ΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Με θρυλική ψυχή !

Βρίσκοντας τεράστια ψυχικά αποθέματα και ψυχή χιλίων λεόντων, ο Ολυμπιακός επέστρεψε από το εις βάρος του 10-7 έκανε το 1-1 και έμεινε όρθιος στη δυνατή έδρα της Μπαρτσελονέτα, διατηρώντας το αήττητο σε Ευρώπη και Ελλάδα.

Οι Πειραιώτες έφυγαν με το βαθμό της ισοπαλίας από τη Βαρκελώνη, μια από τις δυσκολότερες έδρες της Ευρώπης, διατηρώντας το αήττητο και παρέμειναν με 16 βαθμούς στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του Α’ ομίλου, κρατώντας σε απόσταση τριών βαθμών τη Μπαρτσελονέτα, η οποία υποχώρησε στην τρίτη θέση..

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στην αναμέτρηση σκοράροντας στον παίκτη παραπάνω, με τον Ολυμπιακό να απαντάει αμέσως, με τον ίδιο τρόπο και να ισοφαρίζει με τον Γούνα, σε 1-1. Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν προβάδισμα με τον Κάκαρη να διαμορφώνει το 2-1, από τη θέση του φουνταριστού, μετά από ασίστ του Αργυρόπουλου, λίγο πριν τα μέσα του πρώτου οκταλέπτου. Ο Ζερδεβάς, με διαδοχικές αποκρούσεις κράτησε το 2-2, για να προηγηθούν εκ νέου οι Ισπανοί, στον παίκτη παραπάνω, στο 00:27, με το 3-2 να μένει μέχρι την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου. Νέα ισοπαλία στο παιχνίδι, με τον Δερβίση να σημειώνει το 3-3, στο 6:54 του δεύτερου οκταλέπτου. Στη συνέχεια η Μπαρτσελονέτα εκμεταλλεύτηκε τον παίκτη παραπάνω και αποσπάστηκε με δυο τέρματα (5-3, στο 5:36). Ο Δερβίσης μειώνει σε 5-4 αλλά οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 7-4, δυο λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου. Στα επόμενα δυο λεπτά καμία ομάδα δεν κατάφερε να σκοράρει, με τον Ζερδεβά να αποκρούει και πέναλτι του Γρανάδος και το 7-4 παρέμεινε.

Στην έναρξη του δεύτερου μέρους, οι άμυνες είχαν τον κύριο λόγο. Στο 5:27 ο Γούνας, με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, μείωσε σε 7-5 και ένα λεπτό αργότερα ο Μίτροβιτς πέτυχε το έκτο «ερυθρόλευκο» τέρμα, φτάνοντας το ματς στο 7-6. Ο Γούνας, από την περιφέρεια, έκανε το 8-7, για να τελειώσει η τρίτη περίοδος με 9-7. Νέο τέρμα του Αλέξανδρου Γούνα, το τέταρτο στην αναμέτρηση, για το 10-8, μετά από πάσα του Γιόκοβιτς, στο 4:54. Ο Ολυμπιακός μείωσε στο γκολ, με σκόρερ τον Γενηδουνιά, κάνοντας το 10-9, 3:38 πριν την λήξη του αγώνα. Απόκρουση του Ζερδεβά σε σουτ του Μουνιαρίθ και ο Δερβίσης φέρνει το παιχνίδι στα ίσα (10-10), μετά από πολύ ώρα και ενώ απομένουν 2:23 για το τέλος, με το Θρύλο να τρέχει ένα σερί 3-0. Η Μπαρτσελονέτα πήρε ξανά προβάδισμα με τον Άλεξιτς να σκοράρει στον παίκτη παραπάνω για το 11-10. Ο Γιόκοβιτς σκόραρε στο 00:31, για το 11-11 και με τους παίκτες του Θοδωρή Βλάχου να βγάζουν την άμυνα στην τελευταία επίθεση των Ισπανών, ο Ολυμπιακός, έφυγε με το βαθμό της ισοπαλίας, από μια από τις δυσκολότερες έδρες της Ευρώπης, συνεχίζοντας αήττητος την πορεία του, παραμένοντας παράλληλα στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Αλέξανδρος Γούνας ήταν ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης με τέσσερα γκολ και ακολούθησαν για τον Ολυμπιακό, Γενηδουνιάς και Δερβίσης που σημείωσαν από δυο.

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 4-2, 2-3, 2-4

Μπαρτσελονέτα: Λόπεζ, Ντε Τόρο, Γρανάδος 2, Μούνιαριθ 2, Μποντέγκας 1, Λαρούμπ, Αλεξιτς 2, Φερνάντεζ 1, Ταχούλ, Περόνε 2, Μάγιαρακ 1, Μπουστός, Λιναρές

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Μυλωνάκης, Σκουμπάκης, Γενηδουνιάς 2, Γιόκοβιτς 1, Μπουλιούμπασιτς, Δερβίσης 2, Κάκαρης 1, Μουρίκης, Γούνας 4, Αργυρόπουλος, Μίτροβιτς 1, Ζιβογίνοβιτς