Κώστας ΠαλαιολόγοςΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Θρίαμβος για την Αντβέρπ

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στον 4ο όμιλο του Europa League επικράτησε 2-0 υποδεχόμενη την Άντερλεχτ, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής.

Γερά στο κυνήγι του βελγικού πρωταθλήματος μπήκεεκ νέου η Αντβέρπ, αφού επικράτησε με 2-0 της Άντερλεχτ.
Οι γηπεδούχοι, είχαν δοκάρι στο 28’ ύστερα από φοβερό σουτ του Ναϊνγκολάν στο 28′.
Το δεύτερο ημίχρονο ήταν κατά πολύ καλύτερο, είχε ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες με την Άντερλεχτ να αγγίζει το γκολ στο 63′ με την κεφαλιά του Κουαμέ που σταμάτησε στον Μπιτέζ και στην εξέλιξη της φάσης με ταχύτατη αντεπίθεση και συνεργασία των Μπένσον–Φρέι, ο Γιουσούφ σκόραρε το πρώτο του τέρμα με τη φανέλα της Αντβέρπ.

Στο 66′ ο Ναϊνγκολάν είχε δεύτερο δοκάρι με απευθείας φάουλ, ενώ στο 80′ ο Χάργουντ Μπέλις έκανε πέναλτ στον Φρέι με την υπόδειξη να έρχεται μέσω VAR και τον Ελβετό να σκοράρει στο 82′ με δεύτερη ευκαιρία, καθώς αρχικά νικήθηκε από τον Φαν Κρόμπρουχε.

Η ομάδα του Κομπανί προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς όμως στο 91′ ο Αμούζου έχασε γκολ σε κενή εστία και στο 93′ ο Κάλεν έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι του Μπιτέζ.

Το παιχνίδι κρίθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Γιουσούφ να ανοίγει το σκορ στο 63′ από ασίστ του Φρέι και τον δεύτερο να κάνει το 2-0 στο 82′, αφού σε πρώτο χρόνο δεν είχε βρει δίχτυα με εκτέλεση πέναλτι.