Θρυλική… μπόρα πρόκρισης!

Άστραψε και βρόντηξε ο Ολυμπιακός διαλύοντας την γαλλική Τουρ με 3-0 σετ στο Ρέντη για τον πρώτο αγώνα που έγινε στο πλαίσιο της φάσης των 32 του Τσάλεντζ Καπ! Ο Θρύλος δεν άφησε κανένα περιθώριο στους αντιπάλους του να πιστέψουν ότι μπορούσαν να πάρουν έστω και… ένα σετ από το παιχνίδι και πλέον χρειάζεται να… “αυτοκτονήσει” στην Γαλλία προκειμένου να χάσει αυτή τη πρόκριση!

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν… στήθος με στήθος στο σκορ και ήταν ξεκάθαρο πως δεν θα ξέφευγε μία από τις δύο, ή έστω πως θα το έπαιρνε σχετικά άνετα. Κι όμως, ένας απόλυτα συγκεντρωμένος Ολυμπιακός, παρότι βρέθηκε και πίσω στο σκορ κάποια στιγμή πήρε το πρώτο σετ με 26-24, με δύο πόντους από Πετρέα και Μπέμε.

Στο δεύτερο σετ, οι Γάλλοι… τόλμησαν να προηγηθούν με 1-4. Ο Ολυμπιακός κατευθείαν το γύρισε σε 5-4 και πήρε εξανά τα ηνία. Σε μία νέα μάχη σώμα με σώμα, οι ερυθρόλευκοι έφτασαν στο 25-21 για το 2-0 στα σετ!

Στο τελευταίο, όπως αποδείχθηκε σετ, οι Γάλλοι ήθελαν να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο. Μάλιστα από το 10-7 κάποια στιγμή η Τουρ βρέθηκε να προηγείται με 16-20! Εκεί που ο Ολυμπιακός ομως χρειάστηκε την ποιότητά του, την είχε και ισοφάρισε σε 21-21 με τον Ράουβερντινκ! Ο ίδιος παίκτηες έκανε το 25-23 μετά από ένα πόντο του Αλεξίεφ και η ομάδα του Μπενίτεζ έκανε μία τεράστια ανατροπή στο τρίτο σετ για να πάρει το ματς!

Τα σετ: 26-24, 25-21, 25-23