Θρύλε μπορείς

Ο Ολυμπιακός πλήρωσε δύο αμυντικά κενά σε ένα λεπτό σχεδόν και την πάτησε απο την Αταλάντα που εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες. Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με  το γκολ του Τικίνιο , έχασαν μία σπουδαία ευκαιρία απο τον Ονιεκούρου αλλά πληρωσαν το παθητικό πρώτο εικοσάλεπτο στο β ημίχρονο.

Πως ξεκίνησε : Η ενδεκάδα που  ξεκίνησε το ματς ο Μαρτίνς ήταν σαφέστατα ρισκαδόρικη. Με Βατσλίκ κάτω από τα δοκάρια, τριάδα στην άμυνα Σισέ-Σωκράτη -Μανωλά και μπακ χαφ Ρεάμπτσιουκ -Λαλά, αριστερά και δεξιά αντίστοιχα. Στη μεσαία γραμμή,  Εμβιλά και Αγκιμπού. Με Ονιεκούρου-Μασούρα και Τικίνιο τριάδα στην επίθεση.

Το ματς:

Ρίσκο αλλά ….0-1

Εν πρώτοις  οι επιλογές Μαρτίνς μάλλον πάγωσαν ωστόσο ο Πορτογάλος διαβάζοντας καλά το παιχνίδι των Ιταλών ήξερε ότι αυτό που έπρεπε να κερδίσει ήταν το μαρκάρισμα στους χώρους και να εκμεταλλευτεί το γρήγορο τρανζίσιον με τους Ονιεκούρου-Μασούρα και Τικίνιο.  Στο 8, ο Μουριέλ δεν πλάσαρε σωστά, ενώ στο 12 στην πρώτη καλή επιθετική ενέργεια του Ολυμπιακού , ο Αγκιμπού έβγαλε για τον Ρεάμπτσιουκ που έβγαλε όλη του την κούραση μιας και η σέντρα του ήταν κάκιστη.

Τέσσερα λεπτά έγινε το 0-1. Ο Τικίνιο πήρε τη μπάλα έξω απο την περιοχή και έπιασε ένα φαλτσαριστό χαμηλό σουτ για το 0-1.   Μία φάση στην οποία ο Βραζιλιάνος το πήρε πανω του με το φοβερό της υπόθεσης να είναι πως την ώρα που σούταρε γλίστρησε!.

Ανούσια ιταλική πίεση

Η Αταλάντα συνέχισε να έχει κατοχή μπάλας, αλλά οι αλληλοκαλύψεις του Ολυμπιακού δούλευαν καλά όταν οι Ιταλοί προσπαθούσαν είτε απο τον άξονα, είτε απο τα πλάγια να σπάσουν  την άμυνα των Πειρταιωτών που κινδύνεψαν περισσότερο απο στατικές φάσεις .Σκόραραν και στις καθυστερήσεις με τον Πεσίνα αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Αντίθετα, ο Ολυμπιακός, που έψαχνε χώρους, και πίεζε με Μασούρα -Ονιεκούρου είδε το Νιγηριανό να κλέβει τη μπάλα απο τον Τολόι αλλά να κάνει ένα ξεψυχισμένο σουτ που έφυγε άουτ, ενώ σε άλλη μία προσπάθεια του ,άργησε τόσο όσο ο Λαλά να μην προλάβει την μπάλα σε φοβερά υποσχόμενη επίθεση.

Με αλλαγές η Αταλάντα

Μπογκά αντί  Μουριέλ και Κουπμάινερς για Πεσίνα ήταν οι αλλαγές της Αταλάντα που έψαχνε το φάρμακο στο κομμάτι -δημιουργία  αλλά και εκφοβισμού της άμυνας του Ολυμπιακού. Μάλιστα, ο πρώτος απείλησε στο 50 με σουτ χαμηλό που έδιωξε ο Βατσλίκ με τον  Τσέχο να αντιδρά υπέροχα και στο 52 σε φάουλ του Μαλινοσφκι δεξιά και διαγώνια.

Δύο γκολ σε δύο λεπτα!

Οι Ιταλοί πίεζαν και το γκολ τους έμοιαζε θέμα χρόνου. Και ο Ολυμπιακός πλήρωσε το παθητικό του παιχνίδι στην τρίτη και φαρμακερή ευκαιρία τους. Με το κόρνερ που εκτελέστηκε απο δεξιά, την άμυνα καθηλωμένη πλην του Σισέ  και τον Τζιμσίτι να σκοράρει επιβλητικά με κεφαλιά στο 61. Μέχρι να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί για το 1-1 ,έγινε το 2-1. Και πάλι απο κόρνερ , χαμηλά, ο Σισέ έδιωξε , ο Αγκιμπού ξεγελάστηκε και ουσιαστικά έστρωσε στον Τζιμσίτι που έκανε ότι δεν είχαν καταφέρει οι επιθετικοί της ομάδας του. Με κοντινό πλασέ έκανε το 2-1!

Ο Μαντί άλλαξε τον Ολυμπιακό

Η αργοπορημένη αλλαγή του Μαντί έφερε καλύτερη λειτουργία σε άμυνα και επίθεση με τον άσο απο τη Γουινέα να συμμαζεύει το  κέντρο και μάλιστα απο δικό του κλέψιμο έβγαλε,στο 77, τον Αγκιμπού σε θέση βολής που όμως έχασε το κοντρόλ προ του Μούσο που βγήκε και μπλόκαρε. O Oλυμπιακός είχε ισορροπήσει το ματς, στην εξίσωση μπήκε και ο Ελ Αραμπί  που στο 89 έκανε ωραία ατομική ενέργεια αλλά η μπάλα δεν έφτασε στον Αγκιμπού με αποτέλεσμα οι Ιταλοί να διώξουν.

Η στιγμή: Ουσιαστικά είναι η φάση που στο 34 ο Ονιεκούρου βιάζεται να τελειώσει τη φάση. Με 0-2 κόβονται τα πόδια του αντιπάλου.

MVP:  Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος ήταν για ακόμα ένα ματς κορυφαίος. Στο πρώτο ημίχρονο καθάρισε φασεις ,στη δεύτερο δεν ευθύνεται προσωπικά για τα γκολ .Απο κοντά Εμβιλά-Μανωλάς και Σισέ.

O αδύναμος κρίκος: Μέτριο παιχνίδι απο τον Αγκιμπού που και πάλι φάνηκε να μην είναι στην καλύτερη του φάση.

Ο Ρέφερι: Ο Ελβετός ήταν  εξαιρετικός

Αταλάντα (Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι): Μούσο, Τολόι, Ντεμιράλ, Τζιμσίτι, Μέλε (87′ Χάτεμπερ), Ντε Ρόουν (72′ Φρόιλερ), Πεσίνα (46′ Κουπμάινερς), Πετζέλα, Μαλινόφσκι (65′ Μιχάιλα), Πάσαλιτς, Μουριέλ (46′ Μπογκά).

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά (85′ Μπουχαλάκης), Α. Καμαρά, Μασούρας (64′ Μ. Καμαρά), Ονιεκούρου (85′ Λόπες), Τικίνιο (73′ Ελ Αραμπί).