Three-λος!!!

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος πανηγύρισε ο Ολυμπιακός, στην πρώτη του αναμέτρηση επί… πειραϊκού εδάφους για το 2019. Οι ερυθρόλευκοι νίκησαν την Ξάνθη 3-1 παίζοντας κατά διαστήματα ωραίο ποδόσφαιρο και μάλιστα είχαν έναν μαέστρο Ποντένσε να πετυχαίνει δύο γκολ. Ο Χασάν το άλλο τέρμα του Ολυμπιακού, με πέναλτι – φάντασμα το γκολ της Ξάνθης.

Το ματς

Ο Πέδρο Μαρτίνς όπως ήταν αναμενόμενο έκανε κάποιες αλλαγές σε σχέση με την αναμέτρηση των Ιωαννίνων. Παρέταξε τον Σα κάτω από τα δοκάρια, τον Τοροσίδη και τον Τσιμίκα στα άκρα της άμυνας και τους Μεριά – Μιράντα στα στόπερ. Γκιλιέρμε με Νάτχο ξεκίνησαν στα χάφ έχοντας μπροστά τους τον Κώστα Φορτούνη, την στιγμή που από αριστερά κινούνταν ο Μασούρας και δεξιά του ο Ποντένσε. Ο Χασάν πήρε θέση στην κορυφή της επίθεσης των Πειραιωτών.

Νωθρό ξεκίνημα, γκολ στο μισάρωρο

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με προσανατολισμό να ψάξει ένα γρήγορο γκολ το οποίο όμως δεν του “κάθησε. Στο 11′ ωστόσο χάθηκε η πρώτη καλή ευκαιρία, όταν ο Χασάν βρήκε τον Τσιμίκα, ο οποίος έμπαινε στην περιοχή από τα αριστερά, εκείνος έκανε το σουτ, αλλά ο Ζίβκοβιτς απέκρουσε με τα πόδια και κράτησε ανέπαφη την εστία του. Πέντε λεπτά αργότερα ο Μασούρας έχασε καλή ευκαιρία να χριστεί σκόρερ, όταν έπιασε μία κεφαλιά από σέντρα του Γκιλιέρμε αλλά αυτή του βγήκε… σκαστή και κατέληξε άουτ.

Παρά το ιδιαίτερα προκλητικό παιχνίδι της Ξάνθης με προσπάθεια να αποσυντονίσουν τους ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού και να τους εκνευρίσουν, οι ερυθρόλευκοι έφτασαν στο γκολ στο 29ο λεπτό της αναμέτρησης. Ύστερα από εξαιρετική κάθετη πάσα του Νάτχο για τον Ποντένσε, ο Πορτογάλος έκανε ένα υπέροχο ψύχραιμο πλασέ μέσα από την περιοχή και έκανε το 1-0 για τον Ολυμπιακό. Μάλιστα ο σκόρερ στο 43ο λεπτό βρέθηκε σε καλό σημείο μέσα από την περιοχή και δεξιά αλλά ο Ζίβκοβιτς αυτή τη φορά του είπε “όχι” στην προσπάθεια να χριστεί σκόρερ για δεύτερη φορά στη βραδιά.

Αξίζει να αναφερθεί πως η προκλητική στάση των παικτών της Ξάνθης που είχε αρχίσει από τα… αποδυτήρια συνεχίστηκε και μάλιστα στο 45ο λεπτό απειλήθηκε γενική “σύρραξη” στον αγωνιστικό χώρο, με τους ακρίτες να μην γνωρίζουν ακριβώς τον λόγο! Αλλά να το κάνουν!

Παραλίγο… με τη σέντρα!

Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, ο Ολυμπιακός έφτασε πολύ κοντά στο 2-0 ο Ολυμπιακός, με τον Νάτχο να πλασάρει με το δεξί από γύρισμα του Φορτούνη, απέκρουσε ο Ζίβκοβιτς. Είπαμε… παραλίγο με τη σέντρα, αλλά τελικά ήρθε μετά από 7 λεπτά, καθώς στο 52ο λεπτό οι ερυθρόλευκοι έκαναν το 2-0 χάρη σε ωραία ομαδική προσπάθεια και συνεργασία ανάμεσα σε Φορτούνη και Χασάν που έπαιξαν το 1-2 και με τον Αιγύπτιο να σουτάρει για να το γκολ.

Δύο λεπτά αργότερα μάλιστα, σε γύρισμα του Μασούρα, ο Χασάν δεν βρήκε την μπάλα όπως θα ήθελε και αυτή πέρασε ψηλά άουτ.

Καθάρισε!

Στο 61′ ο Ολυμπιακός “καθάρισε” οριστικά την υπόθεση πρόκριση. Τότε ήταν που μία μπάλα στην περιοχή της Ξάνθης δεν απομακρύνθηκε και στρώθηκε “λουκούμι” στον Ποντένσε. Εκείνος έκανε ιδανικό δεξί πλασέ στη δεξιά γωνία του Ζίβκοβιτς και έγραψε το 3-0 για τους Πειραιώτες με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο ματς!

Πέναλτι – φάντασμα!

Στο 74΄ ο Τζοβάρας καταλόγισε πέναλτι σε χέρι – έτσι το είδε – του Τσιμίκα. Βέβαια, ο παίκτης του Ολυμπιακού την ώρα που έγινε η σέντρα απλώς γυρίζει την πλάτη του και δεν ανοίγει τα χέρια του. Ωστόσο η μπάλα από πολύ κοντινή απόσταση βρίσκει πάνω του δίχως να βλέπει κιολας και, όπως φάνηκε ούτε καν στο χέρι του. Είναι από τα πέναλτι που έχουμε δει να μην… σφυρίζονται σε συγκεκριμένες περιπτώσεις στην Σούπερ Λιγκ. Ο Μπρίτο έκανε το 3-1 που απλά ήταν το τελικό σκορ στην αναμέτρηση.

Κάπως έτσι, ο Ολυμπιακός πέρασε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος και… περιμένει αντίπαλο!

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Π. Μαρτίνς): Σα, Τοροσίδης, Μεριά, Μιράντα, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε (55′ Μπουχαλάκης), Νάτχο, Φορτούνης (58′ Χριστοδουλόπουλος), Ποντένσε (64′ Σολδάνο), Μασούρας, Χάσαν.

ΞΑΝΘΗ (Μ. Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Κασάδο, Σιλά, Μελιόπουλος, Καμαρά, Κοβάτσεβιτς (46′ Μπαριέντος), Ντζουρίτσκοβιτς (56′ Κάντα), Μπρίτο, Κάστρο (68′ Ντιρεστάμ).