Θρύλε μπορείς να προκριθείς

Στον Ολυμπιακό δεν φτάνει μόνο το πρωτάθλημα. Πρέπει να κάνει το νταμπλ, αφού μπορεί!

Ενενήντα λεπτά μακριά από τον τελικό. Ενενήντα λεπτά έχει μπροστά του ο Ολυμπιακός για να πετύχει έναν ακόμα στόχο για φέτος. Σε μια χρονιά που όλα έχουν πάει ιδανικά έως τώρα. Ο Πέδρο Μαρτίνς και οι παίκτες του θέλουν να συνεχιστεί αυτό ως το τέλος. Το πρωτάθλημα ήρθε και τώρα έχει σειρά το Κύπελλο Ελλάδας. Εκεί απομένουν δύο βήματα. Ένα που πρέπει να γίνει απόψε και το δεύτερο στον τελικό της διοργάνωσης.

Οι «ερυθρόλευκοι» έχουν δείξει φέτος σε όλα τα ματς με τον ΠΑΟΚ πώς από εκείνους εξαρτάται το αποτέλεσμα. Όταν ήταν αυτοί που έπρεπε, πέτυχαν τις νίκες. Δύο φορές μέσα στη Θεσσαλονίκη. Όταν χαλαρώσουν μέσα στο ματς, τότε μπορεί να την «πατήσουν». Έγινε στο πρωτάθλημα στο «Γ. Καραϊσκάκης», έγινε και στον πρώτο ημιτελικό. Οι στιγμές αδράνειας είναι αυτές που κοστίζουν. Σε μια ρεβάνς που ο Ολυμπιακός θα αναζητήσει την ανατροπή, χρειάζεται καθαρό μυαλό, συγκέντρωση, ηρεμία, προσήλωση, εφαρμογή του πλάνου για 90 λεπτά.

Ο αντίπαλος παίζει το τελευταίο του… χαρτί για να μην είναι μια πλήρως αποτυχημένη χρονιά για εκείνον. Ο Θρύλος έχει την ευκαιρία να τον… τελειώσει. Διότι εάν μετά το πρωτάθλημα και τα δύο «διπλά» στην Τούμπα τον αποκλείσει από το Κύπελλο, θα του έχει κάνει τη «ζωή» ακόμα πιο δύσκολη. Δεν θα υπάρχει μετά δυνατότητα να σηκώσει… κεφάλι! Είναι ιδανική η ευκαιρία απόψε για να γίνει και αυτό! Το τελειωτικό «χτύπημα» στον οργανισμό ΠΑΟΚ!

Το ματς δεν θα είναι εύκολο. Θέλει υπομονή και ψυχραιμία. Πάντα ένα γρήγορο γκολ μπορεί να λειτουργήσει ευεργετικά, αλλά αυτή τη φορά είναι δεδομένο πώς θα υπάρξει αυτοσυγκράτηση. Ο Ολυμπιακός θα μπει δυνατά, αλλά αν σκοράρει νωρίς θα παίξει περισσότερο μυαλωμένα και όχι όπως στον πρώτο ημιτελικό. Όταν το 0-2 του 8ου λεπτού, είχε γίνει 2-2 στο 12’! Διότι με ένα γρήγορο γκολ οι «ερυθρόλευκοι» θα πάρουν το αβαντάζ από νωρίς και μαζί και σκορ πρόκρισης.

Εκεί θα πρέπει να ηρεμήσουν, να μην τους συνεπάρει ο ρυθμός και να οδηγήσουν τον αντίπαλο να ανοιχθεί για να ψάξει το σκοράρισμα. Να τον αναγκάσουν να γίνει επιπλέον ευάλωτος ανασταλτικά και να «χτυπήσουν» εκεί. Για να κάνουν πιο εύκολη την αποστολή τους, που δεν είναι άλλη από την εξασφάλιση του εισιτηρίου της πρόκρισης για τον τελικό της διοργάνωσης.

Εκεί όπου ο Ολυμπιακός έχει να βρεθεί τέσσερα χρόνια. Από τον τελικό του 2016, τον τελικό του… Κοντονή. Του πρώην υφυπουργού Αθλητισμού που… όρισε διαιτητές για να γίνει το ματς. Επίσης, έχει περάσει μια πενταετία από το 2015 και την τελευταία κατάκτηση, το 27ο Κύπελλο Ελλάδας για τον Θρύλο! Οπότε όλοι αντιλαμβάνεστε πόσο πολύ θέλουν οι «ερυθρόλευκοι» την νίκη-πρόκριση. Τόσο για εκείνους και όλους στην ομάδα, για την διοίκηση, αλλά και για τον κόσμο που την περιμένει πώς και πώς!