Κώστας ΠαλαιολόγοςΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Θρύλε ξανακάνε το! (video)

Ο Ολυμπιακός στις 16 Σεπτεμβρίου του 1998 έχει αποσπάσει μία ισοπαλία 2-2 σαν … νίκη με ανατροπή στα τελευταία λεπτά στην κούρσα του προς τα προημιτελικά του Champions League.

Γράφει ο Κώστας Παλαιολόγος

Πανέτοιμος να ξαναγράψει ιστορία και να πετύχει ένα τεράστιο άλμα πρόκρισης για τους «16» του Champions League είναι πλέον ο Ολυμπιακός!

Οι «ερυθρόλευκοι» σε λίγες ώρες φιλοξενούνται στο «Ντραγκάο» από την Πόρτο και ευελπιστούν να σταθούν στο ύψος των απαιτήσεων και να υπενθυμίσου ότι έχουν εδραιωθεί στην ελίτ της ποδοσφαιρικής Ευρώπης!

Η αποψινή αναμέτρηση ξυπνάει ευχάριστες μνήμες στους εκατομμύρια πιστούς οπαδούς της ερυθρόλευκης ιδέας, αφού πριν από 22 χρόνια ξεκινούσε από την … παλια έδρα της Πόρτο , το μαγικό και ονειρεμένο ταξίδι του Θρύλου μέχρι τα προημιτελικά του Champions League.
Κούρσα που συνιστά την κορυφαία ως τώρα ευρωπαϊκή διάκριση για τους νταμπλούχους Ελλάδας

Στις 16 Σεπτεμβρίου του 1998 στη πρεμιέρα εκείνου του ομίλου του Ολυμπιακού όπου εκτός της Πόρτο, μετείχαν ο Πρωταθλητής Ευρώπης του 1995 Άγιαξ και η Κροάσια ο Θρύλος … προϊδέασε τί θα ερχόταν, παίρνοντας πολύτιμη ισοπαλία 2-2 , η οποία του άνοιξε διάπλατα την πόρτα της πρόκρισης.

Αν και οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-0 με τέρματα των Ζάχοβιτς (70’) και Ζαρντέλ (82’) με απίστευτη αντεπίθεση διαρκείας στα τελευταία λεπτά πήρε το πολύτιμο 2-2 χάρη σε γκολ των Στέλιου Γιαννακόπουλου (87’) και Σίνισα Γκόκγκιτς στο 93’.