ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Θρίαμβος στο Βερολίνο

Με τη θερμή συμπαράσταση των οπαδών του που ταξίδεψαν από Ελλάδα και εξωτερικό ο Θρύλος πέρασε θριαμβευτικά από το Βερολίνο, επικρατώντας της Σπαντάου με… στο πλαίσιο της 4ηςαγωνιστικής του Len Champions League και παρέμεινε στην 1η θέση του ομίλου την οποία μοιράζεται με την Ζόλνοκ.

Οι «ερυθρόλευκοι» που έπαιξαν και για τον κόσμο τους, όπως ζήτησε ο Θοδωρής Βλάχος στα αποδυτήρια πριν την έναρξη του  αγώνα, πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση, με απόλυτη σοβαρότητα και συγκέντρωση σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.  Κάπως έτσι πανηγύρισαν την τρίτη φετινή νίκη τους στην Ευρώπη και παραμένουν αήττητοι, συνεχίζοντας την πολύ καλή παρουσία τους.

Από 3-2, προηγήθηκε με… χατ-τρικ Γενηδουνιά!

Ο Θρύλος προηγήθηκε νωρίς με γκολ του Μλάνταν Γιάνοβιτς αλλά οι Γερμανοί με δυο διαδοχικά τέρματα πήραν το προβάδισμα με 2-1. Η «ερυθρόλευκη» απάντηση ήρθε από τον Γιώργο Ντόσκα ο οποίος ισοφάρισε σε 2-2, 4:21 πριν τη λήξη του 1ου οκταλέπτου αλλά η Σπαντάου πήρε ξανά το προβάδισμα με τον Γιούνγκλινγκ (3-2). Από εκεί το σημείο όμως ο Θρύλος αντέδρασε και με πρωταγωνιστή τον Κωνσταντίνο Γεννηδουνιά ο οποίος  σκόραρε τρία διαδοχικά τέρματα, μετέτρεψε το 3-2 σε 3-5, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος!

Ξέφυγε και… έφυγε με τη νίκη!

Με ένα εξαιρετικό γκολ του Χριστόδουλου Κολόμβου, ο Θρύλος αύξησε το προβάδισμα του στο +3, στην έναρξη του 2ου οκτάλεπτου (7:31)  που συνέχισε να αμύνεται υποδειγματικά, ενώ ο Γενηδουνιάς συνέχισε να σκοράρει και με το 4ο προσωπικό του τέρματα διαμόρφωσε το 3-7, 5:23 πριν την ανάπαυλα! Το «ερυθρόλευκο» 5-0 σερί, σταμάτησε ο Όελερ που μείωσε σε 4-7 (4:25), αλλά ο Άντρο Μπούσλιε σκόραρε από την περιφέρεια (2:38) για να επαναφέρει το προβάδισμα των τεσσάρων τερμάτων 4-8! Στην 3η περίοδο, ο Θρύλος διατήρησε τον απόλυτο έλεγχο και με το επιμέρους, 1-2 από τα γκολ του Κολόμβου και του Μπούσλιε έφτασε στο 5-10, κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη! Με την ίδια σοβαρότητα συνέχισαν οι Πειραιώτες στην τελευταία περίοδο, διατηρώντας τον έλεγχο και το υπέρ τους προβάδισμα, χωρίς να επιτρέψουν στη Σπαντάου να μπει στο ματς. Κάπως έτσι έφτασαν εύκολα στο τελικό 6-11 και έφυγαν νικητές από το Βερολίνο!

Τα οκτάλεπτα: 3-5, 1-3, 1-2, 1-1

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Γιάνοβιτς (περιφέρεια, 7:08), 1-1 Ντέντοβιτς  (π/π.,6-28), 2-1 Τσουκ  (περιφέρεια, 5:49), 2-2 Ντόσκας (π/π., 4:21)  3-2 Γιουνγκλινγκ (περιφέρεια, 3:16), 3-3 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 2:14),3-4 Γενηδουνιάς (κόντρα, 1:36), 3-5 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 0:23)

2ο οκτάλεπτο: 3-6 Κολόμβος (φουντ.7:31), 3-7 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 5:23),

4-7 Όελερ (π/π., 4:25), 4-8 Μπούσλιε (περιφέρεια, 2:38)

3ο οκτάλεπτο: 5-8 Ντέντοβιτς (περιφέρεια, 7:33), 5-9 Μπούσλιε (π/π., 5:10), 5-10 Koλόμβος (φουντ., 3:24)

4ο οκτάλεπτο: 6-10 Μαρζούκι (π/π. 5:34), 6-11 Ντόσκας (3:13)

Σπαντάου: Μπάξα, Σονταντιέ, Ζιλέν, Τσουκ 1, Πρόις, Γιούνγκλινγκ 1, Μαρζουκί 1, Ντέντοβιτς 2, Σταμ, Όελερ 1, Ρέστοβιτς, Χάμπι, Χένε

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Πάβιτς, Μυλωνάκης, Δελακάς, Γενηδουνιάς 4, Φουντούλης, Μπούσλιε 2, Ποντικέας, Ντόσκας 2, Μουρίκης, Κολόμβος 2, Γιάνοβιτς 1, Εσπανιόλ, Γαλανόπουλος

ΠΗΓΗ: osfp.gr