ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧΑΝΤΜΠΟΛ

Θρυλική ανατροπή και εισιτήριο για τελικό

Το εισιτήριο για τους τελικούς της Handball Premier εξασφάλισε ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Γιώργου Καρασσαβίδη νίκησε 30-25 τον ΠΑΟΚ στο κλειστό «Μ. Λοΐζος» και θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει τον τίτλο στη σειρά των αναμετρήσεων με την ΑΕΚ (σ.σ.: στις 3 νίκες). Θρυλική ανατροπή και εισιτήριο για τελικό.

Νευρικότητα στο πρώτο ημίχρονο

Ο Ολυμπιακός είχε στην αρχή του ματς το προβάδισμα. Λίγο μετά τα μισά του πρώτου ημιχρόνου ο Δομπρής έδωσε το προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους» με 9-8. Όμως, με σερί 4-0 οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μπροστά με 12-9. Ο Ολυμπιακός πλησίασε στο γκολ λίγο πριν το 24ο λεπτό (12-11) με τον Μπούντιτς. Η νευρικότητα ήταν μεγάλη. Έτσι, η ομάδα της Θεσσαλονίκης κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο με +3, καθώς το σκορ στα μισά του ματς ήταν 13-16.

Αντεπίθεση και ανατροπή

Ο ΠΑΟΚ διατήρησε το προβάδισμα ως το 40ό λεπτό, όταν ο Σλαβούλιτσα ισοφάρισε σε 20-20. Η αντεπίθεση για τον Ολυμπιακό είχε και συνέχεια. Δύο ακόμα γκολ με Παπαβασίλη και Καραμπουρνιώτη έφερε το σκορ στο 22-20 στο 44ο λεπτό. Το πέναλτι του Παπαδόπουλου διαμόρφωσε το 23-20. Αυτό το +3 ο Θρύλος το κράτησε ως το 54ο λεπτό με το 27-24 του Αραπακόπουλου. Με τον Δομπρή στο 59ο λεπτό να διαμορφώνει το 30-25 που ήταν και το τελικό σκορ. Θρυλική ανατροπή και εισιτήριο για τελικό.