ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧΑΝΤΜΠΟΛ

Θρυλικό ΓΛΕΝΤΙ στα Άνω Λιόσια

Έναν εκπληκτικό πρώτο γύρο ολοκλήρωσε ο Ολυμπιακός. Καθώς ο Κυπελλούχος Ελλάδας έκανε… πάρτι στην έδρα της ΑΕΚ. Έτσι, οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν 27-23 και έκαναν το «11 στα 11» στο πρωτάθλημα. Αλλά και το «16 στα 16» σε όλες τις διοργανώσεις, εντός και εκτός συνόρων. Επομένως διεύρυναν το απόλυτό τους και πήραν τον τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα! Θρυλικό ΓΛΕΝΤΙ στα Άνω Λιόσια.

Θρυλικό σερί και προβάδισμα

Το ντέρμπι στα Άνω Λιόσια άρχισε με την ΑΕΚ να ανοίγει το σκορ και τον Ολυμπιακό να κάνει το 1-1 με τον Μοντόρο (2′). Αλλά το τέμπο του ματς ήταν χαμηλό. Έτσι στα πρώτα 10 λεπτά, οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες 3-3. Επιπλέον, μετά το 3-4 με το πέναλτι του Σλίσκοβιτς (11′), η ΑΕΚ πήρε τρεις φορές το προβάδισμα ως το 7-6 (17′). Όμως εκεί ο Θρύλος έκανε δύο σημαντικά πράγματα.

Καταρχάς έπαιξε καλύτερη άμυνα. Το αποτέλεσμα ήταν πώς κράτησε την Ένωση χωρίς σκορ για σχεδόν 9 λεπτά! Επίσης, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν σερί 4-0 με τρία γκολ του Σάββα και ένα του Τζίμπουλα για το 7-10 (25′). Αλλά οι «κιτρινόμαυροι» μείωσαν στο γκολ (9-10, 27′). Επιπρόσθετα, αυτό δεν άλλαξε και ο Θρύλος έκλεισε το ημίχρονο με προβάδισμα 11-10. Διότι ο Μάσκεβιτς ήταν αυτός που κράτησε την Ένωση μέσα στο ματς!

ΓΛΕΝΤΙ στα Άνω Λιόσια

Η εκκίνηση του β’ ημιχρόνου βρήκε τον Ολυμπιακό να παίρνει ξανά διαφορά 3 γκολ (10-13, 32′) με τον Κανδύλα. Όπως και στο πρώτο ημίχρονο, ο Κυπελλούχος Ελλάδας δεν διατήρησε για ώρα αυτό το προβάδισμα. Επιπρόσθετα, η άμυνα της ΑΕΚ προβλημάτισε τους «ερυθρόλευκους». Κατά συνέπεια από το 13-15 με το γκολ του Μοντόρο (36′) ακολούθησε επί μέρους 3-1 των «κιτρινόμαυρων» για το 16-16 με τον Παπαδόπουλο. Στη συνέχεια, ο Θρύλος πήρε τρεις φορές το προβάδισμα, αλλά δέχθηκε ισάριθμα τέρματα.

Μετά, στο 45′, οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 19-18 και πήγαν στο 20-18 (46′). Καθώς έκαναν σερί 3-0. Όμως ο Ολυμπιακός «απάντησε» με καλύτερο τρόπο. Δηλαδή με Πασσιά, Κάβτσιτς, Σάββα (2), Παπαβασίλη για δικό του σερί 5-0 που έκανε το σκορ 20-23 (56′). Διότι κράτησε την ΑΕΚ για πάνω από 10 λεπτά χωρίς σκορ! Ακόμη, με το γκολ του Σάββα στο 57′ ο Θρύλος βρέθηκε στο +4 (25-21)! Επίσης, ο Τζίμπουλας στο 59:57 διαμόρφωσε το τελικό 23-27. Θρυλικό ΓΛΕΝΤΙ στα Άνω Λιόσια.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 3-3, 6-5, 7-8, 7-10, 10-11 (ημχ.), 13-14, 15-16, 19-18, 20-21, 20-22, 23-27.

ΑΕΚ (Ντράγκαν Τζούκιτς): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 5, Κεδέρης, Παπαδιονυσίου, Ηλιόπουλος 1, Λέμος, Μάλλιος 2, Κρητικός, Παπαδόπουλος 4, Άρσιτς, Μαντάλινιτς 5, Σόκολιτς, Λιάπης 3, Γιόνσον, Μαρτίνοβιτς 3, Τόμε.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκος Γραμματικός): Κοτανίδης, Τζηράς, Καραμπουρνιώτης, Μιχαηλίδης, Κάβτσιτς 1, Κανδύλας 2, Παπαβασίλης 2, Τζίμπουλας 8, Σλίσκοβιτς 3, Σάββας 8, Σλαβούλιτσα, Βίντα, Πασσιάς 1, Παπαντωνόπουλος, Δομπρής, Μοντόρο 2.

• Διαιτητές: Τζαφερόπουλος – Μπέτμαν, Δίλεπτα: 9-7, Πέναλτι: 1/1 – 2/2.