Θέλει δουλειά ….

Σε ένα παιχνίδι, το οποίο έγινε κάτω από ακατάλληλες καιρικές συνθήκες και για τις δύο ομάδες, με σχεδόν 40 βαθμούς θερμοκρασία,ο Πανιώνιος επικράτησε του Ολυμπιακού με 2-1 στη Νέα Σμύρνη.

Σε μία φιλική αναμέτρηση που έγινε για καλό σκοπό και συγκεκριμένα να δοθούν τα έσοδα του αγώνα για την οικογένεια του μικρού Βαγγέλη Ελευθεριάδη που “παλεύει” με τον καρκίνο.

Η πρώτη 11άδα της χρονιάς ξεκίνησε με μοναδικό νέο πρόσωπο τον Σπύρο Ρισβάνη. Με το νεαρό κεντρικό αμυντικό  να ξεκινάει πλάι στο Μποτία, ενώ ο  Καπίνο ήταν κάτω από τα δοκάρια, με Φιγκέιρας- Ντε Λα Μπέγια, δεξιά και αριστερά αντίστοιχα.  Ρομαό και Μαρτίνς στη μεσαία γραμμή, με τον Μάριν δεξιά και τον Σεμπά αριστερά  και τον Φορτούνη  πίσω από τον Καρίμ.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν αρκετά ορεξάτες ,με τον Ολυμπιακό να απειλεί στο  7ο λεπτο με ένα φάουλ του Φορτούνη που πέρασε άουτ.

Οι «Κυανέρυθροι» απείλησαν πέντε λεπτά αργότερα, όταν ο Μασούρας έκανε κίνηση από αριστερά ,αλλά ο Ρισβάνης πρόλαβε.

Στο 16, όμως, έγινε το 1-0. Ο Οικονόμου έβγαλε σέντρα, ο Μποτία με τον Καπίνο έκαναν κακή συνεννόηση και ο Γεσίλ, από αριστερά, άνοιξε το σκορ.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε.  Ο Ντε Λα Μπέγια έβγαλε για τον Φορτούνη, που κοντρόλαρε με δυσκολία τη μπάλα, αλλά την έβγαλε για τον Ανσαριφάρντ, με τον Ιρανό  να τελειώνει τη φάση εξαιρετικά.

Με την αναμέτρηση να διεξάγεται  σε θερμοκρασία 39 βαθμών,  το παιχνίδι είχε απρόσμενα γρήγορο ρυθμό.

Με τον Ολυμπιακό να απειλεί  στο 21, με το σουτ του Φιγκέιρας,να διώχνει ο Κότνικ, ενώ  στο 31, το σουτ του Οικονόμου έφυγε άουτ.

Δύο λεπτά πρίν το τέλος του ημιχρόνου, ο Λάμπρου ήταν αυτός που απείλησε  με το σουτ που έκανε να  αποκρούει ο Καπίνο, ενώ ο διεθνής κίπερ αντέδρασε εξαιρετικά στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους σε σουτ του Μασούρα.

Στην επανάληψη και με τον Χάσι να κάνει αρκετές αλλαγές βάζοντας Σισέ –Σιώπη –Ζντιέλαρ –Μπέν αντί των Ρισβάνη –Ρομαό –Μαρτίνς και Ανσαριφάρντ, ο Ολυμπιακός απείλησε σε δύο περιπτώσεις. Πρώτα με το πλασέ του Σεμπά στο 50 και τον Κότνικ να διώχνει ,ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο Μάριν έκανε σουτ ,αλλά η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ.

Στο 60, οι «Κυανέρυθροι» πήραν το προβάδισμα με τον Λάμπρου, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Μασούρα και πλάσαρε τον Καπίνο για το 2-1.

Ο νεαρός ήταν πηγή κινδύνων για την άμυνα του Ολυμπιακού, μιας και στο 63, κινήθηκε πιο γρήγορα από τα μετόπισθεν των Πειραιωτών, από την πάσα του Σαββίδη αυτή τη φορά, αλλά  αυτή τη φορά δεν βρήκε στόχο.

Οσο πέρναγε ή ώρα και οι ομάδες έκαναν και άλλες αλλαγές, ο ρυθμός έπεφτε, με τον Πανιώνιο να έχει ένα σουτ του Βουκελάτου στο 78, που μπλόκαρε ο Καπίνο, ενώ στο 89, το σουτ του Κούτρη έφυγε άουτ.

Πανιώνιος (Μιχάλης Γρηγορίου): Κόντνικ (65’ Μπαντής, Τασουλής (65’ Σαραμαντάς), Μπανανά (65’ Πατσατζόγλου), Οικονόμου (65’ Σταυρόπουλος), Βλάχος (65’ Παπαγεωργίου), Κόρμπος (65’ Μαϊσουράντζε), Ταπόκο (65’ Πινιώτης), Λάμπρου (65’ Βουκελάτος) , Σαββίδης (72’ Οικονομίδης), Μασούρας (72’ Γλυνός), Γεσίλ (46’ Ντουρμισάι).

Ολυμπιακός (Μπεσνίκ Χάσι): Καπίνο, Φιγκέιρας (59’ Ομάρ), Μποτία (59’ Νικολάου), Ρισβάνης (46’ Σισέ), Ντε Λα Μπέγια ( 59’ Κούτρης), Ρομαό (46’ Σιώπης), Μάρτινς (46’ Ζντιέλαρ), Μάριν (59’ Γιαννιώτας), Σεμπά (59’ Ελλιονούσι), Φορτούνης (59’ Ανδρούτσος), Ανσαριφάρντ (46’ Μπεν)