέχισε να είναι και στην τέταρτη περίοδο πάνω σε μία τεντωμένη κλωστή, με τον Πάβιτς να πραγματοποιεί δύο σωτήριες επεμβάσεις

Ο Κώστα Γεννηδουνιάς με πανέμορφο γκολ από τη περιφέρεια έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στους «ερυθρόλευκους» 4’32’’ πριν το τέλος του αγώνα.
Ο Πάβιτς συνέχισε τις εντυπωσιακές του επεμβάσεις, για να μειώσει η γερμανική ομάδα σε 6-5 με σουτ του Ντέντοβιτς από την περιφέρεια 56’’ πριν το τέλος του αγώνα, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ

Τα οκτάλεπτα: 2-0, 1-1, 2-3, 1-1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γεννηδουνιάς 3, Φουντούλης, Γούνας, Αργυρόπουλος

ΣΠΑΝΤΑΟΥ: Ντέντοβιτς 2, Κούπερς, Κάμπουρς, Σταμ,