Θρυλική ανατροπή κόντρα στον Ομπράντοβιτς

Μετά από ένα ματς-θρίλερ που κράτησε 45 λεπτά, ο Ολυμπιακός έφτασε τελικά στην… πηγή! Αν και πήγε να «χύσει την καρδάρα με το… γάλα» στο τέλος της κανονικής διάρκειας, δεν το έκανε στην παράταση. Μιας και η ομάδα του Μπαρτζώκα έδειξε χαρακτήρα. Διότι επέστρεψε από το -12 του 29′. Ειδικότερα στο τελευταίο δεκάλεπτο πέρασε μπροστά με 85-82, αλλά δέχθηκε τρίποντο σε νεκρό χρόνο. Όμως στο έξτρα πεντάλεπτο ήταν ψύχραιμος από τις βολές και τελικά πανηγύρισε μια τεράστια νίκη με 98-94 κόντρα στην Παρτιζάν. Θρυλική ανατροπή κόντρα στον Ομπράντοβιτς.

• Ο MVP: Γιαννούλης Λαρεντζάκης. Πέτυχε 16 από τους 19 πόντους του σε τέταρτο δεκάλεπτο και παράταση με 9/9 βολές!
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Η άμυνα του Ολυμπιακού σε τελευταία περίοδο και παράταση. Μετά τους 26 πόντους στο τρίτο, δέχθηκε 25 σε 15 λεπτά.
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Πέρι Ντοζίερ. Ο Αμερικανός δεν βοήθησε ουσιαστικά την Παρτιζάν καθώς είχε 6 πόντους, 3 λάθη και 5 φάουλ!
  • THE POINT: Ο Θρύλος πήρε 18 επιθετικά ριμπάουντ, είχε 91% στις βολές και έκανε 5 λάθη λιγότερα (13-18) με ίδιες ασίστ (17).

Κυριαρχία στη ρακέτα

Αν και ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με 4 επιθετικά ριμπάουντ ως το 3′, ο Πάντερ έκανε στην αρχή ζημιά με 5 πόντους (3-5). Όμως η καλή αμυντική συμπεριφορά, η γρήγορη κυκλοφορία και τα τρίποντα άνοιξαν το ματς. Έτσι Πίτερς και Κάνααν έκαναν το 13-8 (6′). Επιπλέον, ο Θρύλος πέρασε την μπάλα μέσα στο ζωγραφιστό. Για την ακρίβεια σε Φαλ και Πίτερς που τελείωσαν τις φάσεις για το 19-13 (8′). Παρ’ όλα αυτά, οι Σέρβοι με τον Ροζίερ μείωσαν 21-20 (9′). Αλλά με το τρίποντο του Λαρεντζάκη και τις βολές από Μιλουτίνοφ και Γουίλιαμς-Γκος οι «ερυθρόλευκοι» έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +7 (28-21). Έχοντας τριπλάσια ριμπάουντ (σ.σ.: 12 με 4 και 6-2 στα επιθετικά).

Οι δεύτερες επιθέσεις

Μέσα από την άμυνα ο Ολυμπιακός βρήκε σκορ στο ανοικτό γήπεδο. Καταρχάς το τρίποντο του Κάνααν μετά το κλέψιμο του Λαρεντζάκη (31-23, 11′). Μαζί με τον Γουίλιαμς-Γκος ήταν ανέλαβαν την επιθετική δράση (39-31, 14′). Επιπρόσθετα, ο Γουόκαπ έστειλε τη διαφορά στους 10 (41-31). Επιπλέον, με δύο βολές του Μιλουτίνοφ ο Ολυμπιακός έφτασε στο μέγιστο προβάδισμα, το +12 (43-31, 15′). Όμως ο Καμίνσκι βρήκε πόντους και μείωσε στους 6 (45-39, 18′). Ωστόσο ο Κάνααν μετά από κλέψιμο έκανε το 49-39, στα 63” για το ημίχρονο. Αλλά δύο κακές άμυνες και τα επιθετικά ριμπάουντ των Σέρβων (σ.σ.: 5 στο δεκάλεπτο), επέτρεψαν στην Παρτιζάν να μειώσει σε 49-43.

Εγκλωβίστηκε!

Όμως τα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου ήταν καταστροφικά για τον Ολυμπιακό. Αρχικά με τον Σμάιλαγκιτς που εκμεταλλεύτηκε την αδυναμία του Φαλ να μαρκάρει μακριά από τη ρακέτα. Έτσι η Παρτιζάν έκανε σερί 9-0 (49-52, 23′). Επίσης, αν και ο Πίτερς σκόραρε (51-52), χάθηκε η ευκαιρία για προβάδισμα μετά από την κακή επιλογή του Κάνααν, που σούταρε τρίποντο σε αιφνιδιασμό, αντί να πασάρει στον Γουόκαπ. Επίσης, νέο σερί 7-0 των Σέρβων και συνολικά 16-2 για το 51-59 (26′). Ωστόσο το πρόβλημα συνεχίστηκε και ο Λεντέι έκανε το 53-67 (29′) για το 4-24 και το -14! Αλλά στο τέλος το τρίποντο του Πίτερς έδωσε μια… ανάσα (59-69).

Φινάλε-θρίλερ

Βέβαια, ο Ολυμπιακός στο ΣΕΦ είναι ομάδα που δεν τα παρατά ποτέ! Λοιπόν, στην αφετηρία του τελευταίου δεκαλέπτου με σερί 7-2 και το τρίποντο του Γουόκαπ μείωσε σε 66-71. Επίσης, μέσα από την άμυνα οι «ερυθρόλευκοι» ξαναμπήκαν στο ματς. Καθώς η Παρτιζάν από το 33′ ως το 36′ πέτυχε μόλις δύο βολές. Εξάλλου με καθοριστικό Παπανικολάου που έκλεψε και κάρφωσε έγινε το 73-75 (36′). Στη συνέχεια, εμφανίστηκε ο Λαρεντζάκης με ένα μεγάλο τρίποντο και 3/3 βολές για το 79-79 (38′). Πιο συγκεκριμένα, για το 20-10 του Ολυμπιακού, ως εκείνο το σημείο. Μετά τρίποντο του Σμάιλαγκιτς σε «νεκρό» χρόνο (79-82). Όμως με 4/4 βολές από Παπανικολάου και «Λάρι» ο Θρύλος προσπέρασε 83-82 στα 17,7”. Επίσης, η άμυνα του Γουόκαπ οδήγησε τον Πάντερ σε μπρος-πίσω (6,8”). Όμως παρότι ο Λαρεντζάκης έβαλε άλλες δύο βολές, η Παρτιζάν ισοφάρισε με τρίποντο του Νάναλι σε «νεκρό» χρόνο (85-85).

Θρυλική ανατροπή

Πράγματι η μεγάλη «μάχη» συνεχίστηκε στην παράταση. Καθώς στο καλάθι του Ροζίερ «απάντησε» ο Μιλουτίνοφ με 2/2 βολές. Ακολούθως ο Λαρεντζάκης πήρε επιθετικό φάουλ του Ροζίερ (4:12). Μετά καλάθι του Γουόκαπ, το ίδιο και του Νάναλι (89-89, 42′). Ακολούθως 2/2 βολές του Μιλουτίνοφ (91-89), καλή άμυνα του Γουίλιαμς-Γκος στον Πάντερ (1:56), αλλά στην επόμενη επίθεση ο Πάντερ ισοφάρισε 91-91. Ωστόσο ο Μιλουτίνοφ με 1/2 βολές και ο Γουίλιαμς-Γκος έδωσαν… αέρα τριών πόντων στον Ολυμπιακό (94-91) στα 17,2”. Κατόπιν το ματς πήγε στη… ρουλέτα των βολών. Μιας και Λαρεντζάκης και Γουόκαπ ήταν εύστοχοι και έφεραν τη νίκη με 98-94. Θρυλική ανατροπή κόντρα στον Ομπράντοβιτς.

Τα δεκάλεπτα: 28-21, 49-43, 59-69, 85-85 (κ.α.), 98-94.

• Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.