ΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Θρυλικός θρίαμβος και πρώτη θέση

Λοιπόν, εδώ είναι Πειραιάς! Εξάλλου, ο Ολυμπιακός είναι ο πρωταθλητής. Κι αν στα δύο πρώτα ματς που έγιναν στη Λεωφόρο, συνέβησαν πολλά, σήμερα αποκαταστάθηκε η τάξη. Διότι η ομάδα του Νίκλα νίκησε 74-61 τον Παναθηναϊκό. Αλλά με το αποτέλεσμα αυτό κάλυψε την ήττα 56-55 στο ματς του πρώτου γύρου. Έτσι εξασφάλισε την πρωτιά στην κανονική περίοδο. Όπως και το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ. Θρυλικός θρίαμβος και πρώτη θέση.

Μεγάλο ντέρμπι

Αν και η αφετηρία του Ολυμπιακού ήταν εξαιρετική, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Διότι μετά το αρχικό 8-2 (3′) με την Τόμπιν να δεσπόζει στις ρακέτες (4π, 2 επ.ρ.), οι «πράσινες» έκαναν σερί 0-7 και προηγήθηκαν 8-9 (7′). Καθώς δεν έκαναν σωστές επιλογές στην επίθεση κι έμειναν χωρίς σκορ για σχεδόν 4 λεπτά. Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκες» μέσα από την άμυνά τους πήραν ξανά τα ηνία στο σκορ. Διότι έκαναν επί μέρους 7-2 και με τη Χριστινάκη προηγήθηκαν 15-11 (9′). Για να κλείσει το δεκάλεπτο (17-16) με το τρίποντο της Τζόουνς σε «νεκρό» χρόνο. Η διαφορά των δύο ομάδων ήταν στα τρίποντα (σ.σ.: 0/3 ο Ολυμπιακός, 2/7 ο ΠΑΟ) και τα ριμπάουντ (σ.σ.: οι «ερυθρόλευκες είχαν 12, τα 4 επιθετικά, ενώ οι «πράσινες» 8).

Οδηγός η άμυνα

Ωστόσο, ο Ολυμπιακός έπαιξε σεμιναριακή άμυνα στο δεύτερο δεκάλεπτο. Αξίζει να σημειωθεί πώς ως το 16′ ο Παναθηναϊκός πέτυχε μόλις δύο πόντους ως το 17′. Επιπλέον, στο διάστημα αυτό οι «ερυθρόλευκες» είχαν πολυφωνία στην επίθεση. Επομένως, αυτό το στοιχείο τις οδήγησε σε επί μέρους 13-2 και με την Χριστινάκη έφτασαν στο +12 (30-18). Επίσης, η Ελληνίδα γκαρντ/φόργουορντ ήταν αυτή που ηγήθηκε επιθετικά (8π. στην περίοδο) για το 33-20 (18′). Ακόμα η διαφορά έφτασε ως τους 15 (37-22, 19′) με τις βολές της Βίτολα. Μιας και το επί μέρους σκορ της περιόδου ήταν 22-9! Ωστόσο, το σκηνικό με τα νεύρα της Τζόουνς, που έσπασε το πλέξι γκλας, σημάδεψε το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

«Γκρέμισε» ό,τι έχτισε

Όμως, στο τρίτο δεκάλεπτο χάθηκε η συγκέντρωση και η προσήλωση στην άμυνα. Διότι μετά το 24′ το ματς άλλαξε εντελώς εικόνα. Μιας και οι «πράσινες» το έφεραν στα μέτρα τους, 100%. Έτσι μετά τις βολές της Τόμπιν (43-30), ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε πρόβλημα και στις δύο πλευρές του παρκέ. Στην επίθεση, μόνο η Βίτολα έδωσε λύσεις. Αντίθετα, οι «πράσινες» βρήκαν σκορ τόσο με την Τζόουνς όσο και με την Αλίνα. Το αποτέλεσμα ήταν το επί μέρους 7-19 που έκαναν από το 24′ ως το τέλος της περιόδου. Για την ακρίβεια, κομβικό ήταν το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός σκόραρε μόλις 2/2 βολές με την Καρλάφτη, στα τελευταία 3:53. Επομένως, έκλεισαν το δεκάλεπτο στον πόντο. Άρα το ντέρμπι ξεκίνησε και πάλι από την αρχή.

Θρίαμβος του Θρύλου

Βέβαια, η άμυνα είναι το «κλειδί» για το μπάσκετ του Ολυμπιακού. Καθώς μέσα από εκεί βρίσκει ρυθμό στην επίθεση. Λοιπόν, οι «ερυθρόλευκες» επέτρεψαν στις «πράσινες» να σκοράρουν μόλις δύο πόντους ως το 35′. Αντίθετα, στην επίθεση με μπροστάρη την Χριστινάκη, απέκτησαν ξανά μια σημαντική διαφορά. Διότι η Ελληνίδα γκαρντ/φόργουορντ (6π.) συνέβαλλε για το 58-49 (33′). Ακόμα, είχε συμπαραστάτη τη Νικολοπούλου (4π.) με τα μεγάλα σουτ για το 62-51 (34′). Αξίζει να σημειωθεί πώς η διαφορά έφτασε ως τους 13 πόντους (64-51) με την Βίτολα (35′). Στη συνέχεια, το ματς ήθελε περισσότερο σωστή διαχείριση και καθαρό μυαλό. Όπως και έγινε. Κατά συνέπεια, το δίποντο της Νικολοπούλου (38′) για το 71-55 τέλειωσε το ματς. Επιπλέον, η Χριστινάκη με τρίποντο διαμόρφωσε το τελικό 74-61. Θρυλικός θρίαμβος και πρώτη θέση.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 39-25, 50-49, 74-61.

• Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.