ΜΠΑΣΚΕΤΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧωρίς κατηγορία

Θέλει δουλειά πολύ

To ξεκίνημα του Γιώργου Μπαρτζώκα στον πάγκο του Ολυμπιακού  έγινε με το αριστερό. Οι Πειραιώτες γνώρισαν εντός έδρας ήττα από την Αλμπα με 93-86, βγάζοντας τις γνωστές παθογένειες  ειδικά στην άμυνα, ωστόσο θετικό στοιχείο ήταν η καρδιά και η ψυχή που έβγαλαν επιστρέφοντας ακόμα και απο διψήφια διαφορά. Κάκιστη η διαιτησία που άφησε τους Γερμανούς να παίζουν ξύλο.

Οι δύο πρώτες περίοδοι δεν είχαν μεγάλη διαφορά από τον Ολυμπιακό που έχουμε συνηθίσει.Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν ,θέλοντας να κρατήσουν χαμηλό τέμπο, με επιθέσεις πέντε ενα τίον πέντε και έχοντας σχεδόν το απόλυτο στα δίποντα  καιι με Πρίντεζη,Σπανούλη ,Μιλουτίνοφ κατάφερε να προηγηθεί με 12-6. Οι Γερμανοί ισορροπούσαν το ματς όσο πέρναγε η ώρα, αλλά ο Πρίντεζης ήταν εκπληκτικός ,καθώς σκόραρε ,έπαιρνε ριμπάουντ και έδινε και ασιστ. Με το πρώτο μέρος στο 22-19.

ΕΚΤΕΛEΣΗ ΑΠΟ ΤΑ 6.75

Oπως όμως και με τη Φενέρ ,έτσι και με τους Γερμανούς,  ο Ολυμπιακός  τα έκανε θάλασσα στην περιφερειακή άμυνα και η Αλμπα βρίσκοντας χώρο από τα 6,75 ,σε συνδυασμό με το κάκιστο επιθετικό πρόσωπο  των Πειραιωτών έφερε τη διαφορά στο μείον 11(30-41)  και τον Ερικσον να είναι σε τρομερή κατάσταση με 3/4 τρίποντα.

Οσο και να προσπαθούσε ο Ολυμπιακός να αντιδράσει απο τα 6,75 ,γιατί στα δίποντα είχε 87%, στόχο δεν έβρισκαν με 1/7 , οι Γερμανοί δεν έχαναν τον προσανατολισμό τους και  κάπως έτσι φτάσαμε στο 42-50.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε άσχημα για τον Ολυμπιακό που συνέχισε να βρίσκεται στη θέση του κυνηγού στο σκορ, με την Αλμπα να έχει τον έλεγχο του ρυθμού και να βρίσκει λύσεις στο σκοράρισμα(55-60).

ΠΥΡΓΟΣ ΝΙΚΟΛΑ

Οσο πλησιάζαμε προς το τέλλος της περιόδου, ο Ολυμπιακός  έβρισκε ενέργεια σε άμυνα και επίθεση και με τους Σπανούλη -Πρίντεζη -Παπανικολάου-Μιλουτίνοφ  άρχισε να επιστρέφει. Με τον Σέρβο να ισοφαρίζει σε 66-66  και τον Βεζένκοφ με buzzer τρίποντο απο τη γωνία να κάνει το 71-68.

ΕΦΤΑΣΕ ΣΤΗΝ ΠΗΓΗ ΑΛΛΑ.

Μετά το αρχικό 0-9 των Γερμανών που θύμιζαν …δεύτερη περίοδο (77-86) ο Ολυμπιακός άρχισε και πάλι να επιστρέφει φτάνοντας στην πηγή .

Με εξαιρετική άμυνα-μυαλωμένες επιθέσεις και τους Γερμανούς ..χαμένους, οι Πειραιώτες έφτασαν μέχρι και το -1 (86-87), αφού σε μία κρίσιμη στιγμή ο Μιλουτίνοφ είχε 1 /2 βολές.  Οι “Ερυθρόλευκοι” πήραν επίθεση απο το ριμπάουντ, ο Σπανούλης αστόχησε σε τρίποντο και εν συνεχεία χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ. Οι Γερμανοί ευστόχησαν στις βολές και η ιστορία έγραψε 86-91.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 42-50, 71-68, 86-93

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ρότσεστι 2, Μπόλντγουιν 6, Πολ 4, Κόνιαρης 11 (3), Σπανούλης 14 (9ασ.), Μιλουτίνοφ 15, Βεζένκοβ 7 (1), Πρίντεζης 15, Παπανικολάου 7 (1), Ρούμπιτ 5.

Άλμπα Βερολίνου (Ρενέσες): Σίβα 12 (2), Γκιφάι 4, Έρικσον 22 (6), Μάτισεκ, Σνάιντερ, Χέρμανσον 18 (1), Όγκμπε 3 (1), Γκιεντράιτις 15 (3), Τίμαν 4, Κάβανο, Νόκο 4, Σίκμα 11.