Θρυλικό ΓΛΕΝΤΙ μέσα στην Τουρκία

Η μεγάλη επιστροφή στο πρώτο ματς στο ΣΕΦ και η ήττα με 4 πόντους (83-79) από την Αϊντίν δεν ήταν τελικά καταστροφικό αποτέλεσμα. Όλοι στην ομάδα πίστευαν πώς αυτό το come back έδινε ελπίδες για να περάσει ο Ολυμπιακός στα προημιτελικά του EuroCup Γυναικών. Κι αυτό έγινε! Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν με μαχητικό πνεύμα στο δεύτερο ματς, έκαναν εκπληκτικό πρώτο δεκάλεπτο (28-11) και έβαλαν από νωρίς τις βάσεις για την πρόκριση. Θρυλικό ΓΛΕΝΤΙ μέσα στην Τουρκία.

Οι κοπέλες του Ολυμπιακού έκαναν εξαιρετικό ματς. Με πέντε διψήφιες. Η Πλουφ είχε 14 πόντους, η Σταμάτη, η Τόλφρι και η Βίτολα από 13 και η Σταμολάμπρου 10. Αλλά και η Νικολοπούλου που δεν ήταν διψήφια σε πόντους, αλλά είχε 8 ριμπάουντ και 13 ασίστ, κάνοντας τη διαφορά. Καμία παίκτρια του Ζίμπαρτς δεν υστέρησε και έτσι δικαίως ήρθε αυτός ο ΘΡΙΑΜΒΟΣ με το επιβλητικό 87-68!

Μόνο ο Θρύλος στήνει τέτοια ΓΛΕΝΤΙΑ μέσα στην Τουρκία

Μετά το εξαιρετικό αυτό πρώτο δεκάλεπτο, το νερό είχε μπει στο… αυλάκι. Η ομάδα του Ζίμπαρτς έκανε καλή διαχείριση. Δεν επέτρεψε στην Αϊντίν να μπει στη διεκδίκηση του ματς. Το γρήγορο 10-2 στο 3ο λεπτό, έγινε 19-7 στο 6ο λεπτό. Η άμυνα ήταν εξαιρετική. Όλες σκόραραν, η διαφορά συνέχισε να μεγαλώνει και η Πλουφ με δύο βολές διαμόρφωσε το 28-11 στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου. Αυτό το +17 ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά. Στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου το σκορ έφτασε στο +20 και πιο συγκεκριμένα στο +22 (33-11) στο 11ο λεπτό με τη Βίτολα. Η Αϊντίν μείωσε σε 39-24, αλλά με σερί 7-0 το σκορ έφτασε στο 46-24 στο 15ο λεπτό με το ημίχρονο να κλείνει 50-32.

Το προβάδισμα έφτασε και στο +29 για το Θρύλο

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι κοπέλες του Ζίμπαρτς έκαναν σωστή διαχείριση. Απλά η Αϊντίν μπόρεσε να μειώσει στο 26ο λεπτό στους 14 (43-57). Οι «ερυθρόλευκες» με καθαρό μυαλό κράτησαν το προβάδισμα, το αύξησαν λίγο και το δεκάλεπτο έκλεισε με 66-48 χάρη στο καλάθι της Χάμπλιν.  Στην τελευταία περίοδο οι κοπέλες του Ζίμπαρτς μπήκαν με το «μαχαίρι στα δόντια». Με σερί 24-3 το σκορ από 66-48 έφτασε στο 80-51 με το τρίποντο της Τόλφρι. Το «ερυθρόλευκο» ΓΛΕΝΤΙ είχε ολοκληρωθεί και τα τελευταία πέντε και πενήντα είχαν διαδικαστικό. Οι κοπέλες του Θρύλου κατέβασαν λίγο το πόδι από το… γκάζι. Έτσι το +29 με το οποίο προηγήθηκαν περιορίστηκε, αλλά όχι σε τόσο μεγάλο βαθμό. Το ματς έληξε 87-68, με +19 και οι «ερυθρόλευκες» συνεχίζουν στα προημιτελικά του EuroCup. Θρυλικό ΓΛΕΝΤΙ μέσα στην Τουρκία.

Τα δεκάλεπτα: 11-28, 32-50, 48-66, 68-87.