ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Θρυλικό “διπλό”

olgaΣε ένα ακόμα ματς ακατάλληλο για καρδιακούς, ο Ολυμπιακός επικράτησε της Μίσκολτς με 61-60 στην Ουγγαρία στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του Eurocup.

Oπως και στην πρεμιέρα κόντρα στην Τουρκική ομάδα έτσι και τώρα, το ματς πήγαινε πόντο-πόντο ,αν και στο πρώτο ημίχρονο , οι Πειραιώτισσες προηγήθηκαν και με +7 ,αλλά δεν μπόρεσαν να το κρατήσουν με την Κάιζερ να είναι χρεωμένη με 3 φάουλ απο νωρίς.

Στην επανάληψη, οι Ουγγαρέζες έφτασαν στο +7 (45-38) , ο Ολυμπιακός αντέδρασε όμως και με 10-0 σερί έφτασε στο 45-48 ,στο τέλος της 3ης περιόδου.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν πράγματικά εντυπωσιακό σε εξέλιξη και κρίθηκε στο τέλος. Με το σκορ στο 57-57, 1.30 πρίν το τέλος,με μια ελεύθερη βολή της Τ. Γιοβάνοβιτς η Μίσκολτ προηγήθηκε με 58-57 (1:00) και αύξησε το προβάδισμά της με δυο νέες εύστοχες βολές της Ρασίντ για το 60-57.  Η απάντηση του Θρύλου όμως ήρθε ξανά δια… χειρός Όλγας Χατζηνικολάου η οποία 37’’ πριν τη λήξη με δίποντο μείωσε σε 60-59! Ο Ολυμπιακός έβγαλε την άμυνα και στην επόμενη επίθεση στα 20’’ η Λικέντρα Τζόνσον κέρδισε φάουλ και ευστόχησε στις δυο ελεύθερες βολές για το 60-61. Ο Θρύλος έβγαλε την τελευταία άμυνα με την Όλγα Χατζηνικολάου να κλέβει την μπάλα στα 8’’ και να κερδίζει φάουλ. Η αρχηγός του Ολυμπιακού αστόχησε στις δυο ελεύθερες βολές όμως η Λικέντρα Τζόνσον πήρε το καθοριστικό επιθετικό ριμπάουντ και κάπως έτσι ο Θρύλος έφτασε στην ιστορική πρώτη του νίκη στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις!

Τα δεκάλεπτα:  13-16, 30-32, 45-48, 60-61

ΜΙΣΚΟΛΤΣ: Ρασίντ  17, Γιοβάνοβιτς 16, Τομλίνσον 11, Τζανκ 9, Βάρεν 3, Γουόρεν 3, Σέκζι 2, Αντάμεντζ  2, Χόρβαθ, Μπαχ, Γκιόρι, Γκορτσανάζ, Καλοξάι

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ελένη Καπογιάννη): Χατζηνικολάου 13 (5/8 διπ., 3/6 βολ., 5 ριμπ., 2 ασίστ, 2 κλεψ.), Μάλτση 3 (3/4 βολ., 3 ριμπ., 4 ασίστ, 2 κλεψ.), Τζόνσον 9 (3/8 διπ., 3/3 βολ., 13 ριμπ., 1 ασίστ, 3 κλεψ.), Καλτσίδου 8 (2/5 τριπ., 1/4 διπ., 3 κλεψ., 2 ασίστ, 1 ριμπ.), Κάιζερ 14 (7/11 διπ., 3 ριμπ., 2 κλεψ.),  Χαλιβέρα 5 (1/2 τριπ.,1/2 διπ., 4 ριμπ., 1 ασίστ), Δημητράκου 3 (1/3 διπ., 1/4 βολ., 4 ριμπ.,) Γιοβάνοβιτς 3 (1/1 τριπ., 1 ριμπ., 3 ασίστ, 1 κλεψ.), Παπαμιχαήλ 2 (1/1 διπ.) , Μπαρτόνοβα 1(1/2 βολ., 1 ριπ., 1 ασίστ). Σταμάτη, Κοσμά