Κώστας ΠαλαιολόγοςΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Θριάμβευσε στο 94’ η «Φενέρ»

Με γκολ του Μιγκελ Κρέσπο στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων η Φενέρμπαχτσε επικράτησε με 2-1 της Γαλατασαάρι στο «Αλίς Αμιγέν» και πήρε τεράστια ώθηση πριν την κομβική αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό.

Τεράστια νίκη μέσα στο «Αλίς Αμιγέν» πέτυχ εη Φεν’ερμπαχτσε επί της γηπεδούχου Γαλατασαράι με 2-1 Μκάνοντα επική ανατροπή τίτλου
λίγες ημέρες πριν έρθει στην Ελλάδα για το ματς με τον Ολυμπιακό στο Europa League.
Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 16’, όταν ο Ακτούρκογλου σκόραρε με συρτό πλασέ μέσα από τη μεγάλη περιοχή μετά από υποδειγματική αντεπίθεση της Γαλατά.
Η απάντηση από πλευράς Φενέρ ήρθε ένα τέταρτο αργότερα, όταν ο Οζίλ βγήκε τετ α τετ με τον Μουσλέρα και τον νίκησε με πολύ ωραίο τρόπο, φέρνοντας το ντέρμπι στα ίσα.
Ο Ντιάν στο 84’ σκόραρε για λογαριασμό της «Γαλατά» με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ, ωστόσο το VAR απεφάνθη πως ο Αφρικανός επιθετικός είχε κάνει φάουλ, με το τέρμα να ακυρώνεται.
Τα «καναρίνια» έπαιζαν και με παίκτη λιγότερο από το 83ο λεπτό, καθώς ο Τισεράν αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ωστόσο όχι απλά δεν βολεύτηκαν με την ισοπαλία, αλλά έφτασαν στους τρεις βαθμούς!
Κι αυτό χάρη σε ένα εξαιρετικό διαγώνιο σουτ του Μιγκέλ Κρέσπο, που έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι και εν συνεχεία στα δίχτυα στο 90+4’, χαρίζοντας μία τεράστια νίκη στη Φενέρ εν όψει Ολυμπιακού.
Στον πάγκο έμεινε ο Δημήτρης Πέλκας.
Φενερμπαχτσε (Β. Περέιρα): Οζέρ, Καντιόγλου, Τισεράν, Μιν-Γιάε, Νόβακ, Γιαντάς (90+1′ Αζίζ), Σόσα (71’ Κρέσπο), Καχβετσί (71’ Οσάγι-Σάμουελ), Ζάιτς, Οζίλ (90+1’ Ρόσι), Μπερίσα (90+1’ Ντουρσούν).